Adrian Veştea, în plenul reunit: Acest Guvern e şi rezultatul unui compromis politic, dar într-o democraţie matură, compromisul nu este un semn de slăbiciune

Premierul desemnat Adrian Veştea a declarat că, deși Guvernul său este rezultatul unui compromis politic, acesta nu este un semn de slăbiciune, ci dovada responsabilităţii pentru că așa este într-o democrație matură.

De Ana Dima - Colaborator
Adrian Veştea, în plenul reunit: Acest Guvern e şi rezultatul unui compromis politic, dar într-o democraţie matură, compromisul nu este un semn de slăbiciune

Sursă foto - Facebook/Adrian Veștea

Premierul desemnat Adrian Veştea a declarat că, deși Guvernul său este rezultatul unui compromis politic, acesta nu este un semn de slăbiciune, ci dovada responsabilităţii pentru că așa este într-o democrație matură.

Premierul desemnat Adrian Veştea a declarat, luni, la votul de învestitură din plenul reunit că ştie că acest Guvern e şi rezultatul unui compromis politic, dar, într-o democraţie matură, compromisul nu este un semn de slăbiciune ci dovada responsabilităţii. El a mai spus că nu mai avem nevoie de scandal, de dezbinare.

„Ştiu că acest Guvern e şi rezultatul unui compromis politic. Dar, într-o democraţie matură, compromisul nu este un semn de slăbiciune — este dovada responsabilităţii. N-am căutat răspunsuri de partid. N-am căutat răspunsuri ideologice. Am căutat răspunsuri bune pentru această ţară. Nu diferenţele dintre noi ne-au adus împreună — ne-a adus obligaţia de a construi. Oamenii au nevoie de stabilitate, de predictibilitate, de un stat care îşi respectă cuvântul. Avem mult de muncă înainte. Nu toate deciziile vor fi uşoare, nu toate reformele vor fi populare — dar sunt convins că avem resursele, energia şi oamenii necesari pentru a reuşi”, a spus Adrian Veştea în plenul reunit al Parlamentului.

El a arătat că vine din administraţia locală şi a învăţat un lucru simplu acolo, în fiecare primărie unde a bătut la uşă, că oamenii nu cer perfecţiune, ci cer seriozitate, respect şi cer ca, atunci când promiţi ceva, să te ţii de cuvânt.

„Nu există ţară puternică fără cetăţeni respectaţi. Nu există economie puternică fără muncă respectată. Nu există stat puternic fără oameni care au, din nou, încredere în el. De aceea, gândul meu se îndreaptă astăzi şi către milioanele de români care locuiesc în afara ţării. Voi munci în fiecare zi cu speranţa că România va redeveni locul unde fiecare român îşi poate construi un viitor demn, sigur şi prosper, alături de cei dragi; locul în care cei plecaţi să simtă că merită să se întoarcă, iar cei care au rămas să privească spre ziua de mâine cu încredere şi speranţă. România trebuie să fie acasă nu doar prin amintiri, ci şi prin oportunităţile pe care le oferă fiecărui cetăţean”, a subliniat el.

Veştea a mai spus că nu vrea să fie prim-ministrul care promite cel mai mult.

„Vreau să fiu cel care lasă în urmă cele mai multe lucruri făcute. Acesta este angajamentul pe care îl fac astăzi: să reconstruim încrederea, respectul şi speranţa că viitorul poate fi construit aici, acasă. Nu mai avem nevoie de scandal — avem nevoie de direcţie. Nu mai avem nevoie de dezbinare — avem nevoie de unitate. Nu mai avem nevoie de promisiuni — avem nevoie de rezultate”, a menţionat el.

„Peste ani, îmi doresc să putem spune că acesta a fost momentul în care am ales să construim, nu să ne dezbinăm. Pentru că, astăzi, ţara noastră este în criză şi nu ne mai putem permite niciun moment să o ţinem blocată! Iar, dacă ieşim din sala asta fără guvern, orice secundă fără guvern înseamnă dezastru pentru ţară! Pentru aceasta vă solicit votul de încredere. Pentru această ţară. Pentru unitate. Pentru viitor”, a mai spus premierul desemnat.

viewscnt

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.