Germania – Anglia 7-1 în Liga Campionilor

Bayern obţine victoria în minutul 90, Chelsea ratează victoria în minutul 90+3. Sufocată acasă de Sporting Lisabona, modesta NK Maribor scoate un egal în ultimul minut. Toate rezultatele rundei. Super statistica etapei şi top 10 statistici la nivel de echipe.

Un regal fotbalistic

Trei meciuri între echipele clasate pe locurile 1, 2 şi 3 din Germania (sezonul 2013/14) şi cele clasate pe locurile 1, 3 şi 4 din Anglia reprezintă un adevărat regal fotbalistic şi un prim prilej de a încerca o departajare a celor două campionate, fiecare fiind văzut de diverşi specialiştii de pe întreg mapamondul ca fiind numărul unu în lume.

După prima rundă, germanii au ieşit în avantaj net. Două victorii (este adevărat, pe teren propriu) şi un egal în Anglia.

Cea mai clară victorie – scorul putea să fie chiar mai sever – a înregistrat-o Borussia Dortmund în faţa „tunarilor” din Londra. În meciul „derby” – al întregii prime etape din Liga Campionilor, oricând o posibilă finală a competiţiei – Bayern Munchen a trecut foarte greu de Manchester City printr-un gol înscris în minutul 90. Chiar dacă la prima vedere meciul a fost relativ echilibrat (în primele 60 de minute), germanii au deţinut controlul, dar nu au reuşit să treacă de o apărare bine pusă la punct şi dispusă pe două rânduri. Este adevărat, Guardiola a utilizat o formulă de echipă care nu cred că a fost gustată de mărimile celor din capitala Bavariei. Un 3 – 4 – 2 – 1, cu Benatia (nou venit la echipă) Boateng, Alonso în apărare, cu Rafinha înpins spre mijloc pe poziţia lui Lahm (atunci când nu joacă fundaş dreapta) şi cu Bernat în zona lui Alaba şi acesta mult avansat în faţă, a ieşit o „varză” perfectă. A mai fost o problemă: în ultimii doi ani cu Jupp Heynckes, Bayern ataca în valuri, cu Robben şi Ribery pe aripi şi Mario Gomes sau Mandzukic vârf de careu, secondaţi de „locotenenţi” T Muller şi Tony Kroos. Nimeni nu rezista „uraganului”. În sezonul trecut, era Guardiola, s-a mers o tiki-taka perfecţionată, iar loviturile letale veneau de pe cele două aripi şi de la vârful Mandzukic. Miercuri seara Bayern nu a mai apelat la tiki-taka „made in Bavaria” ci a jucat totul pe cartea atacului, dar fără Ribery şu Robben, iar Lewandowski, noul vârf de careu este încă un corp străin la ecvhipă. La Borussia, polonezul a avut parte de relaţii de joc care îl puneau perfect în valoare, la Bayern, relaţiile de joc sunt altele. Practic, contra lui „City”, nemţii nu au fost nici Bayern 2011/2013, nici Bayern 2013/14. Nu s-a înţeles nimic din partitura lui Guardiola, de altfel extrem de nervos pe durata întregului meci, aşa cum nu a fost văzut niciodată. Pe final a fost introdus şi Robben (de ce a fost ţinut pe tuşă?), jocul germanilor a prins consistenţă, dar golul a căzut din cauza tacticii eronate a oaspeţilor: în ultimele 5-10 minute, nu s-au mai apărat cu prima linie la 20-22 metri de poartă, ci au retras-o şi pe aceasta în careu. Autobază curată, dar care nu a rezistat şi în minutul 90, printr-un şut de la 14 metri, stoperul Boateng a adus victoria pentru Bayern.

La Londra, rezultatul pare surprinzător la prima vedere. Totuşi el este perfect echitabil. Ambele goluri s-au născut după faze în care arbitrul ar fi trebuit să sancţioneze câte un fault, ambele echipe au avut câte două trei ocazii de a mai înscrie, este adevărat, gazdele au avut fază de gol 99% în minutul 90+3, dar portarul neamţ a salvat în extremis egalul. La germani au făcut furori puştii Mayer şi Drexler, ţinuţi în rezervă în ultima etapă, ca şi Huntelaar, care a hărţuit apărarea adversă. Informaţiile anterioare meciului, nu-i dădeau pe cei trei titulari, dar …i-au păcălit pe englezi.

În general nu se poate spune că în prima rundă au fost surprize. Eventual, Bayer Leverkusen şi Atletico de Madrid ar fi meritat un egal la Monaro, respectiv Atena, pentru că au controlat jocul, şi au ratat cu seninătate ocazii mari de gol. La prima vedere pare surprinzător „distrugerea” ruşilor de la CSKA de către AS Roma. Dar cu o apărare care ne-a amintit de ce a Concordiei Chiajna la Braşov, moscoviţii nu puteau spera la o înfrângere onorabilă. Şi dacă romanii nu s-ar fi relaxat pe final, permiţând oaspeţilor să-şi facă jocul, scorul putea fi şi mai mare.

Rezultatele de miercuri seara

Grupa E

Bayern München – Manchester City 1-0 (0-0)

(1-0 – min.90, J.Boateng)

AS Roma – CSKA Moscova 5-1 (4-0)

1-0 – min.6, Iturbe; 2-0 – min.10, Gervinho; 3-0 – min.20, Maicon; 4-0 – min.31, Gervinho; 5-0 – min.50, Ignashevich, ag; 5-1 – min.80, Musa)

Grupa F

FC Barcelona – APOEL Nicosia 1-0 (1-0)

(1-0 – min.28, Pique)

Ajax Amsterdam – Paris Saint-Germain 1-1 (0-1)

(0-1 – min.14, Cavani; 1-1 – min.74, Schone)

Grupa G

Chelsea Londra – Schalke 04 1-1 (1-0)

(1-0 – min.11, Fabregas; 1-1 – min.62, Huntelaar)

NK Maribor – Sporting CP Lisabona 1-1 (0-0)

(0-1 – min.80, Nani; 1-1 – min.90+1, Zahovic)

Grupa H

Athletic Bilbao – Shakhtar Donetsk 0-0

FC Porto – BATE Borisov 6-0 (3-0)

(1-0 – min.5, Brahimi; 2-0 – min.32, Brahimi; 3-0 – min.37, J.Martinez; 4-0 – min.57, Brahimi, 5-0 – min.61 – A.Lopez; 6-0 – min. 76, Aboubakar)

Rezultatele de marţi

Grupa A

Juventus Torino – Malmo FF 2-0 (0-0)

(1-0 – min.59, Tevez; 2-0 – min.90, Tevez)

Olympiacos Pireu – Atletico de Madrid 3-2 (2-1)

(1-0 – min.13, Masuaku; 2-0 – min.31, Afellay; 2-1 – min.38, Mandzukic; 3-1 – min.73, Mitroglou, 3-2 – min.87, Griezmann 87)

Grupa B

Liverpool – Ludogoreţ 2-1 (0-0)

(1-0 – min.82, Balotelli; 1-1 – min.90+1, Abalo; 2-1 – min90+4, Gerrard 90+4)

Real Madrid – FC Basel 5-1 (4-1)

(1-0 – min.14, Suchy-ag; 2-0 – min.30, Bale; 3-0 – min.32, Ronaldo; 4-0 min.37, J. Rodriguez; 4-1 – min.38, Gonzales; 5-1 – min.80 – Benzema)