×
×
Noi
Citite
Recomandate
Ultima oră
Actualizat acum 14 minute
24 Ore
7 Zile
30 Zile
24 Ore
7 Zile
30 Zile
Data
Vineri, 24 februarie 2017, 14:35
EUR (€)
+0.0039 ↗
4.4654 RON
USD ($)
-0.0016 ↘
4.0203 RON
• • •

Începutul spectacolului este deseori mai grăitor decît finalul. Mai ales la spectacolele proaste. N-am avut încotro și am admirat și eu vedetele evenimentului.

Cornel NistorescuPublicat acum 19 ore şi 8 minute
Premii mari pentru poeți mici

Mircea Cărtărescu este câștigătorul celei de-a XXVI-a ediții a Premiului Național de Poezie „Mihai Eminescu” pentru Opera Omnia. Nicolae Manolescu, președintele Uniunii Scriitorilor din România și totodată președintele juriului de acordare a acestui premiu, i-a înmânat...

Virgil DiaconuPublicat acum 19 ore şi 13 minute

După Aristotel, tragedie este atunci când „o acțiune a unui caracter elevat“ duce la ceva ce stârnește „compasiunea“, „mila“. Tragedia este „spectacol al nenorocirii“, la care se ajunge implacabil ca urmare a înfruntării dintre libertate...

Andrei MargaPublicat Miercuri, 22 februarie 2017
La fotbal, ca la Operă

Meciurile mari sunt ca o capodoperă. Au ritm, armonie, mesaj și final eroic. Fotbalul mare are personaje, regi, cronicari și teoreticieni, școli și profesori, hoteluri și maeștri.

Cornel NistorescuPublicat Miercuri, 22 februarie 2017
E o rușine să fii născut român, domnule dr. Bernd Fabritius?
După transmisia de noapte din biroul său din Bundestag

Domnule dr. Fabritius, într-un interviu pentru cotidianul german Die Welt, din 5 noiembrie 2014, vorbiţi despre copilăria dumneavoastră sumbră din România.

Radu GolbanPublicat Miercuri, 22 februarie 2017

Mai nou, la Washington, două teme par a domina actualitatea, stârnind pasiuni şi polemici aprinse: intenţia anunţată de Donald Trump încă din timpul competiţiei electorale că, odată ajuns la Casa Albă, va iniţia un dialog cu Rusia şi personal cu Vladimir Putin; faptul că, în...

Dumitru ConstantinPublicat Marţi, 21 februarie 2017

Proiectul de lege care s-a născut din abrogata OUG 13/2017 stă în Parlament, nelucrat. Asta s-a și urmărit. Nici anteriorul Parlament n-a îndrăznit să înfrunte voința DNA – SRI și să aplice decizia CCR privind abuzul în serviciu. Șeful Comisiei juridice din Senat,...

Ioan BuducaPublicat Marţi, 21 februarie 2017
Maşini de pedepsit spiritul critic

Vin vremuri grele pentru presă. Nu este vorba despre urechism şi despre părerismul televizat. Mă refer la presa de tip clasic.

Cornel NistorescuPublicat Marţi, 21 februarie 2017
Gheorghe Piperea despre noul tip tip de cenzură

(Acesta este motoul cărții jurnalistei Naomi Klein „Doctrina șocului. Nașterea capitalismului dezastrelor“, fiind un citat din cartea „1984“, de George Orwell.) În urmă cu două săptămâni am vrut să promovez o acțiune de notificare pentru reechilibrarea contractelor...

Gheorghe PipereaPublicat Luni, 20 februarie 2017

O formă virală de masochism patriotic în formă continuată mă îndeamnă să-mi iau porția de înjurături de la postacii ascunși sub nume de flori, plante, animale etc., măcar o dată pe săptămână.

Grigore L. CulianPublicat Luni, 20 februarie 2017
Foto Lucian Alecu
Foto Lucian Alecu

Am crezut ca un prost în „altfel de politică“, în „punct şi de la capăt“. Acum nu mai vreau nimic. Între Iohannis şi Băsescu, între el şi Videanu sau Elena Udrea nu este nici o diferenţă.

Cornel NistorescuPublicat Luni, 20 februarie 2017

Huliţi de unii, aplaudaţi, din interes, de alţii, protestatarii au oferit o gură de oxigen nesperată României conectate de ani buni la "televizor" mai abitir decât un pacient în moarte clinică. Cei care i-au...

Marieta VişanPublicat Duminică, 19 februarie 2017

A fost odată un actor grăbit. Era în vremea când plebeii stăpâneau ştirile iar maestrul stăpânea informaţia. Şi din acele îndepărtate timpuri au rămas până astăzi aceleaşi obiceiuri ale...

Adrian MajuruPublicat Duminică, 19 februarie 2017
Poliţia secretă se umflă în pene

Am încercat să atragem atenţia asupra cîtorva nereguli (ca să nu zic abuzuri, disfuncţionalităţi, excese etc.) ale celor de la SRI.

Cornel NistorescuPublicat Duminică, 19 februarie 2017

Care a fost rolul SRI în politica românească a ultimului deceniu, nu poate fi spus decât prin aproximații dinamitarde. Mediul politic s-a dus, în perioada amintită, într-o direcție care a generat un...

Ioan VieruPublicat Sâmbătă, 18 februarie 2017

Așteptam de multă vreme un manifest, un apel, sau orice altă formă de intervenție a Academiei Române întru semnalarea crizei naționale în care ne afundăm. Avem, iată, doar un apel al unor academicieni. Salut...

Ioan BuducaPublicat Vineri, 17 februarie 2017

O analiză prezentată pe site-ul economic american „zero-hedge.com“ aruncă o privire obiectivă asupra unor indicatori economici la început de an 2017, în SUA. Pe baza afirmațiilor lui David Rosenberg, economist...

Mihai MostoghiuPublicat Vineri, 17 februarie 2017
Horia Georgescu, unul dintre cei chemaţi la DNA în dosarul ANRP

Despre banii negri sau spălați de la ANRP circulă nenumărate povești. Pe seama lor, DNA rostogolește mai multe dosare.

Cornel NistorescuPublicat Joi, 16 februarie 2017

Simț enorm și văz monstruos1. Pe stadioanele de fotbal se cântă We are the champions, no time for losers2… Tăriceanu își arată mulțumirea că nu a plătit el pentru acei debitori care „au jucat pe franc...

Gheorghe PipereaPublicat Joi, 16 februarie 2017

Ne vom întoarce, la finalul protestelor, la traiul nostru obișnuit!? Ne vom mai lăsa seara anesteziați de megafoanele oficiale și de agenți acoperiți care ne spun ce și cum să credem despre lume și viață, ceas de ceas...

Stelian TănasePublicat Miercuri, 15 februarie 2017
Blejnar, Udrea, Videanu, Blaga, Iohannis şi toţi ceilalţi

Bietul Zgonea, aşteptînd cuminte pe băncuţa din holul DNA Ploieşti. Nici nu ştiu dacă fostul preşedinte de Cameră a ajuns în situaţia unui om intrat la mare încurcătură.

Cornel NistorescuPublicat Miercuri, 15 februarie 2017

În aceste zile, marea presă occidentală tratează și prezintă, pe larg, o Românie stăpânită endemic de corupție. Este o logică evidentă: dacă zeci de mii de oameni protestează zi după zi, în ciuda...

Petre RomanPublicat Marţi, 14 februarie 2017
Duplicitatea lui Klaus Iohannis

Klaus Iohannis a avut o preocupare neobişnuită pentru proprietăţi. Întîi s-a preocupat de case pentru el însuşi.

Cornel NistorescuPublicat Marţi, 14 februarie 2017

În România se întâmplă mereu mai multe lucruri bizare. De pildă, zeci (dacă nu chiar sute) de mii de demonstranți ies în stradă să protesteze față de o ordonanță guvernamentală pe care nici...

Ilie ŞerbănescuPublicat Luni, 13 februarie 2017

În zilele obișnuite, în viața noastră politică, minciuna voluntară (adică știind că e un neadevăr) urcă până la 30% din conținutul discursurilor (declarațiilor) politice. În zilele mai tensionate,...

Ioan BuducaPublicat Luni, 13 februarie 2017
Sorin Avram

PSD a mărit salariile, dar a mărit şi decalajele între câştiguri. De exemplu, un preşedinte de consiliu judeţean este abia pe locul 78 ca venituri salariale în instituţia pe care o conduce.

Sorin AvramPublicat acum 19 ore şi 31 minute
Procurori buni, procurori răi. Criteriile Laurei Kovesi

Pe unde a fost șefă, la Parchetul General și apoi la DNA, Laura Kovesi a tăiat brazde adânci printre subordonații cu care colabora.

Publicat Vineri, 17 februarie 2017

Cum comentaţi decizia justiţiei referitoare la casa lui Iohannis?
Cotidianul TV
VIDEO
Cum comentaţi decizia justiţiei referitoare la casa lui Iohannis?
Publicat acum 7 ore şi 20 minute
1778
Ce gândește și cum vorbește Nicușor Dan
Publicat Luni, 06 februarie 2017
21908
Credeţi că protestele pot schimba ceva?
Publicat Vineri, 03 februarie 2017
6559
Ce părere aveţi despre ordonanţele adoptate de Guvern?
Publicat Joi, 02 februarie 2017
9107
Ce părere aveţi despre violența în școli?
Publicat Miercuri, 01 februarie 2017
1204

Centrul Atenţiei
alarm off
Iohannis şi tunul FDGR
13 articole/ Actualizat Miercuri, 22 februarie 2017
alarm off
Fotografiile bunicilor
6 articole/ Actualizat Sâmbătă, 18 februarie 2017
alarm off
Antiştirile Cotidianul
3 articole/ Actualizat Duminică, 22 ianuarie 2017
alarm off
România din Piaţa Chibrit
61 articole/ Actualizat acum 7 ore şi 20 minute
alarm off
NUMAI DOUĂ ÎNTREBĂRI
99 articole/ Actualizat Joi, 23 februarie 2017
Constantin Manolescu, bibliotecarul Poștei Mari

O alertă permanentă întru ocrotirea chipului de strămoș de ochiul și mâna răutății care pot întina/distruge imaginea memoriei românești. Acum, cu drag, vă ofer amănuntele referitoare la poze.

Publicat Sâmbătă, 18 februarie 2017
Sondaj
Veți vota la referendum?
Veți vota la referendum?
Da
Nu
Da
25.643%
Nu
74.356%
1825 Voturi / Publicat Luni, 13 februarie 2017
Banda rulanta
Banda rulanta
Publicat acum 7 ore şi 23 minute
Foto Cotidianul.ro
Galerie Foto
O mașină numai bună pentru traficul din București
Publicat Miercuri, 22 februarie 2017
1385
A 13-a zi de proteste
Publicat Luni, 13 februarie 2017
394
Un parlamentar care nu este românul lui Iohannis
Publicat Marţi, 07 februarie 2017
5116
Cum se obţine un loc în Parlament
Publicat Vineri, 03 februarie 2017
1595
Proteste cu flori
Publicat Vineri, 03 februarie 2017
714
Primiţi cu demisia?
Publicat Miercuri, 01 februarie 2017
8986
Un nou protest la Guvern (Galerie Foto)
Publicat Miercuri, 01 februarie 2017
2396
Ce rămâne după protest
Publicat Luni, 30 ianuarie 2017
8721
Bulevardul Magheru, iarna
Publicat Joi, 26 ianuarie 2017
8074
Nicuşor Dan are mai puţină minte decât copilul din braţele lui
Publicat Luni, 23 ianuarie 2017
40317
Arcul de Triumf, punctul terminus pentru protest (foto)
Publicat Duminică, 22 ianuarie 2017
15364
Instantaneu de iarnă pe Magheru
Publicat Vineri, 20 ianuarie 2017
5699