Filiala AUR Ilfov a decis, în cadrul ședinței Biroului de Conducere Județean întrunită în data de 12 Mai, suspendarea domnului Todirică Mirel din funcția de președinte al organizației AUR Balotești ca urmare a unor acțiuni și demersuri întreprinse în numele partidului fără mandat, fără acordul și fără dreptul de reprezentare conferit de structurile statutare ale formațiunii.
ȘTIRE INIȚIALĂ
Ambasada Statelor Unite la București a intervenit public în controversa generată de acuzațiile formulate de Institutul Național pentru Studierea Holocaustului din România „Elie Wiesel” împotriva Alianța pentru Unirea Românilor, transmițând un mesaj explicit de susținere pentru păstrarea memoriei Holocaustului și combaterea antisemitismului.
În mesajul publicat de U.S. Embassy Bucharest, diplomații americani au reafirmat că antisemitismul „nu are ce căuta într-o societate civilizată” și au subliniat importanța educației despre Holocaust pentru apărarea valorilor democratice și a demnității umane. Reacția vine după ce Institutul „Elie Wiesel” a acuzat organizația locală AUR Balotești că a solicitat desființarea institutului și a Muzeului de Istorie a Evreilor și al Holocaustului din România, în cadrul unui plan privind reducerea cheltuielilor publice.
Ce declarase Institutul Elie Wiesel
Luni, institutul susținea că „a devenit oficial” că „AUR vrea desființarea Institutului «Elie Wiesel» și a Muzeului de Istorie a Evreilor și al Holocaustului din România”.
Conflictul a escaladat rapid în spațiul public, după ce Școala Națională de Studii Politice și Administrative a condamnat public ceea ce a numit o ofensivă împotriva memoriei Holocaustului și a avertizat asupra riscurilor banalizării discursului extremist în spațiul democratic.
Reacție AUR
De cealaltă parte, AUR a respins acuzațiile și a transmis, printr-un comunicat oficial, că solicitarea atribuită organizației locale nu a fost mandatată de conducerea centrală și nu reflectă poziția oficială a partidului. Formațiunea a acuzat Institutul „Elie Wiesel” de manipulare și a cerut retragerea acuzațiilor formulate în spațiul public.
Institutul trebuie desfiintat in cadrul programului de combatere a antiromanismului .
Dar n-ar fi mai OKEI , YANKEY , să-și păstreze memoria pe banii lor ? Sau au memorie numai la Glagorie , dar cănd e vorba să plătească lumina , gazu , apa , leafa trepădușilor propagandiști și ai ălora cu târnăcopu la statui , au amenezie cu dureri acute de curtoazie . Sau poate le dați voi , că noi suntem cam faliți , de bine ce ne-au folosit stabilamentele astea , nu numai material dar mai ales Morali amândoi . Vream să zic ceva și despre Semeon MAGrA …
Firește că ar fi absurd să se valideze sau sprijine ideea de desființare a unei organizații care se ocupă cu studierea și menținerea memoriei victimelor unui moment atât de grav din istorie precum războiul, însă ea trebuie finanțată exclusiv din fonduri venite pe linie reparatorie (România a fost un aliat al agresorului hitlerist, însă datoriile financiare le aparțin exclusiv strămoșilor iar acestea au fost plătite) și/sau de la cei care au interesul moral, politic, social (poporul victimă), nu din fonduri alocate prin bugetul statului, din contribuțiile persoanelor de etnie romă ori rusă – și ele victime ale crimelor hitleristo-antonesciene – care au astăzi cetățenie sau rezidență fiscală română și care nu beneficiază de astfel de institute.
Pai Bibi nu are ambasada la noi?Sau s-a unit cu cea americana?
Taman ambasada SUA care apara libertatea opiniilor pe toate retelele lor de socializare,chiar nu ma asteptam
Serios bre ? Pă ce ți-ai dat seama .Totuși spune-ne și nouă în 3 cuvinte /
un institut inutil,..multi profitä de pe urma lui..(ca multe alte institutii)
A fost așa de liniște atît timp cît Ambasada și-a văzut de rostul ei … . Adică , nu s-a amestecat în conflicte imaginare …
da
@paulian ionescu – probabil, G Simion are la bacalaureat, Liceu Lazar, note mai bune decat “domnia ta”
Are liceu’ Lazar, la baza
‘opaaa !!! S-au intors postacii auristi impotriva reprezentantului personal (pentru ca el l-a desemnat) al lui Donald Trump ! Da’ bravo, ma !
Chiar sunt curios, ce scoala are omu asta?La Semion mă refer.
Ca este in galerie nu are importanta, cunosc membrii de galerie, volei si handbal, oameni cu carte, care sunt pasionati.
Atenție, membrii galeriilor. Nu faceți ‘coregrafii’ de acasă. Astea merg numai când sunteți mulți, la stadion, cu fularul peste gură.
Afirmațiile acuzatoare trebuie verificate de organe competente și dacă sunt sau nu adevărate trebuie luate măsurile necesare. In orice caz sa nu rămână în coadă de pește
Pe noi ne intereseaza insa cind va ajunge Bibi la Haga si cind se va deschide muzeul holocaustului din Gaza.
De obicei in tari necolonizate ambasadele nu isi exprima vreo sustinere sau punct de vedere. Dar in Romanistan orice este posibil
Duplicitate crasa pentru ca conducerea Aur trebuia sa intervina direct si nu sa astepte reactia Institutului Elie Wisel, initial acuzand public partidul, dupa care a protestat la Ambasada SUA care a iesit prompt cu declaratia de condamnare…
Din articol rezulta ca SUA sunt conduse de cetateni de confesiune iudaica! Altfel nu se explica reactia lor imediata. In mod normal trebuia sa reactioneze Israelul. Eu nu vad altceva si poate asa si este. Comentarii nu fac, am facut o constatare si atat.
Acest institut sa nu mai intre cu bocancul in istoria unei tari- Isi depasesc atributiile.