Afirmațiile lui Daniel Băluță, demontate pas cu pas – ANALIZĂ

Daniel Băluță s-a plâns de cenzură de Ziua Europei.

De Rareș Mereuță - senior editor
Afirmațiile lui Daniel Băluță, demontate pas cu pas – ANALIZĂ

Sursa: Facebook/ Daniel Băluță

Daniel Băluță s-a plâns de cenzură de Ziua Europei.

De Ziua Europei, edilul Sectorului 4 și președintele PSD București, Daniel Băluță, a ținut un discurs, la un eveniment organizat de PES România, presărat cu exagerări, omisiuni și afirmații greu de susținut factual. Iată principalele puncte problematice și argumentele contra.

În discursul său, Daniel Băluță a atribuit PSD meritul pentru integrarea României în UE și NATO. Cum au stat lucrurile cu adevărat?

Băluță: „PSD a asigurat tranziția către UE, NATO și Schengen”

  • Aderarea României la NATO și UE a fost un proiect transpartinic, susținut de mai multe guverne și președinți: Convenția Democratică, PSD, PNL și Traian Băsescu.
  • Negocierile pentru aderarea României la UE au fost începute înaintea guvernării PSD din 2000 și au fost finalizate printr-un efort instituțional și politic transpartinic.
  • De exemplu, Tratatul de aderare a fost semnat în 2005, în mandatul președintelui Traian Băsescu și al guvernului PNL-PD condus de Călin Popescu Tăriceanu.

Băluță: „UE împreună cu PSD au făcut o echipă extraordinară care a schimbat destinul României”

  • În multe momente, PSD a fost în conflict deschis cu instituțiile europene, mai ales în perioada Dragnea, odată cu modificările aduse legilor justiției și protestele din 2017–2019 generate de OUG 13, dată de premierul de atunci și actualul lider PSD, Sorin Grindeanu.
  • Comisia Europeană, Parlamentul European și GRECO au criticat repetat guvernările PSD pentru atacuri asupra independenței justiției.
  • Modernizarea României s-a produs în primul rând datorită beneficiilor financiare și economice rezultate din apartenența la UE, nu exclusiv datorită unui partid.

„Sinecuristul” arătat cu degetul de Bolojan. Cine e Bogdan Mîndrescu, fostul secretar de stat PSD ajuns șef la CNAB

Băluță: „Există o mașină uriașă de propagandă împotriva PSD”.

Băluță: „Citeam zilele trecute un site de ştiri care într-un interval de câteva zile, pentru că şi-a permis să vorbească despre comandantul suprem al României, comandantul providenţial, au scăzut vizitatorii de pe acest site de 10 ori. De la 1 milion de accesări zilnice, avem doar 100.000”

  • PSD este unul dintre partidele cu cea mai mare influență mediatică din România, beneficiind ani la rând de contracte masive cu televiziuni, site-uri și campanii de publicitate politică. Este unul dintre cei mai mari finanțatori ai propagandei media.
  • Nu există dovezi pentru afirmația privind „prăbușirea de 10 ori a traficului” unui site (Gândul) pentru că ar fi criticat „comandantul suprem”, adică pe Ilie Bolojan.
  • Site-ul Gândul nu a avut niciodată, cel puțin în ultimii patru ani, un milion de vizitatori unici. O spun datele publice a Biroului Român de Audit și Transparență (BRAT – SATI).
  • Scăderea audienței unui site nu reprezintă automat cenzură. Contează și modul în care redacțiile își fac treaba, echipa de jurnaliști, respectarea regulilor de SEO, evitarea titlurilor de tip clickbait și, cel mai important, respectarea unei conduite deontologice.

Băluță: „Oricine își permite să spună ceva despre PNL, USR, este sancționat. Nu vedem decât relatări precum cele din ziarul Scânteia”

  • România are astăzi presă pluralistă, opoziție politică, rețele sociale și alegeri libere, exact lucrurile inexistente înainte de 1989.
  • PSD însuși a fost arătat cu degetul că a exercitat presiuni asupra presei prin contracte de publicitate și relații privilegiate cu trusturi media.
  • Compararea criticilor politice de astăzi cu regimul comunist banalizează, așa cum spunea Hannah Arendt, experiența reală a dictaturii.

Băluță: „Am ajuns în situaţia în care nu ne mai putem folosi de mijloacele de social media şi am trecut la alternative, la mijloace clasice pentru că, dacă nu eşti cu Bolojan, nu trebuie să exişti”

  • În realitate, liderii PSD au expunere constantă pe platformele de social media, unde se pot exprima liber, de altfel cum o fac în fiecare zi. Inclusiv cu critici la adresa lui Bolojan sau USR.

Anatomia discursului lui Nicușor Dan despre Uniunea Europeană. De partea cui e de fapt președintele? – ANALIZĂ

Distribuie articolul pe:

12 comentarii

  1. E foarte adevărat . Greii din PSD , și nu numai , spun uneori , tîmpenii patentate . Dar , nu credeți că ar putea fi apreciate și realizările efective ale unora în zona unde activează ?!

  2. Felicitări pentru demontarea gogomăniilor dl. Băluță. I s-au servit nişte argumente confecționate preluate necritic din propaganda MAGA, conservatoare. Poate în Occident s-or potrivi, dar să se ştie că PSD plăteşte propagandă la câteva televiziuni şi să ai tupeul să dai de înțeles că veştile despre pretinse „fapte bune” ale PSD nu ajung la public, este grosolănie de joasă speță. Soluția este ca nici PSD, niciun partid să nu mai finanțeze media decât transparent, în campanii. Nu plângerea şi combaterea unei aşa zise cenzuri, sunt soluțiile, ci crearea unui climat corect de acces la media, fără bani. PSD poate da exemplu. Anunță că nu mai dă bani presei şi invită toate partidele să facă la fel. PS. Faptele bune despre care nu află publicul, sunt doar în imaginația PSD.

  3. Cu cât mai des iese la rampă dl. Băluță, cu atât mai bine. Ca sā afle publicul larg cât este de inept, gogoman şi politicianist acest lider PSD. A fost coordonator de campanie pentru M. Ciolacu, ratare. Cred că şi la campania lui Antonescu, a avut un rol. A ieşit pe locul III la Capitală. Ca politician, o nulitate. Ca primar la sectorul 4, pare că nu conduce dânsul primăria. Pânā de curând evita presa la greu, nu se întâlneşte cu alegătorii niciodată de când este „la putere”, se „fereşte” de contactul cu oamenii obişnuiție. La renovarea sediului PS la piața Regina Maria, acolo unde regimul comunist construise un zid de separare cu bare, de se vedea prin el, cine intră, iese din primărie, ce să vezi, PS4 a construit zid complet de jur-împrejur, ca la o incintă militară. Să ni se vadă, nu? În ce priveşte administrarea: investiții megalomane din banii locuitorilor sectorului 4, fără studii de oportunitate. Investiții publice de-ale PS4 pentru interese private (piața Norilor, piața Sudului, etc.). Neglijarea de către Totul Verde a întreținerii adecvate a spațiilor verzi din sectorul 4 din spatele blocurilor. Nimic de la dl. Băluță despre parcuri (nu de agrement), nimic despre piste de biciclete (or fi şi la sectorul 4 artere ín administrare), nimic din partea dl. primar despre patrimoniul vechi ale sectorului şi valorificarea lui (vezi Fântâna cu mozaic sufocată de autoturisme, piesă de patrimoniu). Dl.Băluță este un primar de anii 1970, beton-asfalt-poduri. Normal, dânsul este doar stomatolog. Dacă era aşa de bun stomatolog de ce nu a rămas în practică?

  4. Și cearta romanii, fiecare cu simpatizanți lui. Între timp cei simpatizati se îmbogățesc tot mai tare și mai tare. Romanii simpatizează… Iar simpatizatii culeg roadele simpatizantilor 🤣🤣🤣 Deschideți ochii, sunt toti la fel…

  5. Hai, mai răsfirați, băieți, mai răsfirați! Schimbați voi legile și publicați-vă transparent contractele cu presa, nu vă mai plângeți de cenzură. Ieșiți la lumină.

  6. Dle ziarist incepe să te lase memoria totul ptr aderarea la UE s NATO au fost făcute de Dl Năstase ,dat Dvs fiind ceva iserist nu spui adevărul ,Petrov a venit și a luat glazura ,facă făceau asta ai Dvs acum era articolul plin de ode

  7. Jurnalul de față e oglinda cenzurii ca sa nu mai vorbim de presa televizată penelisto useristă .Au cenzurat si pesedeii dar acum se intrec limitele

  8. Niciuna dintre acuzațiile pe care le aduceți PSD-ului nu se susțin!
    P.S. Sunt simpatizantă AUR. Aștept ca cenzura să-și facă treaba și-n cazul acestei postări!!

  9. Cand romanii nu mai au ce pune pe masa si nu mai pot merge in vacante in Dubai si emirate ,parintii de o parte,copiii de alta parte ,cand saracia extrema te impinge sa nu iti mai permiti un Mercedes, sa te multumesti cu un Volvo,s-a gasit si nea Tingire sa vanda cazane de tuica,majoritarilor

  10. Cand romanii nu mai au ce pune pe masa si nu mai pot merge in vacante in Dubai si emirate ,parintii de o parte,copiii de alta parte ,cand saracia extrema te impinge sa iti mai permiti un Mercedes, sa te multumesti cu un Volvo,s-a gasit si nea Tingire sa vanda cazane de tuica,majoritarilor

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.