(VIDEO) Halep, în finală: „Eu nu jucam cel mai bun tenis”

Simona Halep s-a calificat sâmbătă în finala turneului WTA de la Praga, dotat cu premii totale de 202.250 dolari, după ce a învins-o, nu fără emoții, pe Irina Begu, scor 7-6(2), 6-3.

Româncele au oferit un meci cu multe greşeli în prima parte, care s-a transformat într-o încleştare în partea secundă. Halep a evoluat pe modul economic, cu aceleași greșeli la serviciu, în timp ce Begu a luptat şi s-a autodepăşit, în condiţiile care a mai jucat, sâmbătă, două seturi, în sfertul cu spaniola Sara Sorribes Tormo.

Irina a avut nevoie de bandaje la o mână la sfârșitul primei manșe.

În primul set Begu s-a desprins la 5-3. Halep a revenit şi a egalat, 5-5, iar apoi cele două au ajuns în tiebreak, unde Simona s-a impus clar, cu 7-2.

În setul al doilea, Halep a condus cu 2-0 şi 3-1, Begu a egalat, 3-3, dar Simona s-a impus în cele din urmă cu 6-3.

Reacția Simonei după meci

„Ea a jucat bine (n.r. – până la 6-5 pentru Begu în setul I), domina meciul, eu nu jucam cel mai bun tenis. Era şi obosită. În opinia mea a fost un meci bun şi sunt foarte bucuroasă că l-am câştigat. Este întotdeauna greu să joci împotriva ei, este o jucătoare foarte bună. Probabil a fost mai obosită ca mine în setul al doilea, dar am avut şi eu nişte meciuri grele la început. Uneori este bine să joci meciuri lungi, alteori nu este, pentru că uneori prinzi ritmul, iar alteori oboseşti. Azi a fost un meci bun şi mă bucur pentru ea că a făcut semifinală aici. Este un sentiment plăcut să joc finala la primul turneu. Finalele sunt întotdeauan dificile, nu mai contează ce ai făcut înainte, contează numai meciul de mâine. O să dau tot ce am mai bun pentru că vreau să o câştig, dar nu o să fie uşor. Voi încerca să recuperez până mâine şi mă voi bucura de o nouă finală”, a declarat Halep, la interviul de pe teren

Irina Begu va urca de pe locul 82 pe locul 70 în clasamentul WTA, după prestația de la turneul de la Praga.

Begu va fi a doua jucătoare română în ierarahia WTA, după Simona Halep, locul 2 WTA.

O altă sportivă română cu un salt important în clasament este Ana Bogdan, care va urca de pe locul 92 pe locul 87, după ce a evoluat în optimi, în capitala Cehiei.

Begu s-a calificat sâmbătă în semifinale după ce a învins-o pe spaniola Sara Sorribes Tormo, 84 WTA, cu 6-2, 4-6, 6-2, într-un meci început vineri, întrerupt de ploaie, care a continuat sâmbătă.

Irina a dispus de iberică după două ore şi 40 de minute.

Irina se calificase în sferturi după 6-7 (3), 7-5, 7-6 (7) cu elveţianca Leonie Kung, meci început joi seara şi încheiat vineri.

Simona Halep, principala favorită a turneului, a acces în semifinale după ce a învins-o vineri pe poloneza Magdalena Frech, cu 6-2, 6-0.

Halep se va duela duminică în finală cu belgianca Elise Mertens, 23 WTA, care a învins-o în semifinală pe cehoaica Kristyna Pliskova, scor 7-5, 7-6.

Simona are trei victorii și o înfrângere cu Mertens. Ultima oară s-au întâlnit la Australian Open anul acesta, când a câștigat jucătoarea româncă.

2018, Madrid; 6-0, 6-3 pentru Halep
2018, Roland Garros: 6-2, 6-1 pentru Halep
2019, Doha: 3-6, 6-4, 6-3 pentru  Mertens
2020, Australian Open: 6-4, 6-4 pentru Halep

Pentru Simona Halep este finala cu numărul 38 din carieră, a doua consecutivă. Ea are 20 de trofee în palmares

Românce în finală și la dublu

Tot sâmbătă, Monica Niculescu şi Raluca Olaru s-au calificat în finala de dublu a turneului WTA de la Praga, după ce au dispus de principalele favorite, cehoaicele Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova, cu 6-7 (4), 5-7, 10-5.

Niculescu şi Olaru, favoritele numărul patru, au obţinut victoria după două ore şi 4 minute.

Cehoaicele au avut 4 aşi şi au comis 3 duble greşeli, în timp ce româncele au totalizat patru duble greşeli.

În finală, Niculescu şi Olaru joacă cu altă pereche cehă, Lucie Hradecka/Kristyna Pliskova, cap de serie numărul doi, care a trecut în semifinale de cuplul Arantxa Rus (Olanda)/Tamara Zidansek (Slovenia) cu 6-3, 3-6, 10-4.