Traian Băsescu a identificat cauza crizei politice: Organizarea ticăloasă a alegerilor

Traian Băsescu, fostul președinte al României, pune criza politică pe care o traversează țara pe umerii organizării alegerilor.

Traian Băsescu a identificat cauza crizei politice: Organizarea ticăloasă a alegerilor

Traian Băsescu, fostul președinte al României, pune criza politică pe care o traversează țara pe umerii organizării alegerilor.







Fostul președinte susține faptul că din această cauză, românii nu au înțeles ce votează. Mai mult, acesta consideră că este necesară refacerea coaliției.

„Originea situaţiei politice pe care o avem este în furtul alegerilor din 2024. Deci atunci s-a făcut tot ce s-a putut pentru ca românii să nu înţeleagă ce votează. Ce să înţeleagă românul când merge la vot, dacă el are de votat primarul, consilierul, lista de europarlamentari – care e lista comună PSD, PNL? (…) Deci, confuzie totală. Vin şi prezidenţialele. Şi fac turul unul la prezidenţiale, fac în săptămâna următoare alegere legislative şi vin cu turul 2 la prezidenţiale. Ce a înţeles românul? Ce a votat el în astea 3 săptămani ? (…) Pe urmă pui capacul la toate şi anulezi turul 1 de la prezidenţiale” a precizat Traian Băsescu, pentru TVR Info.

Mai mult, fostul președinte a mai spus și că: „ce avem acum este rezultatul organizării ticăloase a alegerilor. N-au dat nicio şansă românilor să înţeleagă ce votează. Şi-au mers pe ideea, vor vota cum îi prostim prin televiziuni, prin TikTok, prin… asta au vrut să obţină„.

Traian Băsescu consideră că este necesară refacerea coaliției de guvernământ.

„Îţi trebuie o soluţie. Soluţia nu este… Deci, degeaba se joacă. Există o singură soluţie: reluarea funcţionării coaliţiei” a mai spus Traian Băsescu.

Distribuie articolul pe:

13 comentarii

  1. Coalitiile pun de obicei premier un obedient care sa mareasca impozitele si taxele, eventual un tehnocrat, astfel incat partidele sa evite sa isi asume responsabilitatile si sa nu piarda voturi. In acest fel politicienii castiga timp si fonduri, cu Bolojan au castigat un an de trai confortabil pentru ei si apropiatii lor si alte fonduri pt privilegii ‘speciale’, targuri de sarbatori, luminite, ursuleti si iepurasi , kitschuri urbane, megaconcerte, investitii nerentabile etc.

  2. Stai, bre, ca n- am priceput! Daca s- au furat alegerile, cine este hotul? Sa nu spui ca Rusia, ca nu te credem.Poate cei care le- au organizat, dupa modelul clasic romanesc?Oricum, nu te grabi sa ne socotesti prosti pe toti!

  3. Dupa cite stacane de vizichi a scos asta din putul gindirii ?Si da dupa anularea primului tur la prezidentiale ce a inteles romanul ?Ca geaba voteaza , tot cei din umbra dirijeaza. In frunte cu STS.

  4. Coalitia nu inseamna democratie. Trebuie partide la guvernare si opozitie. Guvernarea la cacealma din 2014 ne a adus in situatia de acum.

  5. UNII scot Meckele ȘIFONATE de … DIVERSE din Coșul de Gunoi al Istoriei RECENTE.
    NU are astâmpăr. Neam NU are. Unii.

  6. Prin 2010 era unul CTP care zicea ca ii vine sa flegmeze televizorul cand il vede. In 2011 la referendumul de demitere acelasi CTP se suceste la ordin, linge toate flegmele uscate de pe TV si sare in ajutorul petrovului. Azi petrovul cu experienta sa de turnator da sfaturi poporului roman cum sa voteze. Cand ai avut atatia intelectuali si jurnalisti care te-au lins desigur devii foarte confident ca talentul dezvoltat ca turnator poate fi si azi valorificat.

  7. Sunt convins ca majoritatea comentatorilor vor sari in sus pt. ca….. „a zis Basescu”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.