×
×
Noi
Citite
Recomandate
Ultima oră
Actualizat acum 8 minute
24 Ore
7 Zile
30 Zile
24 Ore
7 Zile
30 Zile
Data
Joi, 19 ianuarie 2017, 10:49
EUR (€)
+0.0039 ↗
4.4654 RON
USD ($)
-0.0016 ↘
4.0203 RON
• • •
Foto Administraţia Prezidenţială
Foto Administraţia Prezidenţială
În ziarul Cotidianul de joi dimineața, la toate chioșcurile și benzinăriile

De ce o fi ieșit bădia Augustin Lazăr, cu aerul lui de colonel la pensie, să ne spună de ce nu-i bună o amnistie?

Cornel NistorescuPublicat acum 16 ore şi 12 minute

Pe 20 ianuarie 2017 se instalează un nou președinte al Statelor Unite ale Americii. Se spun deja multe cu această ocazie, dar nu se pot ocoli trei observații. Donald J. Trump urcă la președinție dintr-o poziție aparte în societatea americană. În cursa pentru Casa Albă, el a trecut...

Andrei MargaPublicat Luni, 16 ianuarie 2017

Sunt convins că nu întîmplător în această perioadă fierbinte Victor Ponta a ales să plece într-o vacanţă de două săptămîni. Una mai lungă, la schi, undeva departe, de unde să nu răspundă la întrebări.

Cornel NistorescuPublicat Luni, 16 ianuarie 2017
Preşedintele ştie cum au contribuit SRI şi Florian Coldea la alegerea sa
De ce tace Klaus Iohannis

Cum s-a schimbat atît de spectaculos Klaus Iohannis? În iulie 2013 spunea că „preşedintele şi premierul şi toată lumea trebuie să se înţeleagă, că de-asta i-am ales“.

Cornel NistorescuPublicat Duminică, 15 ianuarie 2017

Am să fac împreună cu voi un exerciţiu de imaginaţie. Să ne imaginăm deci, împreună, că cei de la RTV ar fi oamenii lui Sebastian Ghiţă, cei de la Antena 3, ai lui Dan Voiculescu, aceia de la România liberă ar fi angajaţii lui Dan Grigore Adamescu, iar agenţii acoperiţi...

Simona PopescuPublicat Sâmbătă, 14 ianuarie 2017

Uniunea Europeană are azi 27 de țări, plus Marea Britanie în curs de... exit. În clasamentul populațiilor, România e pe locul 7 (6). În clasamentul dezvoltării, suntem pe locul 26 (25). Banii din fondurile europene se dau în funcție de acest clasament al dezvoltării....

Ioan BuducaPublicat Sâmbătă, 14 ianuarie 2017

Dacă s-ar putea produce energie electrică din cantitatea de vorbe rostite de noi, românii, am putea ilumina (la propriu) toată Europa. Mircea Iorgulescu a scris odată un eseu despre opera lui Caragiale, cu titlul „Marea trăncăneală“. Deci nu de la comunism ni se trage pofta de...

Serenela GhițeanuPublicat Vineri, 13 ianuarie 2017
Foto Facebook
Foto Facebook
În vreme ce Iohannis a plecat în minivacanţă la Sibiu

La conferinţa de presă Păcălici, organizată pentru a transmite mesajul legat de situaţia controlată şi pentru a ne da impresia că preşedintele Iohannis munceşte de se cocoşează şi mai tare, ni s-a transmis...

Cornel NistorescuPublicat Vineri, 13 ianuarie 2017

Sunt ministere care țin de sănătatea țării: Sănătatea, Mediul, Pădurile, Apele. Sunt ministere care țin de bunăstarea unei vieți civilizate: Transporturi, Energie, Agricultură, Comerț. Sunt ministere care țin de educația națională: Învățământ, Cercetare, Cultură. Sunt...

Ioan BuducaPublicat Joi, 12 ianuarie 2017
Generalul Coldea – acuzații de corupție
În ziarul Cotidianul de vineri dimineața, la toate chioșcurile și benzinăriile

Afacerile dubioase ale lui Virgil Măgureanu sunt cunoscute. Unele, din vremea în care era în funcție. Altele au ieșit la iveală din mărturisirile și denunțurile Alinei Măgureanu, fosta sa noră.

Cornel NistorescuPublicat Joi, 12 ianuarie 2017

Când am văzut prima dată la BBC un spot publicitar pe care nu l-am înţeles, deşi cunoşteam bine limba, mi-am dat seama de ce schimbam canalul, în România, la momentul de publicitate. Am priceput că un...

Serenela GhițeanuPublicat Miercuri, 11 ianuarie 2017
Linşaj politic la Ciorbea şi Dragnea
În ziarul Cotidianul de joi dimineața, la toate chioșcurile și benzinăriile

Nu-l iubesc pe Victor Ciorbea şi nu-l urăsc. Uneori m-a enervat şi de multe ori m-a făcut să rîd. E cel mai nefericit exemplu de ardelean intrat în politică.

Cornel NistorescuPublicat Miercuri, 11 ianuarie 2017

Scriu asta în semn de protest. De ce? Pentru că Liviu Dragnea ne-a băgat în ceață. Cică lipsesc 10 miliarde de la buget. Pas și demonstrează adevărul sau minciuna! Ce să scriu despre asta? Mai bine, sictir! Să...

Cornel NistorescuPublicat Marţi, 10 ianuarie 2017
Încremenirea şi tăcerea de după Ghiţă
În ziarul Cotidianul de miercuri dimineața, la toate chioșcurile și benzinăriile

Serialul Ghiţă este mai palpitant decît gaura lui Dragnea sau „House of Cards”. Ba la un moment dat m-am gîndit şi la posibilitatea unui tîrg.

Cornel NistorescuPublicat Marţi, 10 ianuarie 2017

Fondurile europene constituie singurul element pe care cei mai înfocaţi „europartizani“ îl pot prezenta curent ca un activ al apartenenţei României la UE. Acest unic element de activ este total ridiculizat...

Ilie ŞerbănescuPublicat Marţi, 10 ianuarie 2017

Când este vorba despre politica externă, care este mai puțin verificabilă direct, mulți devin foarte vocali. Faptul nu este nou. Și azi Caragiale ne-ar putea spune multe în această privință.

Andrei MargaPublicat Marţi, 10 ianuarie 2017

Unul dintre puţinii magistraţi care au avut curajul să se exprime după discursul preşedintelui Iohannis la CSM este judecătoarea Lăcrămioara Axinte, şeful Secţiei a II-acivilă, de contencios administrativ şi fiscal din...

Ion SpânuPublicat Luni, 09 ianuarie 2017

Trist, ruşinos şi revoltător moment şi-a ales să ne arate de ce mitocănii şi grozăvii e în stare, odată intrat, după toate aparenţele, în precampania pentru prezidenţialele din 2019!

Ioan VişteaPublicat Sâmbătă, 07 ianuarie 2017

Am revăzut la TV imagini cu mineriada din 13-15 iunie 1990. Ştiam că documentarul va fi programat, dar mi-am zis că voi evita să îl revăd. Prilej de amărăciune, la ce bun? etc. Şi totuşi, există în creier resorturi...

Serenela GhițeanuPublicat Sâmbătă, 07 ianuarie 2017

Desigur, oricine are dreptul să adere la o filosofie sau alta. Când însă persoana care și-a ales o filosofie îi atacă pe cei care nu o împărtășesc, suntem datori să vedem despre ce este vorba. Este cazul...

Andrei MargaPublicat Vineri, 06 ianuarie 2017
Foto Administraţia Prezidenţială
În ziarul Cotidianul de vineri dimineața, la toate chioșcurile și benzinăriile

De două săptămîni, Liviu Dragnea este mult mai puternic. Procentele PSD-ului în alegeri i-au umflat muşchii, i-au surescitat creierul şi i-au dezlănţuit subconştientul.

Cornel NistorescuPublicat Vineri, 06 ianuarie 2017

„Era cu aburi. Vă rog să vă uitaţi mai atent.“ M-am uitat mai atent şi nu era cu aburi, domnule Grindeanu. Aşadar, premierul României, Sorin Grindeanu, a fost prins încălcând legea care interzice...

Sorin AvramPublicat Joi, 05 ianuarie 2017

Dacă pierderea controlului național asupra economiei și deciziei politice este probabil cea mai teribilă consecință, punctul terminus pus agriculturii românești și șanselor oferite de aceasta țării este, fără îndoială,...

Ilie ŞerbănescuPublicat Joi, 05 ianuarie 2017
Ghiță trece la autodenunțuri

Mai zilele trecute, după apariția primelor două episoade, m-am grăbit să-l taxez pe Sebastian Ghiță. Ne-a arătat două cărți de vizită și un e-mail, ca să ne convingă de practicile abuzive ale Laurei Codruța Kovesi....

Cornel NistorescuPublicat Miercuri, 04 ianuarie 2017
Radu Golban

Europa este la un pas de război. Reacţiile dure ale Berlinului pe urma declaraţiei premierului britanic despre modul cum va decurge Brexitul stârnesc un sentiment de déjà vu.

Radu GolbanPublicat acum 15 ore şi 45 minute
Sebastian Ghiţă schimbă din mers

Confirmarea cea mai importantă a episodului 8 este că Sebastian Ghiţă trăiește. E viu, conectat la actualitatea imediată, pe fază, incisiv. Întrerupe seria filmuleţelor de la biroul cu ceașcă roșie și schimbă din mers, pe audio cu inserții documentare, pentru că a intervenit o urgență.

Publicat acum 18 ore şi 21 minute

Din vina cui au murit animalele de la Circul Globus?
Cotidianul TV
VIDEO
Din vina cui au murit animalele de la Circul Globus?
Publicat Marţi, 17 ianuarie 2017
1486
Antiştirile Cotidianul (Video)
Publicat Duminică, 15 ianuarie 2017
3557
Ce părere aveţi despre comportamentul lui Iohannis la învestirea Guvernului?
Publicat Vineri, 06 ianuarie 2017
4039

Centrul Atenţiei
alarm off
Antiştirile Cotidianul
1 articol/ Actualizat Duminică, 15 ianuarie 2017
alarm off
România din Piaţa Chibrit
53 articole/ Actualizat acum 4 ore şi un minut
alarm off
Recomandări Cotidianul
49 articole/ Actualizat Marţi, 10 ianuarie 2017
alarm off
NUMAI DOUĂ ÎNTREBĂRI
78 articole/ Actualizat acum 2 ore şi un minut
Bucureşti TV vrea să atingă 3 milioane de telespectatori în următorii doi ani

Bucureşti TV este un nou post de televiziune care va emite în Bucureşti şi judeţul Ilfov. Am stat de vorbă cu Bogdan Gamaleţ, gazda talk show-ului „Sensuri şi nonsensuri“ la Bucureşti TV.

Publicat Marţi, 17 ianuarie 2017
Casa Poporului a fost una dintre cele mai importante ctitorii ale Epocii de Aur
Publicat Miercuri, 11 ianuarie 2017
Sondaj
Vă mai interesează dezvăluirile lui Sebastian Ghiţă?
Vă mai interesează dezvăluirile lui Sebastian Ghiţă?
Da
Nu
Da
66.577%
Nu
33.422%
1116 Voturi / Publicat Sâmbătă, 14 ianuarie 2017
Foto Timi Slicaru
Galerie Foto
No comment
Publicat Vineri, 13 ianuarie 2017
1544
Capitala, sub cod roșu de gunoaie
Publicat Vineri, 13 ianuarie 2017
1983
Despre deszăpezire, cu umor
Publicat Vineri, 13 ianuarie 2017
2255
Cum arată prima bandă iarna pe Bulevardul Elisabeta
Publicat Joi, 12 ianuarie 2017
2003
Peisaj urban de iarnă
Publicat Joi, 12 ianuarie 2017
1188
Bucureştiul, în lupta cu zăpada (Galerie foto)
Publicat Miercuri, 11 ianuarie 2017
1644
Noua bancnotă de la banca Dragnea
Publicat Joi, 05 ianuarie 2017
5257
Salvarea României sau visul nostru urât?
Publicat Miercuri, 04 ianuarie 2017
2848
Cu ursul pe străzile Capitalei
Publicat Marţi, 27 decembrie 2016
2201
O întrebare fără răspuns şi după 27 de ani
Publicat Joi, 22 decembrie 2016
2887
Bucureştiul, învăluit de ceaţă
Publicat Marţi, 20 decembrie 2016
3226