Temperaturile, în acest weekend și la începutul săptămânii viitoare, vor fi ridicate, cu valori peste normalul perioadei.
Lucrurile se schimbă însă după de data de 19 martie, când vom avea parte de răcire semnificativă a vremii.
O masă de aer mai rece, de origine polară, ar putea aduce maxime de doar 6-9 grade Celsius în Moldova și Transilvania.
„(…)Vorbim mai ales de joi, 19 martie… E o probabilitate să consemnăm temperaturi în scădere, mai ales în partea de est și centru a țării”, a declarat meteorologul Elenei Mateescu, pentru Digi24.
„O masă de aer mai rece, de origine polară, va putea să determine scăderea regimului de temperaturi.
Cel puțin pentru zona Moldovei și a Transilvaniei, la maxime în jurul a 6-9 grade Celsius.
În vest și sud-est vor mai fi posibile valori de 10 – 14 grade.
Finalul de săptămână rămâne în continuare cu valori deosebit de ridicate în partea de vest-sud a țării, 16 – 18 grade, inclusiv în Capitală valori de 15-16 grade”, a afirmat Mateescu.
Meteorologul a menționat că „este posibil să consemnăm un fenomen de inversiune termică în timpul nopților și dimineților.
Astfel, pe fondul și prezenței nebulozității stratiforme în special în partea de sud și est a țării, de ceață(…)”.
Din nou. Aceleași povești cu Cocosul Roșu…