Aur la Campionatul Mondial de înot! Și un nou record Popovici!

Performanță extraordinară pentru natația românească la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima. România a cucerit medalia de AUR în finala probei de ștafetă 4×100 m liber masculin!
În componența, David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ștefan Cozma și Patrick Sebastian Dinu, ștafeta României a condus finala de la un capăt la altul și a cucerit medalia de AUR cu timpul de 3:18.84 min.
Totodată, cu timpul său din prima sută de metri, de 47.07 s, David Popovici a stabilit un nou record al competiției!!!
Pe locul doi s-a clasat Franța (3:20.29 min.), iar pe poziția a treia a terminat Lituania (3:20.41 min.), informează Federația Română de Natație.

Vlad Stancu, medalie de argint

Vlad Stancu a cucerit medalia de argint în proba de 400 de metri liber de la Campionatele Mondiale de înot pentru juniori de la Lima. Românul a fost la 11 sutimi de aur, după o cursă spectaculoasă.

Românul a înotat în 3:48,38, cu doar 11 sutimi mai târziu decât brazilianul Stephan Steverink, care şi-a adjudecat medalia de aur. Podiumul a fost completat de Krzysztof Chmielewski, care a terminat proba în 3:49,34.

Cei 3 sportivi au fost pentru mare parte din cursă umăr la umăr, fiind despărţiţi de doar câţiva centimetri. Stancu şi Steverink s-au detaşat pe ultima lungime de bazin, iar brazilianul nu a crezut că a câştigat până nu a văzut confirmarea pe tabelă.

Vlad Stancu s-a calificat în finală cu al treilea cel mai bun timp din serii, 3:51,43, înregistrat fără să forţeze, pentru a-şi conserva energia în vederea cursei pentru medalii.