Partidele și Cotroceniul fac scenarii peste scenarii în acest zile. De la vârful statului, Nicușor Dan anunța că pregătit pentru criza politică: „. Există toate scenariile posibile. Pentru fiecare din aceste cazuri posibile, există alte dezvoltări. Bineînțeles că avem analizele făcute”, a afirmat Nicușor Dan pe 3 mai.
Pe de altă parte, Sorin Grindeanu a anunțat că poartă discuții cu UDMR, cu monoritățile, dar și parlamentarii neafiliați. Mai mult, cei care în prezent mai sunt prin SOS sau POT pot fi cooptați pentru un arc guvernamental, dacă între timp devin neafiliați. Însă în acest scenariu tot nu există o majoritate parlamentară, ceea ce înseamnă guvern minoritar.
Încă două scenarii
Social-democrații nu se consideră învinși în ceea ce privește relația cu PNL. În ziua adoptării moțiunii de cenzură Cătălin Predoiu și mai mulți liberali au vrut păstrarea comunicării și a guvernării împreună cu PSD. Însă tabăra Bolojan și-a trecut la pas deciziile. Așa s-a ajuns la trecerea în opoziție.
Surse de la vârful PSD susțin că dacă mai trece timpul, din rândul PNL s-ar putea ridica voci anti-Bolojan și pro-guvernare. Iar apogeul ar fi ca în urma discuțiilor cu Nicușor Dan, președintele să vină cu o soluție de premier-liberal, dar altul decât Ilie Bolojan. Social-democrații susțin că unii liberali ar marșa la o guvernare cu PSD dacă li se expune întreaga zestre a guvernării.
Citește și: Trei erori tactice ale PSD în războiul cu Bolojan. Două au avut efectul greblă ANALIZĂ
În evaluările social-democraților, puciul tot mai are șanse de succes și e așteptată revolta primarilor. O revoltă care însă nu mai vine. De altfel, Cotidianul a scris despre modul cum tactica PSD a tot dat rateuri încă din perioada în care își calculase că odată retragerea miniștrilor social-democrați, Bolojan își va da singur demisia.
Premier tehnocrat
Un alt scenariu al PSD e cel în care Nicușor Dan se va îndrepta spre varianta premier tehnocrat. Iar unii social-democrați ar vrea un tehnocrat apropiat de USR, cum e Anca Dragu. Însă potrivit informațiilor Cotidianul varianta Anca Dragu nu ar fi luată în calcul de Nicușor Dan.
Scenariul tehnocrat e văzut ca fezabil de PSD pentru că ar forța și USR să voteze o echipă de oameni cu imagine bună. Potrivit informațiilor Cotidianul, varianta premierului tehnocrat sau a unui întreg guvern tehnocrat e luat în considerare și de Nicușor Dan.
Citește și: Noul premier, desemnat până la 1 iunie. Ce scenarii de guvern sunt luate în calcul la Cotroceni SURSE
România a mai trecut prin scenariul tehnocrației la Palatul Victoria. Se întâmpla în 2015, când premier a venit Dacian Cioloș și a stat la putere un an și două luni. În echipa Cioloș, PSD a avut un om la vârful Puterii. Mai precis, Vasile Dîncu, deținător al funcției de vicepremier și ministru al Dezvoltării.
daca in PNL mai sunt liberali sau toti sunt PDL-istii lui Basescu care ”isi iau tara inapoi cum spunea Boc”…atunci nu are ce sa mai ramana de PNL situatia va fi aceeasi progresistii USR-isti se vor vopsi prin fuziune PLN-isti…
Cel mai inteligent comentariu.
Ruperea PSD este soluția pentru depășirea crizei.
Bag sana că, Dancu e nelipsit! Succesuri rozătoarelor!
Da, schimbarea echipei de conducere a PSD, este una din căile de netezi asperitățile. PNL are ocazia rară de a se reaşeza în plan politic. Electoratul a sancționat deja cârdăşia PSD-PNL, în alegerile din 2024.
@Charlie: păi, nu ne-a lăsat-o Ceaușescu multilateral dezvoltată? Bine, mai mult lată decât multă, da’ orș’cât.
Soluția cea mai puțin proastă e refacerea alianței anterioare dar cu retragerea lui Grindeanu de la șefia PSD. Acesta i-a tras mereu frâna de mână lui Bolojan iar apoi l-a acuzat de lipsă de reforme. Grindeanu e o țață, un parșiv cu care nu se poate conlucra. Desigur, nici înlocuirea lui cu țațele Olga sau Zamfir nu ar rezolva problema dar e posibil să aibă alți social democrați ce se apropie cât de cât de tiparul occidental de social democrat.
Ar fi o binecuvântare pentru PNL să scape de ăia. Spor la treabă pesedaci.
Dintre toate dezvoltarile posibile lipseste DEZVOLTAREA ROMANIEI!!!