×
×
Noi
Citite
Recomandate
Ultima oră
Actualizat
24 Ore
7 Zile
30 Zile
24 Ore
7 Zile
30 Zile
Data
Sâmbătă, 24 iunie 2017, 16:51
EUR (€)
-0.0242 ↘
4.5673 RON
USD ($)
-0.0191 ↘
4.0905 RON
• • •
Ioan VişteaPublicat acum 21 ore şi 43 minute

În sistemul legii noastre, creditorul are obligaţia unui bonus pater familias faţă de bunurile sale, inclusiv creanţele, fiind nu numai îndreptăţit, dar chiar obligat să îşi păzească în mod prudent proprietatea. Dacă nu o face şi ajunge să încerce un prejudiciu...

Gheorghe PipereaPublicat Joi, 22 iunie 2017

Ca sociolog, mult timp nu m-am dumirit de ce nu-mi plăcea toată discuția despre praguri. Acum înțeleg. Prea multe discuții tehnice, desigur, absolut necesare, dar ele umbresc fondul. Disputa pragului se desfășoară, în realitate, în jurul unei arme puternice de luptă politică. La...

Prof. univ. dr. Cătălin Zamfir Publicat Joi, 22 iunie 2017
Sevil Shhaideh – mama banilor de stat

Doamna Shhaideh a apărut pe scena publică în momentul în care Liviu Dragnea a anunțat-o ca propunere a PSD-ului (susținut și de ALDE) pentru funcția de premier.

Cornel NistorescuPublicat Joi, 22 iunie 2017

Din informațiile oficiale, un fost parlamentar, nomina odioasa, a agresat un polițist de la rutieră și, la rândul lui, a primit un tratament desfigurant. Incriminarea fostului parlamentar intră prima în discuție, până la proba contrarie, chiar dacă nu ar fi la mijloc motivul...

Ioan VieruPublicat Miercuri, 21 iunie 2017

Scrisoarea adresată jurnaliștilor români acreditați pentru vizita președintelui României la Casa Albă a avut peste 20.000 de accesări pe site-ul Cotidianul.ro, fiind publicată ulterior și de alte ziare românești din țară sau de aiurea. Nu știu dacă această cifră înseamnă...

Grigore L. CulianPublicat Miercuri, 21 iunie 2017
Vot cu bile, fără bilă

În România votul cu bile este un soi de secret în văzul lumii. Și din Australia și din Insula Paștelui poți vedea cum se votează secret, cu bile, în pitoreasca democrație de la București.

Cornel NistorescuPublicat Miercuri, 21 iunie 2017

Cunosc binişor două medii profesionale, acela al jurnaliştilor şi acela al scriitorilor. Sub raportul discernământului cutural, nu am constatat o mare diferenţă generală. Diferenţa se face în domeniul orgoliilor. Și – culmea – mi se pare că orgoliul jurnaliştilor este...

Ioan BuducaPublicat Marţi, 20 iunie 2017
Foto Lucian Alecu
Foto Lucian Alecu

Ce s-a mai încins tabla pe care ursul politicii românești joacă de mama focului! Toată lumea se dă de ceasul morții să găsească un detaliu, o veste sau măcar un zvon despre soarta viitoare a guvernului.

Cornel NistorescuPublicat Marţi, 20 iunie 2017
Fosta baschetbalistă Laura Codruţa Kovesi s-a aruncat singură la „coş”
Reacţii la prima vedere

De multă vreme îmi doream s-o aud pe Laura Codruţa Kovesi vorbind liber despre actul de justiţie şi, iată, dorinţa mi s-a îndeplinit!

Ion SpânuPublicat Marţi, 20 iunie 2017

Indiferent sub ce titulatură s-ar sfîrși evenimentele aflate în curs și-n rostogolire, puci, atac la ordinea constituțională, lovitură de stat pentru unii, reglare de conturi în familia stîngii, evident nedoctrinară, pentru alții, de-acum, nimic nu va mai semăna, nu doar...

Ioan VişteaPublicat Luni, 19 iunie 2017

Dacă noi am trăi într-o societate sănătoasă şi liberală, şi dacă mătuşa Paraschiva de la Hangu-Neamţ ar mai fi pe acest pămînt românesc, ea, mătuşa Paraschiva, ar fi, cu o minimă dispensă de studii,...

Jud. Gheorghe MoroşanuPublicat Luni, 19 iunie 2017
Kovesi se dă de gol, corupția continuă

Anticorupția a devenit, mai ales în înțelegerea Laurei Codruța Kovesi, dar și a lui Daniel Morar, o alifie bună pentru toate bolile.

Cornel NistorescuPublicat Luni, 19 iunie 2017
Cauzele degradării instituțiilor

Cum se face că în iunie 2017 România ajunge iarăși în situația jenantă în care un prim-ministru slab calificat se agață de funcție, în pofida pierderii suportului politic, și stârnește...

Andrei MargaPublicat Luni, 19 iunie 2017

Integrarea europeană a ajuns a fi una dintre manipulările majore, expunând societatea românească. În paginile Tratatului de aderare cerneala simpatică a tezismului mafiot își arată virtuțile. România...

Ioan VieruPublicat Duminică, 18 iunie 2017

În urmă cu exact opt ani, într-o vreme când numiţii erau în culmea gloriei, scriam aşa (New York Magazin, 20 mai 2009): “S-ar putea să vină ani în care nume ca Băsescu, Hrebenciuc şi altele...

Valerian StanPublicat Duminică, 18 iunie 2017
Puterea proștilor la cote eroice

Scandalul provocat de încercarea PSD de a-și demola propriul guvern n-are ieșire decît în jos. Nu văd la ce ne-ar folosi un guvern PSD sprijinit inclusiv de UDMR.

Cornel NistorescuPublicat Duminică, 18 iunie 2017

În momentul de faţă, există pe agenda publică două evenimente încă în desfăşurare, care nu ar părea legate între ele dacă am crede în coincidenţe: 1) premierul ţine cu dinţii de un scaun care...

Dr. Răzvan ConstantinescuPublicat Sâmbătă, 17 iunie 2017
PSD, partidul lacomilor
Reacţii la prima vedere

Lăcomia este din nou pe punctul de a îngenunchea PSD, aşa cum a mai făcut-o în 2014.

Sorin AvramPublicat Sâmbătă, 17 iunie 2017

Cei mai competenți analiști semnalează că statele care nu se profilează printr-o politică proprie nu-și pot satisface interesele și valorifica resursele, contând mai puțin în dezbaterile și acțiunile lumii de...

Andrei MargaPublicat Vineri, 16 iunie 2017

Lipsa scopurilor prefigurează anarhia. De prea mult bine, oamenii au atitudini bizare. De pildă, huliganilor englezi nu le lipsește nimic. Însă ei se duc pe stadioane pentru partidele de bătaie. Nu pentru spectacolul fotbalului,...

Adrian MajuruPublicat Vineri, 16 iunie 2017

Prins cu obligațiile calității de organizator și de gazdă, ocazionate de vizita de „importanță epocală și planetară“ în SUA a președintelui Iohannis, pentru care și-a sacrificat timp, energii, neuroni...

Ioan VişteaPublicat Joi, 15 iunie 2017

Pentru PNȚCD anul acesta ar fi trebuit să fie unul jubiliar – 30 de ani de când, în plină dictatură, Corneliu Coposu a reușit să-l afilieze la Internaționala Creștin-Democrată. Ce să mai jubilezi, însă,...

Valerian StanPublicat Joi, 15 iunie 2017
Război total între blocurile politice

Cine își mai imaginează că PSD-ul s-a agățat de un ciot, adică de un premier care a rămas fără nici o susținere, se înșală.

Cornel NistorescuPublicat Joi, 15 iunie 2017

Am văzut undeva imaginea casei unde s-a născut Marin Preda, aflată într-o paragină de nedescris. Nu ar fi fost lipsit de interes să avem azi o casă memorială „Marin Preda“, cu muzeograf și chiar un mic centru...

Ioan VieruPublicat Miercuri, 14 iunie 2017
Radu Ulmeanu

A existat şi până acum disciplină de partid la PSD, dar Dragnea a transformat partidul, cu ocazia moţiunii de cenzură împotriva propriului guvern, într-o adunătură de oameni captivi.

Radu UlmeanuPublicat acum 20 ore şi 10 minute
Dificultăți în difuzare

Redacția ziarului Cotidianul cere scuze cititorilor săi pentru inconveniențele și discontinuitățile apărute în difuzarea ziarului.

Publicat Luni, 19 iunie 2017

Compania Națională a Uraniului nu este o „gaură neagră“
Cotidianul TV
VIDEO
Compania Națională a Uraniului nu este o „gaură neagră“
Publicat Duminică, 18 iunie 2017
4018
Bătălia țăranilor de la Nadăș cu falșii moștenitori
Publicat Luni, 12 iunie 2017
6002

Centrul Atenţiei
alarm off
Fotografiile bunicilor
25 articole/ Actualizat Duminică, 18 iunie 2017
alarm off
NUMAI DOUĂ ÎNTREBĂRI
130 articole/ Actualizat Vineri, 23 iunie 2017
Maestrul Eugen Mihăescu şi celebra sa Scară

Eugen Mihăescu, de la tinereţea de ieri până la tinereţea de azi, nu doar a visat mori de vânt, ci s-a mai şi întâlnit cu ele – şi, fără să pretindă că poartă crucea lumii în spinare, ci doar crucea sa de artist! – s-a luptat ca să rămână el însuşi, fără să înghită săbii de mucava, prin bâlciuri politice.

Acad. Dumitru Radu PopescuPublicat Duminică, 18 iunie 2017
Visul avocatului Aristide a fost să vadă cu ochii lui minunăţiile faraonilor, aşa că în vara anului 1937 pleca împreună cu soţia, sora şi mama lui în Egipt şi în compania cea mai familiară vizitară împreună piramidele
Publicat Sâmbătă, 17 iunie 2017
Băile 1 Mai: vechiul cămin al nufărului termal a devenit o baltă banală, care nu mai poate susţine nicio formă de viaţă
Publicat Duminică, 18 iunie 2017
Sondaj
Sunteţi de acord cu alegerile anticipate?
Sunteţi de acord cu alegerile anticipate?
Da
Nu
Da
28.758%
Nu
71.241%
153 Voturi / Publicat Vineri, 23 iunie 2017
Piata Victoriei - ediție nouă
Piata Victoriei - ediție nouă
Publicat Joi, 22 iunie 2017
Foto Lucian Alecu
Galerie Foto
Feţele guvernării Grindeanu
Publicat Vineri, 16 iunie 2017
1560
La cosit (foto)
Publicat Marţi, 06 iunie 2017
1228
Fotografia zilei: Alifantis, în concert
Publicat Vineri, 26 mai 2017
942
Inaugurare cu fast pe strada Mircea Vulcănescu
Publicat Joi, 25 mai 2017
1416
"Marşul Diversităţii" (Galerie foto)
Publicat Sâmbătă, 20 mai 2017
1714
Gard cu câini
Publicat Joi, 18 mai 2017
1098
Statuia generalului de Gaulle, găinățată de administrația Firea
Publicat Sâmbătă, 13 mai 2017
1724
Instantaneul zilei
Publicat Vineri, 05 mai 2017
1296
Pasajul Sudului, „terminat” de ochii lumii
Publicat Sâmbătă, 29 aprilie 2017
3172
A cincea roată la maşină
Publicat Joi, 20 aprilie 2017
1262
Auditoriu la Parlament
Publicat Miercuri, 19 aprilie 2017
559