×
×
Noi
Citite
Recomandate
Ultima oră
Actualizat
24 Ore
7 Zile
30 Zile
Data
Luni, 27 martie 2017, 09:33
EUR (€)
-0.0003 ↘
4.5552 RON
USD ($)
-0.0080 ↘
4.2149 RON
• • •
Ioan VieruPublicat acum 14 ore şi 12 minute
Niște europeni gogonați

Scandalul făcut la Bruxelles de Gabriel Liiceanu și Monica Macovei este un produs eminamente românesc.

Cornel NistorescuPublicat acum 14 ore şi 45 minute

Nu pot fi comise infracțiuni prin intermediul elaborării unui act normativ, iată ce spune motivarea CCR asupra deciziei sale cu privire la conflictul DNA – Guvern. Guvernul răspunde numai politic, spunea un politician român, cu respect față de Constituție, la finele secolului al XIX-lea. Peste...

Ioan BuducaPublicat Vineri, 24 martie 2017

Cine este în realitate factorul de decizie în cadrul Federaţiei Române de Fotbal, prestaţia jucătorilor noştri în meciul de duminică de la Cluj-Napoca cu Danemarca, şansele de calificare ale echipei naţionale la Mondialele din Rusia sunt întrebări în dialogul...

Radu HadârcăPublicat Vineri, 24 martie 2017

La sfârşitul acestei săptămâni, aşa cum s-a angajat public, ministrul Justiţiei va lua o decizie în privinţa procurorului general Augustin Lazăr şi a procurorului-şef DNA, Laura Codruţa Kovesi. Contrar aşteptărilor, evaluarea celor doi s-a desfăşurat în linişte,...

Emil B. GeorgescuPublicat Joi, 23 martie 2017

Din păcate, dezbaterea europeană despre reconfigurarea UE ne-a prins cu un președinte provincial, diletant, incapabil să slujească interesul național. Avem o poziție în cadrul dezbaterilor, dar nu participăm la acțiunile diplomatice din culisele acestor dezbateri. UE a dat deja un exemplu...

Ioan BuducaPublicat Joi, 23 martie 2017
Slăbiciunile mele pentru calea ferată

Fac parte dintre cei care au descoperit lumea prin trenuri garate, prin gări şi pasarele, prin săli de aşteptare şi trenuri de navetişti, prin halte şi cantoane.

Cornel NistorescuPublicat Joi, 23 martie 2017

Dincolo de impresiile pe care le-a prilejuit, prezența cancelarului federal Angela Merkel la Casa Albă nu a fost un eveniment obișnuit. Din cel puțin două motive. Vizita a avut loc tocmai în cursul reașezării politicii americane. Aflată sub presiune politică și mediatică, noua administrație...

Andrei MargaPublicat Miercuri, 22 martie 2017
Monica Macovei a fost regizorul şi comandantul desantului de la Bruxelles
Monica Macovei a fost regizorul şi comandantul desantului de la Bruxelles

Liviu Avram a devenit personaj european. Slide-Avram împarte datoriile de jurnalist la Adevărul cu cele de reprezentant al societăţii politice şi, din cînd în cînd, civile.

Cornel NistorescuPublicat Miercuri, 22 martie 2017

DNA s-a născut într-un fel nedemocratic, întrucât n-a fost pusă nici sub controlul Parchetului de pe lângă ÎCCJ, nici sub controlul CSM, ci direct sub supravegherea MCV, o instituție europeană. Bulgaria nu are DNA și, la noi, nu vrea nimeni să explice de ce europenii...

Ioan BuducaPublicat Marţi, 21 martie 2017
Publicitatea ca armă politică tembelă

Ziarele electronice ale protestatarilor din Piața Victoriei, adică Ziare.com și HotNews, au publicat vești despre scăderea publicității la Antena 3 și la România TV.

Cornel NistorescuPublicat Marţi, 21 martie 2017
Demonstrațiile din România

Evident, nu toate demonstraţiile de stradă se constituie în rezultatul unei manipulări. Un exemplu elocvent care se poate constitui într-un veritabil studiu de caz îl constituie Islanda. În trecutul apropiat...

Radu HadârcăPublicat Marţi, 21 martie 2017
Mulțumirea și nepăsarea președintelui Iohannis

Răspunsul dat de președintele României la întrebările privitoare la evaluarea celor doi procurori din fruntea Parchetului General și a Direcției Naționale Anticorupție va r...

Cornel NistorescuPublicat Luni, 20 martie 2017

Menestrelii Komisariatului de tip sovietic de la Bruxelles critică asiduu programul de guvernare al PSD, în frunte cu bugetul stabilit de acesta, îndeosebi pentru dimensiunea redusă a alocațiilor pentru investițiile...

Ilie ŞerbănescuPublicat Luni, 20 martie 2017
Un luptător cum nu am mai văzut

În 1990, la redacția revistei Expres am primit o scrisoare care conținea primele confesiuni ale unui fost procuror. Și înainte de 1989 procurorii erau aproape la fel.

Cornel NistorescuPublicat Duminică, 19 martie 2017
Demonstrațiile din România

Sunt unii care susţin că, românii și-au trezit conștiința civică. Am mai multe întrebări pentru cei care susţin că, în sfârşit, mămăliga românească a explodat. Eu susţin că a fost mai curând...

Radu HadârcăPublicat Sâmbătă, 18 martie 2017

România a fost şi continuă să fie un teribil muzeu al deviaţiilor, cele care, în fapt, îi generează actuala realitate publică. În condiţiile în care avem un Muzeu la Sighet, care depune mărturie...

Ioan VieruPublicat Vineri, 17 martie 2017

Încercați să vă închipuiți următorul tablou, cu un salon foarte modern, unde intrați pe neașteptate. Să zicem că sunteți mamă și, dintr-un foarte bizar îndemn, nu ați putut dormi și în toiul nopții...

Adrian MajuruPublicat Vineri, 17 martie 2017

Balena albastră e o specie pe cale de dispariţie. Se pare că aceste magnifice animale, pe măsură ce numărul lor se împuţinează, ajung într-o stare care seamănă cu disperarea omului care suferă de singurătate....

Gheorghe PipereaPublicat Joi, 16 martie 2017
Demonstrațiile din România

Motto: „Problema noastră nu este nesupunerea civică. Problema noastră este obedienţa civică. (Howard Zinn -1922-2010) Manifestările de stradă se constituie, pentru masa care protestează, în veritabile sesiuni publice...

Radu HadârcăPublicat Joi, 16 martie 2017
Foto Lucian Alecu

Multă vreme, românii plecaţi în străinătate au trăit cu spaima de comunism. Nu scăpau nicicum de trauma trăită pe vremea lui Ceauşescu, de care unii au scăpat riscîndu-şi viaţa.

Cornel NistorescuPublicat Joi, 16 martie 2017

A trecut aproape neobservată una dintre afirmaţiile grave făcute de fostul premier PSD al Românei Victor Ponta: „Una din marile probleme ale României este legată nu doar de independenţa energetică, ci şi de...

Sorin AvramPublicat Miercuri, 15 martie 2017

N-am fost racordați la dezbaterea europeană cu privire la reconfigurarea UE. A avut grijă președintele nostru să nu ne batem capul cu problema aceasta. Mai bine să ne spargem capetele aici, la București, decât să ne certăm...

Ioan BuducaPublicat Miercuri, 15 martie 2017
Multinaţionalele, mai rele ca buticarii

O vreme România a trăit cu psihologia lui „Bine că am intrat în Uniunea Europeană!“. Preţul a fost unul stabilit de niște negociatori pe fugă.

Cornel NistorescuPublicat Miercuri, 15 martie 2017
Ne-au dat pe mîna serviciilor secrete!

De ce a scăpat Victor Ponta o asemenea enormitate? Pentru că se grăbea să facă un elogiu nașului său, George Maior.

Cornel NistorescuPublicat Marţi, 14 martie 2017
Sorin Avram

În premieră, declaraţia pe care Gabriel Liiceanu o va face după ce Laura Codruţa Kovesi nu va mai fi şefa DNA şi vor ieşi la iveală unele dintre abuzurile săvârşite de instituţie sub comanda sa.

Sorin AvramPublicat acum 15 ore şi 22 minute
Cum a ajuns la mare modă ”vinovăția prin asociere”

O singură caracteristică pozitivă ne determină să atribuim în mod automat acelei persoane “atrăgătoare” toate trăsăturile pozitive.

Gheorghe PipereaPublicat Duminică, 19 martie 2017

Pe ce ar trebui să se concentreze Guvernul primăvara aceasta?
Cotidianul TV
VIDEO
Pe ce ar trebui să se concentreze Guvernul primăvara aceasta?
Publicat Miercuri, 22 martie 2017
675
Ce credeţi că mai face Klaus Iohannis?
Publicat Joi, 09 martie 2017
3520
Mai au sau nu rost protestele din stradă?
Publicat Marţi, 07 martie 2017
2650
Trebuie sau nu să-şi dea demisia Laura Kovesi după decizia CCR?
Publicat Joi, 02 martie 2017
3782

Centrul Atenţiei
alarm off
Fotografiile bunicilor
9 articole/ Actualizat Sâmbătă, 25 martie 2017
alarm off
Antiştirile Cotidianul
4 articole/ Actualizat Duminică, 26 martie 2017
alarm off
România din Piaţa Chibrit
67 articole/ Actualizat Miercuri, 22 martie 2017
alarm off
NUMAI DOUĂ ÎNTREBĂRI
104 articole/ Actualizat Joi, 23 martie 2017
Trei dandy irezistibili: aviatorii Nicolae și Alexandru împreună cu prietenul lor Grigore, un automobilist teribil. O prietenie frumoasă ce a născut multe pasiuni admirative printre bucureștencele anilor 30

Pentru că o fotografie veche este un fragment de eternitate, răscoliți de frumusețea acestor documente, continuăm să publicăm fotografii vechi, cu alți oameni importanți din istoria țării noastre.

Publicat Sâmbătă, 25 martie 2017
Profesorul Cătălin Zamfir descâlceşte ghemul problemelor cu care se confruntă România
Publicat Sâmbătă, 25 martie 2017
Sondaj
Sunteți de acord cu eliminarea cardurilor de sănătate?
Sunteți de acord cu eliminarea cardurilor de sănătate?
Da
Nu
Da
37.108%
Nu
62.891%
415 Voturi / Publicat Miercuri, 22 martie 2017
Incompatibilitate
Incompatibilitate
Publicat acum o oră şi 40 minute
Facilităţi pentru viaţa de apoi
Galerie Foto
Facilităţi pentru viaţa de apoi
Publicat Luni, 20 martie 2017
824
8 Martie, în Parlament
Publicat Miercuri, 08 martie 2017
447
Peisaj urban - atmosferă SF lângă Biblioteca Națională
Publicat Marţi, 07 martie 2017
1077
Expoziția "Iași, Oraș Regal", la Senatul României
Publicat Marţi, 07 martie 2017
304
În faţa Parlamentului, protest faţă de defrişări
Publicat Luni, 06 martie 2017
899
Groapa de gunoi din centrul Bucureștiului
Publicat Luni, 06 martie 2017
1287
Ioan Bolborea pregătește Monumentul Unirii în Piața Alba Iulia
Publicat Sâmbătă, 04 martie 2017
964
Mărţişor pentru bărbaţi
Publicat Miercuri, 01 martie 2017
1084
O mașină numai bună pentru traficul din București
Publicat Miercuri, 22 februarie 2017
1899
A 13-a zi de proteste
Publicat Luni, 13 februarie 2017
458
Un parlamentar care nu este românul lui Iohannis
Publicat Marţi, 07 februarie 2017
5388
Cum se obţine un loc în Parlament
Publicat Vineri, 03 februarie 2017
1807