Discursul lui Nicușor Dan despre Uniunea Europeană, de Ziua Europei, disecat frază cu frază.
Nicușor Dan a început discursul de Ziua Europei prin a prezenta beneficiile aderării României la Uniunea Europeană, pe 1 ianuarie 2007. În 19 ani și jumătate aproape, România a câștigat enorm.
Nicușor Dan enunță beneficiile aderării României la Uniunea Europeană
Pace și prosperitate. „Uniunea Europeană a însemnat, în primul rând, pace în Europa, și pacea aduce prosperitate, și pacea nu este de la sine înțeleasă, așa cum vedem în războiul care se desfășoară lângă noi.”
Modernizare, creșterea nivelului de trai. „Salariul mediu a crescut de trei ori și a ajuns să fie 80% din media salariilor din Uniunea Europeană. Dacă tragem linie, după 20 de ani, românii o duc mult mai bine decât o duceau acum 20 de ani.”
Finanțare europeană. „România, în acești 20 de ani, a plătit 36 de miliarde de euro și a încasat 110, deci o diferență de 74 de miliarde de euro venituri nete ale României în această perioadă. Din acestea, 45 de miliarde s-au dus în agricultură și în dezvoltarea satelor românești.
Dezvoltare. „Avem 4.000 de kilometri de drumuri care au fost sau construite, sau modernizate cu bani europeni. Avem sute de milioane de euro care s-au dus pe simboluri identitare românești – biserici, mănăstiri, cetăți, castele, Sarmizegetusa, muzee, toate astea cu bani europeni.”
Uniunea Europeană, criticată de Nicușor Dan de la pupitrul prezidențial
Faptul că președintele României nu a ocolit nici subiectele sensibile legate de Uniunea Europeană a stârnit reacții. Practic, șeful statului a pus pe tapet principalele critici aduse în spațiul public. Nicușor Dan și-a justificat demersul prin faptul că nu este sănătos să vorbim în lozinci.
„Din păcate, Europa este un subiect care divizează societatea noastră și, în loc de dezbatere, cum am spus, avem lozinci”, a subliniat Nicușor Dan.
Apoi, a enunțat greșelile.
- Când a renunțat la nuclear, și și-a bazat energia pe gaz ieftin din Rusia, asta a fost o greșeală.
- Când și-a neglijat industria de apărare, asta a fost o greșeală.
- Când, în politica de mediu, evident, justificată, a fixat niște ținte mult prea ambițioase, și-a afectat industria grea, și asta a fost o greșeală.
- Când, pe mai multe subiecte, a acționat ideologic, a fost, de asemenea, o greșeală.
Nicușor Dan a taxat presa că nu dezbate suficient problemele legate de Uniunea Europeană
Președintele a invitat la o „dezbatere cu cărțile pe masă în interiorul instituțiilor europene”. Și a taxat presa că nu pune pe tapet problemele.
„Mie îmi pare rău că tipul acesta de dezbateri interioare foarte puternice sunt reflectate mult prea puțin în media din România.”
Discursul lui Nicușor Dan i-ar unge pe suflet pe liderii suveraniștilor
În următoarele rânduri, Nicușor Dan le-a dat dreptate suveraniștilor. Nu e clar dacă a vrut să dea satisfacție AUR, SOS și POT sau mai degrabă electoratului acestor partide. Nu e prima dată când șeful statului vorbește pentru românii care votează AUR. Și nu e prima dată când președintele manifestă tendințe conservatoare, care îl apropie ideologic de acest electorat.
„Este, de asemenea, adevărat că România a fost de multe ori slabă în interiorul Uniunii Europene, în discuțiile care au avut loc acolo. România nu și-a apărat de multe ori în mod coerent obiectivele. Pentru că, din nou e adevărat, pentru că e politică, nu este cenaclu, în interiorul Uniunii Europene, țările europene își promovează interesele naționale.”
Nu e greșit ce a spus, e legitim ca România să-și apere propriile interese în interiorul UE. Și, de asemenea, e total neclar dacă până acum oficialii de la vârful țării au avut curajul și puterea să o facă. Doar că, rostit de la cel mai înalt nivel, mesajul cu care defilează acum autointitulații suveraniști capătă proporții și greutate.
Deși nu e la masa deciziilor în UE, președintele îi arată pe alții cu degetul
Continuarea discursului șefului statului este și ea sub semnul întrebării. Cât de diferit e Nicușor Dan în dialogul cu Uniunea Europeană față de predecesorii lui, pe care îi critică. Ce putere și influență are el și nu au avut ei?
Președintele nici măcar nu a optat pentru un grup european – PPE sau Renew – deși a trecut un an de mandat la Palatul Cotroceni. Este un semnal prost transmis liderilor europeni. Și o pierdere pentru România, în esență. Pentru că Nicușor Dan nu e la masa niciunui grup politic care decide direcțiile în UE.
„Suntem în momentul în care România e credibilă, știe să acționeze în cadrul Uniunii Europene, știe să facă alianțe pentru a-și susține politicile și știe să-și apere interesele așa cum alte țări din Uniune o fac.
Deci să spunem că liderii românii se duc la liderii europeni ca să primească ordine de acolo, asta nu e altceva decât o lozincă care ne îndepărtează de dezbaterea reală, despre unde trebuie să fie România în Uniunea Europeană”, susține Nicușor Dan și, deocamdată, trebuie să-l credem pe cuvânt.
Ce alege Nicușor Dan? SUA sau Uniunea Europeană?
În continuarea discursului, șeful statului spune ceea ce a mai răzbătut din acțiunile sale anterioare. Că SUA este cel puțin la fel de importantă ca Uniunea Europeană. Vorbește despre un parteneriat UE-SUA, deși în prezent este evident că acesta este imposibil din cauza politicilor lui Donald Trump. Acesta din urmă, alături de oamenii săi, au declarat război UE încă din prima zi a mandatului la Casa Albă.
„Europa și România au nevoie ca Uniunea Europeană să aibă un parteneriat corect, solid, echitabil cu Statele Unite, și România este un susținător al unui astfel de parteneriat.”
Oricât ar vrea UE să păstreze parteneriatul tradițional cu SUA, nu pare misiune ușoară cu Trump la butoane. E adevărat că, pentru România, relația cu SUA a fost și rămâne la fel de importantă precum cea cu UE. Dar întrebarea reală este cât e de posibil să păstrăm o relație la fel de bună cu ambele și ambele să rămână în parteneriatul solid pe care îl știam până acum.
Văzând acțiunile din primul an de mandat ale președintelui, este de asemenea incert ce ar alege între UE și SUA, dacă relația dintre cele două se va deteriora și mai mult. Pare că ar alege SUA. Ar fi o mișcare înțeleaptă? Doar timpul poate decide dacă o asemenea mutare strategică de proporții va fi benefică.
Cotidianul a scris o analiză amplă despre cum s-a poziționat Nicușor Dan în relația cu SUA și Uniunea Europeană.
Între MAGA și Macron. Pariază Nicusor Dan mai degrabă pe Trump decât pe UE? Momentele definitorii
Un deziderat al României pe care l-a subliniat corect președintele a rămas aderarea Republicii Moldova la UE.
Apoi, șeful statului a vorbit despre eforturile pentru formarea unui nou guvern, despre care, de Ziua Europei, a spus că trebuie să fie pro-occidental. Nu a rostit și cuvântul pro-european, deși poate ar fi fost nimerit. Ne putem gândi însă că primul îl include pe al doilea.
„Câteva cuvinte despre situația curentă. Am încheiat un prim set de întâlniri cu liderii partidelor pro-occidentale, reprezentanți ale minorităților naționale. Am văzut, cu ocazia asta, constrângerile pe care fiecare dintre partidele are și cu care vine la negocierea care începe.
Există, deci, niște scenarii pe care ne vom concentra mai departe, și discuțiile vor continua pe aceste scenarii.
Reafirm: România va avea un guvern pro-occidental într-un termen rezonabil. Există acord pe politicile mari, OECD, SAFE, PNRR. Există acord pe traiectoria fiscală asumată a României, și, în sensul ăsta, Guvernul care va veni va avea ca obiectiv ca, până în toamnă, să definească și să propună Parlamentului bugetul pe 2027.
La mulți ani Europa! La mulți ani, România!”
si cei pro si cei cu contra par a considera SUERSS ca ceva bun pt Ro.
pt ei lumea pare sa se reduca la acvariul Oceaniei.Între timp, Eurasia , Estasia si Restul Lumii isi vad de treabă.
Este primul discurs coerent, logic si care reflecta realitatea! In niciun caz nu da apa la moara extremistilor
care fac politica Moskwa in Romania asa cum e fals ilustrat aici…Din pacate, nu e vorba de „greseli” ale UE fiind actiuni premeditate comise de I’le Gal ii legendati la conducerea UE pt. vulnerabilizarea acesteia!In ce priveste SUA, acestea nu sunt I’le Gal u Trump legendat special pentru a lasa UE ul vulnerabilizat la cheremul Moskwa…
Plus implicarea Urslei von der Leyen in musamalizarea MCV-ului cu probe, asinate si acte teroriste de distrugere comise de mafia justitiei romane.
Este evident că, Mucușor a sărit gardul de la Sopoca și l-a fugărit ursul și a ajuns la Cotroceni! Nu mai vorbesc de radiațiile de sub mănăstirea Ciolanu! Trăiască covrigaru!
Presedintele Romaniei trebuie sa fie si este (din fericire) de partea Constitutiei. Dupa toti dictatorii alesi cu „mare majoritate”, doar prin trepanatie se poate scoate dictatura din capetele voastre. Mai ramane sa scrieti ca presedintele este de partea unui derbedeu otvist sau a unui S croc SIE. Hai, liberare !
Adevaratele greseli: PNRR, Green Deal, renuntarea la gazul rusesc ieftin, renuntarea la carbune si termocentrale, inceperea inchiderii hidrocentralelor, promovarea energiei asa-zise “verzi” scumpa si intermitenta.
Dacă e suspendat și Nicușor Dan, atunci poate iese mai multă lume la mitinguri pro-UE.
Anatomia si fiziologia,merg mana in mana!
Iar cele 3,7 mld/an primite de la UE reprezinta donanzile pe care le platim intr-un trimestru. Asta am castigat cu UE.
Nicușor Dan a început discursul de Ziua Europei prin a prezenta beneficiile aderării României la Uniunea Europeană, pe 1 ianuarie 2007. În 19 ani și jumătate aproape, România a câștigat enorm. –––Exemplele date de Nicusor cu tot ce sa facut din banii europeni ,care de fapt sunt tot din banii nistrii, Comunitatea Europeanu nu are alte surse de facut bani de cat tot din ce dam noi acolo .Intrebarea mea ar fi de ce domnu Nicusor nu ne spune ce sa facut in Romania din banii nostrii .Cat despre cum balanseaza dumnealui intre Comunitatea Europeana si America si ii este greu sa se decida ,asta este alta poveste care ar trebuii sa decida dumnealui.Cu doi pepeni intr-o mana este foarte greu sa mergi inainte.
” Noul guvern, trebuie să fie pro-occidental” ,adica ,,pentru,, occident , nu ,,pentru ,, Romania. Nimic nou . De 37 ani ,,ajutam occidentul cu :cedari de suveranitate , vanzari de utilitati strategice ( en.electrica , gaze ,petrol ,apa menajera ) ,banci , forta de munca ieftina , importuri de proasta calitate, comenzi de armament nefolositor in razboiul modern s.a. Sa se formeze un guvern pentru ROMANIA
O alianta PSD-AUR la guvernare pare acum mult mai fezabila…
O alianta PSD-AUR la guvernare pare acum mult mai fezabila…
”Nu e prima dată când șeful statului vorbește pentru românii care votează AUR. Și nu e prima dată când președintele manifestă tendințe conservatoare, care îl apropie ideologic de acest electorat.” De cate ori N.Dan a parut ca da dreptate celor numiti de el suveranisti, si-a devoalat de fapt certitudinea ca acolo este dreptatea si, chiar si dorinta sa, acolo-i realitatea si modul corect cum ar trebui actionat. Tinand cont si de trecutul sau….de unde vine, pt ce a luptat in trecut?! Sa ne amintim doar de Rosia Montana. Tocmai de aceea pt multi N.Dan, cand a ajuns la putere a fost o deziluzie majora si o uimire. Bineinteles a fi suveranist inseamna sa elimini extremele. Nu cred ca avem o masa de oameni atat de mare de oameni ce sustine partidul AUR, sau partidul AUR in sine, care ar dori scoaterea din UE sau NATO sau sa ajungem sa fim ca V. Orban in Ungaria. Este exclus. Cred cu tarie ca in Romania verticaliatea si echilibrul pe STRIC acest tip de subiect este mai prezenta. Cu-i i-ar placea sa fim izolati, sau sa traim cum eram in comunism fara importuri, fara firme externe de investitii, fara colaborarile moderne dintre state, mediul de afaceri etc….din zilele noastre. Diferenta este cum faci? Pt ca….toti acuza aici o coruptie a alesilor inca de dupa 89. Cum o fac si alte tari-cele dezvoltate. Intai te intrebi ce castigi, castigi destul?! Merita, iese tara in profit? Iar UE poate fi modelata de insasi cei care ridica mana in fiecare sedinta, daca nu ar fi slugi, ci patrioti pt tarile lor. E mai simplu sa stai europarlamentar pe mii de euro, decat sa-ti creezi dificultati. Inclusiv ajutorul pt Ucraina se putea cantari cu un cantar electronic nu cu cel pt camioane. Un echibru in toate, plecand de la realitatea si nevoile din tara.
Mucușor e „bipolar”, azi zice că e pro-europen și mâne pro-occidental. Depinde pana unde se întinde Occidentul. Și Hrușciov spunea: Dragi tovarăși, comunismul e la orizont! Cu cât ne apropiem de el, cu atât se îndepărtează!
In 20 de ani Romania a castigat prin apartennta la UE 74 de miliarde de Euro , adica 3,7 miliarde de Euro / an , dupa un calcul aritmetic simplu , fara doctorat in matemetici .
Nu ne-a spus Nicusor Dan cate zeci sau chiar sute de miliarde de Euro a pierdut Romania datorita politicilor industriale si agrare ale UE , datorita vanzarii unor banci si colosi industriali la comanda UE , care nu platesc impozite pe venit /si sau profit in Romania pentru ca transfera profitul in tarile mama si lista poate continua .
După un an de tatonări, Mucușor s-a dat cu ursu!
Articol și autor spre progresism? Oare cei cărora voi le ziceti, peiorativ, când suveranisti, când sugeranisti, porecla si-au luat-o ei singuri? Nu tot voi, globalistii sunteti cu poreclele peiorative? Oare Nicu Paris o fi singurul care a spus, cu glas moale, doar câteva din racilele globalismului Bruxellez? Nu cum zici tu, toate și ferm! E bine ca au reușit americanii sa bage zâzanie, sper mortala, între progresistii și globalistii bruxellezi! Succesuri și hotele va doresc dragi neotovarăși!
Alinutza fetitza, cind vorbesti de ce ne-a dat UE se poate verifica, desi majoritatea fondurilor se intorc in tarile UE bogate si influente. La ce am dat noi ai uitat ca ne exploateza toate resursele , ne-au cumparat si inchis mii de uzine si fabrici, pentru ca 5-6 milioane de romani sa lucreze in Vest. Asta ai uitat?
N. Dan, Bolojan, Iohanis, Constantinescu Băsescu, Kovesi, sunt …, mercenari scoși din mocirla indivizilor de ultima speță și puși în funcții de conducere în România de mafia sorosista occidentala antiromaneasca, ce au furat, jefuit și sărăcit Romania și pe romani, aducându-ne în stadiul de colonie umila jefuita și sărăcita furnizoare de sclavi !!!
Si după cum se vede acesti mercenari vanzatori și tradatori de tara țin cu dinții de funcții, sprijiniti și impulsionati de șefii lor din mafia sorosista occidentala!!!
Cea mai bună poziționare, asta înseamnă să împaci și capra și varza.
Ne împiedicăm că a pus Nicușor virgula greșit dar uităm ce tâmpenii a scos Georgică din el prin Franța și SUA.
UE/SUA nu sunt de sfidat, sunt parteneri și aliați. Totuși sa nu se amintească nimic de cei jerfiti de statul roman prin decizii politice, care si-au dat viata, au plătit cu sănătatea, pentru aceasta zi a Europei, evidențiază atitudinea globalistilor pentru deznationalizarea poporului. Oare președintele nu a avut înaintași ce au suferit în războiul încheiat cu capitularea de la 9 mai, în numele tari și din ordinele statului roman? Ce invataminte pot atinge tânără generație ce într-un orizont oarecare ar putea fi chemat sa se sacrifice in numele statului încăput în mâinile ineptilor politicianiste.
Tot comunele alea prezentate ca poli de sărăcie de 36 de ani au numai primari PSD.
Tine-l Doamne tot asa !
cred ca CTP o sa INUNDE ATLANTICUL cu SPUUUUUMMMMEEEEE !
– in „fruncea” unei coloane de TROTINETE ! –
Oare este adevarat ce spune -președintele ilegal ???!
Realitatea este aceasta : În comuna Voinești din județul Vaslui, indicele sărăciei ajunge la 92%, iar în Gârceni la 88%. În Lungani, județul Iași, indicele este tot de 92%, în timp ce în Râmnicelu, județul Buzău, nivelul sărăciei urcă la 94%. Cea mai gravă situație este înregistrată în Catane, județul Dolj, unde indicele sărăciei este de 100%.
Citeşte întreaga ştire: Sărăcie de 90% în Vaslui, Buzău și Dolj. Cum arată radiografia unui eșec național
coltos, cam nu erea cazul unui astfel de discurs. O fi suparat domnul presedinte, oare apropierea de aur-psd i-a mai schimbat optica?
Vai de alții, vai de noi! Nu e criză, e crizoi! Unde dai și unde crapă, când n-ai minte și nu știi să iei aminte. Am crezut că acest președinte e o briză de aer curat. Parea jovial, plin de bun-simt. După aceste afirmații, fără noima si fără soluții, putem spune răspicat ca dumnealui este in doliu, pentru că i-a murit subit interes față de țară. Or, tara asta, europeana totuși, face parte din UE. Cu alte civinte, nu-l treziți pentru că poate să facă infarct la păr. Să fim prudenț! Ciuliti urechile. Doamne – ferește să-l treziți! Nu știe să empatizeze decât gesticuland, nu poate să iubească decât disprețuind, nu știe sa construiască decât desființand. I s-a dat arama pe față? Sigur, vorbele au sunat fals, ca niste jetoane, dar au curs… Să meditam la asta. Nu vi se pare ca e aliasul unei monede false? Dar cum să fie altfel? Așa ceva se întâmplă doar intr-o țară care nu a trecut prin Renastere, prin reforme și care nu a ajuns la luminile civilizatiei europene, deși are președinte pro-…
Criticile Pres.Nic.D.sunt ca o alifie pentru un picior(popor) de lemn.Aceste tafne suveraniste vor face ca, pe covorul rosu de la comisia Europeană sa-si rupă gatul trimișii lui ND cu jalba sa ne dea banii din PNNR.
Poate ne spune când și de ce a dispărut industria română, unde s-au dus / se duc împovărătoarele împrumuturi? America nu este interesată de România, doar o folosește, este adevărat că nu suntem singurii în această poziție.
si totusi, buna dimineata nicusor, hai ca se poate!
E foarte bună poziția președintelui. Nu e momentul să ne băgăm noi în cearta dintre UE și SUA.
Pentru tot binele impotriva râului …cunoscut procedeu..
Puternic,nu..?
Puternic si cu gazul…nu-i bine sa consumi gaz ieftin. Aici te pui pe gânduri. Unii asa si o sa faca ghicind ce a vrut sa spună, căci nu cam intelegem…deci daca ai nevoie de gaz,cauta unde e mai scump si vei fi fericit si mai liber…