România învinge a doua echipă a momentului la tenis de masă

România a obţinut un rezultat mare în faţa unei echipe din Big Five. Victoria a fost obţinută în setul decisiv al jocului decisiv. Ce poziţii ocupau adversarele noastre în clasamentul mondial la zi.

România – Koreea de Sud 3-2

Rezultat de exceptţie pentru naţionala feminină de tenis de masă. La campionatele mondiale (pe echipe) care se desfăşoară în localitatea Zen-Noh din Japonia, România (participantă în divizia de elită) a învins echipa Koreei de Sud, medaliată cu bronz la ediţia precedentă, din 2012 de la Dortmund. Rezultatul reprezintă o mare surpriză, ţinând cont de faptul că la feminin, campionatele mondiale reprezintă o „afacere” a echipelor din Asia. Meciul s-a desfăşurat în optimile de finală ale competiţiei.
România a câştigat cu 3-2, după un meci foarte echilibrat care s-a jucat cu set decisiv la scorul de 2-2. În ultimul schimb s-au aflat faţă în faţă Bernadette Szocs şi Haeun Yang. Scorul pe set-uri era 2-2. Ultimul set decidea şi echipa învingătoare. Bernadette a început în forţă ultimul set şi a condus cu 5-0; adversara ei a făcut 3 puncte consecutive, moment în care antrenorul Viorel Filimon a cerut „Time-out”. Cu toate acestea Yang a egalat la 5, dar românca are o serie de senzaţie, face 6 puncte consecutive, şi „set, joc, match”.

Evoluţia scorului a fost următoarea:
0-1: Bernadette Szocs – Hyowon Seo 1-3 (11-8, 6-11, 6-11, 6-11)
1-1: Elisabeta Samara – Haeun Yang 3-2 (11-4. 9-11, 11-7, 9-11, 11-5)
2-1: Daniela Dodean – Hajung Seok 3-2 (11-1. 6-11, 11-5, 5-11, 11-7)
2-2: Elisabeta Samara – Hyowon Seo 1-3 (11-8, 7-11, 6-11, 10-12)
3-2: Bernadette Szocs – Haeun Yang 3-2 (11-13, 11-9, 11-8, 7-11, 11-5)

O victorie împotriva statisticii

Victoria României este cu atât mai importantă cu cât la ora meciului Koreea de Sud se afla pe locul 2 în clasamentul mondial, după China, cu 196 de puncte. România se afla pe locul 10 cu 180 de puncte. În clasamentul mondial individual, situaţia era următoare la ora meciului: