„Era de așteptat, dacă știți ce s-a întâmplat și săptămâna trecută. Adică liderul de grup (n.r. Dorin Petrea) a fost, pe românește, mazilit. Mai departe, am avut și eu o poziție față de grup. În ultima mea declarație politică i-am chemat pe colegii de la grupul PACE, fiind votanții moțiunii, să își asume o guvernare. Și probabil că am mai pus puțină sare pe rană, eu nevotând moțiunea. Cred că asta i-a făcut să ia această decizie radicală care nu știu cum îi va ajuta pe viitor”, a declarat Liviu Fodoca, pentru Cotidianul.
Acesta a mai precizat că rămâne senator neafiliat.
Inițial, Liviu Fodoca a semnat moțiunea de cenzură, însă cu două zile înainte de vot a anunțat că nu o va vota.
„Nu sunt și nu voi fi niciodată instrumentul politic al PSD și nu voi susține, prin vot încercările de salvare politică ale unui sistem corupt care a distrus România”, transmitea Liviu Fodoca la acel moment.
Totodată, în ziua votării moțiunii, Liviu Fodoca a venit în Parlament cu doi trandafiri în piept: unul roșu și altul galben.
„Succes. Casă de piatră și de mâine așteptăm să fie bogăție”, a spus acesta.
Ceilalți doi senatori PACE care nu au votat moțiunea sunt Dorin Petrea și Ștefan Borțun. Aceștia nu au fost excluși din grup.