Afacerea tramvaielor turcești la Timișoara

Afacerea tramvaielor turcești la Timișoara

Cornel Nistorescu este un jurnalist, scriitor și editorialist român cunoscut pentru stilul său critic și analitic. A condus publicații importante precum Evenimentul Zilei și Cotidianul, influențând presa postdecembristă prin opinii ferme și investigații curajoase.

Afacerea tramvaielor turcești la Timișoara

Primarul Timișoarei este plin de promisiuni dotate cu șpilifanț. Dacă le crezi fără să le întorci pe toate fețele, riști să consideri că Dominic Fritz este un  făcător de minuni.  Nu demult, el anunța cu rigoare germanică viitoarele împliniri în  orașul de pe Bega.

„În ultimii ani, am modernizat flota de transport public a Timișoarei cu 90 de vehicule noi – toate achiziționate cu bani europeni. În plus, avem deja în livrare 33 de troleibuze moderne și suntem în licitație pentru încă 30 de autobuze electrice noi. Este o transformare fără precedent pentru mobilitatea din oraș. Iar rezultatele le vedem: jumătate din timișoreni folosesc și transportul public în deplasările lor zilnice în oraș. Acum adăugăm aceste 10 tramvaie de ultimă generație, care vor face transportul public mai atractiv și mai confortabil. Aceste tramvaie vor circula pe traseele din oraș care nu au încă tramvaie moderne, cum e linia 7 și 9”, scria el  pompos la 13 august,a.c. pe site-ul primăriei.

Și tot el își asigura concetățenii că „noile tramvaie vor fi echipate cu tehnologii de ultimă generație: tracțiune electrică, frânare regenerativă, climatizare, sisteme de informare în timp real, Wi-Fi, supraveghere video și accesibilitate sporită. Acestea vor funcționa pe principiul „zero emisii de CO₂”, fiind parte integrantă a tranziției către un transport public nepoluant”.

Minuni, nu glumă! Magie tehnologică, mai ales că tramvaiele care vor circula în Timișoara vor avea o garanție de 17 ani. Dacă Dominic Fritz va mai cîștiga un mandat, tramvaiele achiziționate cu grija lui vor fi garantate pentru 3-4  decenii, chiar pentru o jumătate de secol.
Ce înseamnă tramvaie cu garanție de maximum 17 ani?  Să fie Dominic Fritz preocupat să asigure mobilitate urbană în stil german? Nici Mercedes nu asigură pentru autobuzele sale o garanție de  17 ani!  Și dacă garanția de 17 ani este o ficțiune?  Și dacă nu-i nici greșeală, nici  ficțiune, ci doar o șmecherie pentru adjudecarea licitației de cine trebuie?

Să ne înțelegem! Este vorba de un contract pentru 10 tramvaie în valoare de 135.680.920,20 lei cu TVA inclus. Mărunt-mărunt, ca să te chiorăști pînă să te lași păgubaș, în Caietul de sarcini este trecut un algoritm de calcul utilizat pentru stabilirea  ofertantului cîștigător:

„Punctajul se acordă astfel:

  1. a) Pentru 12 ani suplimentar (5 ani+12 ani) perioada de  garanție obligatorie sau 840.000 km (350.000+ 840.000 km) care condiție se îndeplinește prima se acordă punctajul maxim de  30 de puncte”. 

  b)……Numărul minim de ani pentru garanția extinsă care va fi punctată este de  1 an suplimentar perioadei de garanție obligatorie sau 70.000 de kilometri iar numărul maxim este de  12 ani suplimentar  perioadei de  garanție obligatorie sau 840.000 km. Orice ofertă  cu un număr de ani de garanție extinsă  mai mare de 12 ani suplimentar perioadei de garanție obligatorie sau 840.000 de kilometric nu va fi punctată suplimentar.”

Prevederea este cusută cu ață albă pentru a lăsa loc supra-ofertei imposibil de respectat și pentru a alunga competitorii.

La Reșița, tot într-o competiție pentru furnizare de tramvaie, primăria municipiului a declarat cîștigătoare o firmă turcească. La licitație, turcii i-au depășit pe toți  oferind o garanție de 10 ani și au cîștigat detașat, iar acum tramvaiele produse de ei se chinuie, „trag pe dreapta” în depouri și așteaptă  întreținerea în garanție și piesele de schimb. Numai că acestea nu vin pentru că turcii de la firma Durmazlar, producătorul tramvaielor, și-au închis porțile.

Prinde orbul, scoate-i ochii și cere-i măcar piese de schimb!

La Reșița, firma turcească Durmazlar și-a închis porțile, iar garanția și mentenanța pe termen lung promisă la licitație a rămas în aer. Turcii au cîștigat licitația pe baza unei oferte cu o garanție de  10 ani. În Uniunea  Europeană, garanția uzuală pentru asemenea mijloace  de transport este de 5 ani și furnizarea de piese de schimb pentru încă o perioadă de 10 ani. În plină garanție, firma din Turcia a dat faliment. Furnizarea pieselor  de schimb pentru 10 ani după ieșirea din garanție este de asemenea fără soluție.

Ce s-ar fi întâmplat dacă turcii livrau și tramvaiele de la București?  Și cum or să circule la Timișoara?

La Timișoara, așa, tam-nisam, fără să fi mîncat usturoi și fără teamă, Primăria a lansat o licitație pentru achiziția a 10 tramvaie, iar achizitorul, adică Primăria, a prevăzut în Caietul de sarcini un termen de garanție pînă la 17 ani.

Cu alte cuvinte, cine oferă o  garanție din copilărie pînă la majorat rămîne fără competitor și cîștigă licitația, chiar dacă o garanție pentru 17 ani, calculată  bănuț cu  bănuț, duce la cheltuieli cît prețul altor două  tramvaie.

Numai Bulă ar întreba:

– Ia ziceți, la fiecare tramvai nevîndut mă mai aleg cu două alte pe gratis?

Ca prin minune (se întîmplă și la Timișoara minuni!?) la licitație s-a înscris o firmă din Turcia  care a oferit 17 ani garanție.  Cu alte cuvinte, s-a oferit ca pentru adjudecarea poducerii celor 10 tramvaie să mai cheltuie în viitor și  contravaloarea  altor  20 de tramvaie. A promis 17 ani ca să aibă ce să nu respecte.

Or fi turcii niște proști comercianți sau în primăria condusă de Dominic Fritz se folosește același truc aplicat la Reșița și se pregătește de o prea cinstită și nevinovată șmecherie?

Avem de-a face cu o garanție de 17 ani care nu va fi aplicată niciodată, atît cît să cîștige turcii o bătălie. Bătălia de la Timișoara!

 

Distribuie articolul pe:
Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.

19 comentarii

  1. Deci 1 , garantia este de 5 ani la tramvaiele din Resita !! O prostie cu 10 ani !! Si chiar daca firma nu mai produce tramvaie la resita sunt 2 turci care stau 8 h pe zi si fac mentenanta si respecta garantia ! Piesele au venit imediat daca am avut nevoie ! Plus orice problema apare tramvaiele turcesti sunt doar caroseria motoarele si marea parte a componentelor sunt produse in germania ! Deci avem asistenta la tot ce inseamna ganantie si sprijin !! Un material de 2 lei!

  2. Ce legatura este intre Fritz si Resita,,respectiv firma Durmazlar?:))
    Editorialistul negustorescu confunda primaria lui Fritz cu primaria lui Firea care a avut probleme grele,in justitie cu licitația, încălcându-se chiar criteriile din caietul de sarcini, oamenii PSD i-au desemnat câștigători pe prietenii familiei Firea-Pandele, turcii de la Durmazlar, în defavoarea românilor de la Astra Vagoane

  3. Totuși, observăm că mizeriile politice s-au obișnuit să arunce banii din bugetul statului român pe alegeri, cel puțin 2 rânduri anual! De ce afirm? Pentru că, în 2024 au fost parlamentare și prezidențiale în două tururi, apoi în 2025 două tururi la prezidențiale și încă o serie pentru Buzău și capitala pentru că, imediat după ce și-au încasat tainul după câștigarea alegerilor, au plecat ori la prezidențiale ori în alte funcții politice! Cum e posibil sa li se accepte asemenea măgarii, asemenea escrocherii acestor mutați dintr-un fotoliu in altul? Nu cumva candidații acestor entități(coaliția de la guvernare) trebuiesc scuipați direct la containerul istoriei politice pentru că, vizibil își bat joc de banii bugetului statului român?! Nu cumva cetățenii trebuie sa ii recompenseze cu aceeași monedă? Obligatoriu: DA! Ai candidat, ai câștigat, ai părăsit fotoliul…marsh la containerul istoriei politice.

  4. Romanii tot mai cred in mitul nemtesc ?
    Se pare ca da. Daca ar fi fost posibil, l-ar fi ales, din nou si din nou pe Werner.

  5. „Rigoarea” nemteasca s-a frânt în șmecheria tipic dâmbovițeana cu caiete de sarcini cu dedicație care asigura paraindaratul – gândit științific de beizadelele și mediocri ajunși decidenți politici.

  6. Cei 17 ani sunt durata de viata a produsului, nu perioada de garantie. Dar un bocanc catre USR este o placere…

  7. Tramvaie romansti nu „e bine” pentru acest fanfarrón nemtesc pe care putin il intereseaza economía romaneasca. Cand nu mai are ce incasa isi face geamantanele si zice „adio”

  8. A mai fost Pașalâcul Timișoara (în turcă Eyâlet-i Temeşvar) entitate administrativă în perioada 1552 până în 1716, când habsburgii i-au alungat
    Provincia era condusă de către un pașă de rang superior, cu două tuiuri, adică de către un beglerbeg. Acum este condusă de un friț neisprăvit, ales cu sârg de timișorenii spălați pe creier. Că nu era să fie primar de caputală europeană un român.

  9. Cînd chiar turcii recunosc că în Turcia lucrurile merg prost din cauza corupției foarte mari, când există alte țări mai dezvoltate din punct de vedere industrial de la care poți cumpăra tramvaie, când în România se fabrică tramvai și alte mijloace de transport, trebuie să te cheme Fritz, ca să cumperi tramvaie de le turci. Cum poate fi un străin primar al unui oraș românesc ? S-au terminat gospodarii români cu care altădată se mândrea Banatul ? M.Grancea

  10. Aradu’ era la o aruncatura de bat si putea livra si garanta pe bune tramvaiele cel putin 10 ani. Huo conducere de hoti si de talhari. Mafia PSDNL continua nestingherita.

  11. Cum adică, 17 ani garanție daca majoritatea sunt pentru maximum 10 ani?
    Inca ceva, în legătură cu mizeria de la Vaslui cu escrocul arestat, patronul avicola vanbet! Din câte îmi amintesc, soția mucului aiurit și infect e din judetul Vaslui, Bolojaf a fost în Vaslui cam pe 6-7 august, cu mult înainte de a fi agățat escrocul infractor. Pute altceva decât se arată, și anume, infractorul posibil sa fi contribuit pe ascuns la campania electorală a mucului aiurit și infect(de asta nici nu da numele sponsorilor la vedere), individul escroc s-a săturat să aștepte returnarea banilor investiți în campania electorală a mucului și când a venit Bolojaf la Vaslui, nu au căzut la înțelegere, urmând alți pași pentru a da cărțile pe față, adică, printr-o audienta să forțeze acțiunea pentru a-i da in gat pe toți! Și, cum justiția nu se agata de primii doi din fruntea țării, cineva oricine, l-a împins puternic spre extreme sa își asume toată acțiunea! În concluzie: complicitățile sunt uriașe începând de la mucul aiurit și infect la Bolojaf și tot pnl-ul, asta se simte și se bârfește în zona pentru că e și mizeria fost PDL violator in trecut! Întotdeauna bârfă arata ceva mai mult decât 50% adevăr.

  12. Semințe! Unde-s vinovații de covideală (EDITAT). Dar cei ce-ntrețin minciuna cu războiul din Ucraiiina? Dar cei ce-au mințit, pînă ieri (Trump și Kill Gates au spus că a fost o păcăleală) , că moare Pămîntul și noi odată cu el?
    Nu numai din 2020, dar de atunci mai dihai, sărăcim, încearcă să ne ia drepturile și libertățile media și opoziție își fac unghiile.

  13. Tramvaie noi! Cu tracțiune electrică!! Wow!!! Și tocmai în Gropișoara!!!! Frițulică a lăsat șoselele-n paragină, a „construit parcări”(cu taxă, binențeles) cu o bidinea și o găleată de vopsea, peste tot pe unde era asfalt vopsibil, a umplut orașul de cocoașe și cauciucuri de limitat viteza deși n-ai unde sa prinzi mai mult de30kmh că se dezintegrează droașca sub tine. Acu, tramvaie turcești cu hot spot! Că Arsdu-i departe rău și ale lor nu e bune!…

  14. Iar se descarca o caruta cu prosti doar in Romania? Turci,france,i,austrieci,ucrainieni,etc: toti castiga si țugulanii de romani platesc? Pana cand?

    1. Pânǎ când va dispǎrea EDITAT numit UE cu toate organismele sale sinistre (CE, PE, Consiliul) și se va reveni la o Europǎ a Națiunilor Libere.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *