Vremea se răcește brusc: Aer arctic în toată țara

După temperaturi ridicate și vreme frumoasă, vom avea parte de temperaturi scăzute și ceață, mai ales în regiunile sudice și estice.

De L.V.
Vremea se răcește brusc: Aer arctic în toată țara

După temperaturi ridicate și vreme frumoasă, vom avea parte de temperaturi scăzute și ceață, mai ales în regiunile sudice și estice.


A doua jumătate a lunii martie aduce un nou val de aer polar în cea mai mare parte a țării. Astfel, meteorologii avertizează că o masă de aer mai rece, de origine polară, determină scăderea regimului de temperaturi.

Temperaturile, în acest weekend și la începutul săptămânii viitoare, vor fi ridicate, cu valori peste normalul perioadei.

Lucrurile se schimbă însă după de data de 19 martie, când vom avea parte de răcire semnificativă a vremii.

O masă de aer mai rece, de origine polară, ar putea aduce maxime de doar 6-9 grade Celsius în Moldova și Transilvania.

„(…)Vorbim mai ales de joi, 19 martie… E o probabilitate să consemnăm temperaturi în scădere, mai ales în partea de est și centru a țării”, a declarat meteorologul Elenei Mateescu, pentru Digi24.

„O masă de aer mai rece, de origine polară, va putea să determine scăderea regimului de temperaturi.

Cel puțin pentru zona Moldovei și a Transilvaniei, la maxime în jurul a 6-9 grade Celsius.

În vest și sud-est vor mai fi posibile valori de 10 – 14 grade.

Finalul de săptămână rămâne în continuare cu valori deosebit de ridicate în partea de vest-sud a țării, 16 – 18 grade, inclusiv în Capitală valori de 15-16 grade”, a afirmat Mateescu.

Meteorologul a menționat că „este posibil să consemnăm un fenomen de inversiune termică în timpul nopților și dimineților.

Astfel,   pe fondul și prezenței nebulozității stratiforme în special în partea de sud și est a țării, de ceață(…)”.

 

Distribuie articolul pe:

1 comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.