Victorie pentru România în faţa Uzbekistanului la CM de polo tineret

Selecţionata României a învins dramatic formaţia Uzbekistanului cu scorul de 9-8 (3-3, 3-1, 3-2, 0-2), luni, în Grupa C a Campionatului Mondial de polo pe apă pentru tineret de la Perth (Australia), după ce adversarii au irosit un penalty în ultimele secunde, relatează Agerpres.

Tricolorii au beneficiat de patru minute de superioritate în repriza a doua, după o brutalitate comisă de (Abbas Sailiev), dar nu a reuşit să se desprindă pe tabela de marcaj. Totuşi, România a avut 9-6 pe tabela de marcaj înaintea ultimului sfert, după care uzbecii au punctat de două ori în ultima repriză, când tensiunea din bazin şi de pe marginea sa au escaladat. Arbitrii au dictat dublă eliminare, dar în urma protestelor jocul a fost întrerupt circa cinci minute pentru ca oficialii să se consulte cu delegatul FINA. Jocul s-a reluat şi Uzbekistanul a luat timeout cu 40 de secunde rămase din joc, după care România a cerut timeout, dar până ca acesta să se acorde, adversarii au câştigat mingea şi au obţinut penalty. Kiril Rustamov a ratat aruncarea şi meciul s-a încheiat cu victoria echipei României.

”Am comis multe greşeli şi am ratat mult. Ne aşteptam să avem un meci greu cu Uzbekistanul, să dea totul, dar, în opinia mea, am câştigat graţie experienţei noastre”, a declarat Viorel Rus, selecţionerul echipei României.

Mihnea Gheorghe (5 goluri), Cătălin Alexa (2) şi Alexandru Sfârle (2) au marcat pentru România, iar Kiril Rustamov (4), Aleksei Zaiţev (2), Miraziz Qosimov (1), Egor Ciumacenko (1) pentru Uzbekistan.

În alt meci, Grecia a surclasat Iranul cu 16-5.

În clasament, Grecia ocupă primul loc, cu 4 puncte (2 jocuri), urmată de România, 4 p (3 j), Uzbekistan, 2 p (2 j), Iran, 2 p (3 j), Trinidad & Tobago, 0 p (2 j).

Marţi, România va întâlni Trinidad & Tobago.