Anchetă la Maternitatea Polizu după moartea unui nou-născut prematur

DSP și Colegiul Medicilor investighează un posibil caz de malpraxis la Maternitatea Polizu, după moartea unui nou-născut prematur, iar medicul implicat a fost amendat.

De Mădălina Hodea - redactor
Anchetă la Maternitatea Polizu după moartea unui nou-născut prematur

DSP și Colegiul Medicilor investighează un posibil caz de malpraxis la Maternitatea Polizu, după moartea unui nou-născut prematur, iar medicul implicat a fost amendat.

DSP București a făcut verificări la Maternitatea Polizu după decesul unui nou-născut prematur, iar medicul curant a fost amendat și este vizat de o anchetă privind posibile erori medicale. Cazul a fost înaintat și Colegiului Medicilor pentru analiză de malpraxis.

Direcția de Sănătate Publică (DSP) București a efectuat verificări la Maternitatea Polizu, în urma unui caz în care un nou-născut prematur a murit, iar medicul curant a fost sancționat cu amendă și este vizat de suspiciuni de malpraxis, scrie News.ro.

Potrivit raportului, medicul a fost amendat cu 2.000 de lei pentru nerespectarea protocolului de screening la internare, în timp ce alte aspecte ale cazului au fost transmise către Colegiul Medicilor pentru analiză. Autoritățile investighează posibile erori în gestionarea cazului și dacă acestea ar putea reprezenta un caz de malpraxis.

Verificările au inclus analiza documentelor medicale, a procedurilor din maternitate și a modului în care au fost respectate protocoalele de îngrijire a nou-născutului prematur. În paralel, cazul a fost sesizat și altor instituții competente pentru clarificarea circumstanțelor decesului.

 

Un nou scandal la Maternitatea Polizu, după moartea unui nou născut

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.