Sorin Grindeanu exclude scenariul unui guvern minoritar. Ce spune despre alegerile anticipate

Declarația vine după ce moțiunea de cenzură împotriva guvernului Bolojan a trecut marți de votul Parlamentului.

De Alex Tudor - senior editor
Sorin Grindeanu exclude scenariul unui guvern minoritar. Ce spune despre alegerile anticipate

Declarația vine după ce moțiunea de cenzură împotriva guvernului Bolojan a trecut marți de votul Parlamentului.

Sorin Grindeanu, președintele PSD, a declarat miercuri că exclude o colaborare viitoare cu AUR și susținerea sau participarea într-un guvern minoritar. Totodată, acesta a mai adăugat că exclude și o susținere a PSD pentru un premier propus de AUR. Declarațiile sale vin în contextul discuțiilor pentru formarea unui nou guvern, după ce moțiunea de cenzură a PSD-AUR a trecut marți de votul Parlamentului.

„Nu doar în acest moment, am exclus şi în momentele trecute (n.r. o colaborare cu AUR) şi lucrul ăsta a fost cât se poate de clar din partea noastră”, a spus Sorin Grindeanu, la Euronews.

Totodată, Sorin Grindeanu a respins și ideea unui guvern minoritar.

„Am exclus această variantă, nu doar să fie parte a unui guvern minoritar Partidul Social-Democrat, nici măcar varianta prin care PSD susţine un guvern minoritar nu este una pe care în acest moment să o putem accepta”, a adăugat liderul PSD.

Sorin Grindeanu a mai declarat și că „atât timp cât preşedintele exclude această variantă de alegeri anticipate, ele nu pot avea loc”.

„Toată lumea trebuie să lase ceva de la ea”

Surse din PSD susțin că partidul va merge la consultări cu președintele Nicușor Dan cu un mandat larg, „flexibil”.

În ceea ce privește o variantă de premier tehnocrat, social-democrații consideră că nu este „o soluție bună”, însă nu este exclusă dacă rămâne ultima variantă.

Totodată, în interiorul PSD „se caută soluții” pentru perioada următoare, în ceea ce privește formarea unui nou guvern. Ar putea fi vorba despre o săptămână sau chiar 10 zile. De asemenea, social-democrații spun că nu este realistă formarea unui nou guvern în perioada imediat următoare.

„Va dura ceva. Toată lumea trebuie să lase ceva de la ea”, spun surse din interiorul PSD.

Între timp, liberalii au decis seara trecută, după o ședință de cinci ore, să intre în opoziție. Rezoluția a fost adoptată cu 50 de voturi pentru și patru abțineri.

„Au fost discuții legate de traiectoria PNL, de ceea ce trebuie să facem în perioada următoare pentru România și pentru cetățenii țării noastre. Prin decizia de astăzi, PNL confirmă că e un partid cu demnitate, un partid care va lucra în anii următori pentru a construi un pol de modernizare și a contribui la România modernă, la o Românie fără privilegii, fără sinecuri, la un stat care creează condiții de prosperitate pentru cetățenii țării noastre”, a declarat Ilie Bolojan după ședință.

Distribuie articolul pe:

2 comentarii

  1. exclude o colaborare cu AUR la guvernare, dar colaboreaza cu AUR ca sa dea jos guvernul din care facea parte… un partid de oameni si un conducator ridicol

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.