Cazul a intrat deja în atenția autorităților, fiind deschisă și o anchetă penală. Organele judiciare verifică circumstanțele în care bebelușul și-a pierdut viața.
În așteptarea unor concluzii din partea medicilor legiști, familia a depus plângeri la Colegiul Medicilor, dar și la Direcția de Sănătate Publică.
Scandal la Maternitatea Polizu. Reclamații grave ale părinților
Familia copilului susține că starea de sănătate a micuțului s-a agravat în timpul internării. Cu toate acestea, personalul medical nu a intervenit pentru salvarea acestuia.
Mai mult familia reclamă faptul că micuțul ar fi contractat o bacterie nosocomială.
Detalii cu privire la decesul copilului sunt oferite de avocatul Adrian Cuculis.
„Un nou caz șocant se desfășoară zilele acestea în maternitatea Polizu.
După dosarul abatorului de copii, unde protagonist a fost medicul Robe ,trimis în judecată pentru tentativă la omor calificat calificat, de data aceasta părinții unui copil îi acuză pe medici de omor calificat prin cruzimi, lăsându-le bebelușul să PUTREZEASCĂ în timp ce era în viață” susține avocatul Cuculis.
Ancheta penală deschisă în acest caz va lămuri întreaga situație de fapt.
LIPSĂ de SIMȚIRE Umană, Rezultatul a 37 de Ani de ATAC la BAZELE Bunului Simț.