Vicepremierul Tanczos Barna, despre cum a ajuns premier Bolojan: „Nimeni n-a vrut, în afară de dânsul, să se sacrifice”

Vicepremierul Tanczos Barna a declarat că Ilie Bolojan a fost singurul politician care și-a asumat mandatul de premier anul trecut și are toate șansele să preia rotativa guvernamentală în aprilie 2026, însă decizia depinde de PNL.

Vicepremierul Tanczos Barna, despre cum a ajuns premier Bolojan: „Nimeni n-a vrut, în afară de dânsul, să se sacrifice”

Vicepremierul Tanczos Barna a declarat că Ilie Bolojan a fost singurul politician care și-a asumat mandatul de premier anul trecut și are toate șansele să preia rotativa guvernamentală în aprilie 2026, însă decizia depinde de PNL.

Ilie Bolojan, singurul politician care și-a asumat mandatul de premier

Vicepremierul Tanczos Barna a declarat joi, la Europa FM, că premierul Ilie Bolojan este singurul politician care și-a asumat mandatul de prim-ministru anul trecut, în iulie, într-o perioadă cu decizii foarte nepopulare.

„Nimeni n-a vrut, în afară de dânsul, să se sacrifice. Nu s-a pus problema ca cineva de la UDMR să fie premier. Dar, de la celelalte partide, nimeni nu a dorit să vină să fie premier într-o perioadă în care era foarte clar că vor veni decizii nepopulare. Dânsul și-a asumat acest lucru. Acest lucru trebuie respectat în continuare, chiar dacă deciziile luate generează foarte multă nemulțumire și foarte multe critici la adresa dânsului”, a explicat Tanczos Barna.

Bolojan este omul potrivit în contextul guvernamental actual, crede vicepremierul

Întrebat dacă îl consideră omul potrivit la locul potrivit, vicepremierul UDMR a subliniat că, anul trecut, nu s-a găsit nicio altă persoană dispusă să preia această funcție.

„Nu s-a găsit niciun politician care să se înhame la această activitate de premier, într-o perioadă în care, din discuțiile și negocierile cu Comisia Europeană, era clar că nu se vor face pași înapoi dacă nu creștem TVA-ul.

Eram chiar amenințați cu suspendarea fondurilor europene. Este omul care și-a asumat acest lucru, care a avut susținerea coaliției și cu care mergem înainte și lucrăm zi de zi”, a explicat Barna.

Vicepremierul a precizat că lucrează zilnic cu premierul Bolojan și că încearcă să-l convingă atunci când consideră că are dreptate.

Totodată, a subliniat că Bolojan este mai puțin flexibil decât alți politicieni, dar acest lucru era cunoscut încă din perioada în care a condus Oradea.

„Toată lumea știa că este un om hotărât și cu o filozofie clară. Dânsul crede foarte mult în eficientizarea instituțiilor publice prin reducerea cheltuielilor. Asta a făcut și la Oradea, și la Consiliul Județean. Era de așteptat că va proceda la fel și la Guvern, este consecvent și destul de hotărât. E greu să-l abați de pe drumul pe care a pornit”, a mai spus Tanczos Barna.

Șansele lui Bolojan la rotativa guvernamentală

Potrivit vicepremierului UDMR, Ilie Bolojan „are toate șansele să prindă rotativa guvernamentală din aprilie anul viitor”.

„Eu cred în continuare că are toate șansele. Acum, sigur, depinde de PNL. Singura formație politică care poate să facă această schimbare este PNL-ul”, a menționat Tanczos Barna.

Distribuie articolul pe:

9 comentarii

  1. Să te sacrifici în România înseamnă pentru politicienii români să-ți distrugi țara și poporul din prostie, răutate și incompetență. Halal sacrificiu. Cine are nevoie de el în afara masochiștilor?

  2. „Nimeni n-a vrut” da’ ați întrebat și portarul de la cel mai apropiat Kaufland că și el are aceeași „filozofie clară”.

  3. Si cum mă rog se sacrifică?Nu cumva el e singurul căruia îi place sa sacrifice oile care confundă e ciobanul cu măcelarul??

    1. Eu cred că tu ești OAIE, domnul prim ministru are cea mai bună expertiză în a eficientiza instituțiile publice,a demonstrato pe unde a avut funcții în statul român

  4. Un studiu recent al cercetătorilor britanici de la Universitatea din Birmingham a concluzionat faptul că „instinctul de conservare „ în regnul animal , e cu atăt mai puternic , cu cât specia respectivă se situează mai jos pe scara evoluției . De aceea „suinele „ avănd caracteristicile necesare – cel mai gros șorici la obraz , au CORAJ , se bagă în „FAȚĂ „ – vezi și ȘTABII orwellieni – La roKolonia însă , laboratoarele sorosiste au conceput HIBRIZI și mai performanți . Dacă în concepția orwelliană , următoarea specie , #maidanezii , erau „căinii de pază ai ȘANDRAMALEI , la roKOLONIE ei sunt COMASAȚI cu suinele la „butoane , exponentul de vărf fiind chiar un HIBRID , așa cum spune și Thuma necredinciosu .

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.