Alina Manolache - Redactor-șef

Alina Manolache este redactor-șef Cotidianul.ro. A fost reporter la Realitatea TV în 2005 - 2010, la „În premieră cu Carmen Avram", Digi24, Euronews și TVR. A realizat emisiunile Studio Politic, 24/7 și Cap Limpede - la Digi24 și Talk News - la Profit și Prima News. În presa scrisă, a lucrat la Libertatea, ca reporter special, și la Europa Liberă, ca editor coordonator.

Alina Manolache
Articole scrise:

Șeful Apărării europene susține că, în fața atitudinii oscilante și impredictibile a lui Donald Trump, Europa trebuie să reacționeze și să se pegătească. O armată europeană ar fi un pas necesar, crede Andrius Kubilius. Afirmațiile sale sunt întărite de un sondaj realizat pentru Politico ce arată că europenii ar fi în mare măsură în favoarea unei astfel de idei.

„Peter Magyar și partidul Tisza primesc o autocrație la cheie. Asta însemnând că trebuie să fie foarte motivați să schimbe funcționarea statului după ce ajung la putere. Pentru că ei fiind la putere vor fi favorizați de sistemul construit de Orbán la maximum. Asta este de regulă o problemă generală în alegeri, pentru că e de ajuns un mandat iliberal încât toți ceilalți care vin după să se plieze pe el.”

De ce și-ar trage Nicușor Dan preșul de sub picioare într-o asemenea proporție? Să piardă încrederea electoratului care îl susține și a liderilor de opinie care îi sunt favorabili. Să dezamăgească partidul pe care l-a creat și care l-a susținut în alegeri. Să dea într-o asemenea măsură impresia că le-a așternut celor de la PSD un covor roșu imens pe care să defileze triumfători.

Ca să intre în acest joc politic, Nicușor Dan trebuie să vrea cu tot dinadinsul să-l mențină pe Ilie Bolojan. Să plece de la premisa că electoratul l-a votat la pachet cu premierul și a cerut de la cei doi reforme. Or, prin mesajul dat luni seara, Nicușor Dan transmite exact contrariul. Că îl va arunca pe Ilie Bolojan în gura lupilor din Parlament, unde nu va avea nicio șansă. Cum va reuși să-și păstreze apoi Nicușor Dan aura de reformator, e greu de spus. Pentru că următorul pas după ce-l va lăsa din mână pe Bolojan, va fi să accepte un premier agreat de PSD. Altfel, președintele nu poate avea majoritatea pro-europeană pe care și-o dorește.

Inspectorul Școlar General din Timiș, Aura Danielescu, este sora soției lui Sorin Grindeanu. Un aspect care devine relevant în următoarea ecuație: șefa peste școlile din Timiș este acuzată că a ignorat o decizie definitivă a instanței care a obligat-o să repună în funcție o directoare. Postul cu pricina a fost între timp ocupat de fiica unui social-democrat de vază din Timișoara, secretar general al ANOFM.

Marea problemă a liberalilor cu premierul Ilie Bolojan este USR. Fie că sunt susținători sau adversari interni, pe toți îi macină același lucru. Prim-ministrul este prea îngăduitor cu partidul lui Dominic Fritz, în timp ce pe colegii de partid nu îi bagă în seamă. Sunt mărturisirile unui apropiat al liberalilor care a citit analizele Cotidianul despre debarcarea lui Ilie Bolojan și a vrut să explice cititorilor care e de fapt problema cu acesta din urmă.

Vlad Jipa reacționează la interviul realizat de Cotidianul cu Adrian Țuțuianu, președintele Autorității Electorale Permanente, despre restructurarea instituției. El este angajatul acuzat de șeful AEP că a plecat în vacanță în Dubai în buza concediului medical. A avut de două ori consecutiv concediu medical, plus unul de odihnă, reclamă Adrian Țuțuianu. Jipa susține că nu era în ultima zi de medical când a plecat în Abu Dhabi, nu Dubai. În plus, spune că șeful Autorității ar vrea să-l demonizeze, după ce a reclamat că MAE s-a achitat foarte prost de datoria de repatriere a românilor prinși în Oriientul Mijlociu, odată cu operațiunea militară declanșată de SUA și Israel.

Sute de concedii medicale pe an, angajați care foloseau mașina de serviciu în interes personal, exces de șefi comparativ cu nevoile instituției. Sunt doar câteva nereguli descoperite de Adrian Țuțuianu, noul președinte al Autorității Electorale Permanente. Pe scurt, AEP pare o Românie în miniatură, în care să fii angajat la stat nu este o datorie, ci un prilej să muncești puțin, să iei salariu peste medie și să fentezi cât poți regulile.