Chiar înainte de anunțul votului, anticipând eșecul Guvernului Veștea, Sorin Grindeanu a făcut declarații despre planurile viitoare și a răspuns la întrebarea dacă vrea să fie el premier sau nu.
„Eu vreau să vorbesc în numele Partidului Social-Democrat, care a înțeles responsabilitatea acestui vot, și anume aceea de a oferi României un guvern stabil, un guvern care să intre rapid în pâine. Mai avem 70 de zile până când se închide PNRR. Iar România are de recuperat foarte mulți bani. Partidul Social-Democrat, așa cum am spus, a votat, toți colegii mei.”
Întrebat dacă a fost o greșeală deplasarea premierului la AUR și discuția cu George Simion, Grindeanu a evitat un răspuns.
„N-aș răspunde în numele lui Adrian Veștea. Eu vreau să-l felicit pe Adrian Veștea că a acceptat sa fie premier desemnat, că e un om responsabil, un om care a dorit binele, un om care a dorit și dorește binele. Un om care își dorește ca România să aibă ceea ce, cred că, își dorește orice om de bună-credință: un guvern stabil, care să facă politici publice pentru români, astfel încât să nu intrăm într-o zonă de derapaj economic.”
Grindeanu i-a criticat pe cei care au rămas pe margine și nu au votat. „Sigur că sunt alții care, în acest moment, nu au fost prezenți, unii dintre ei, la vot, stând pe funcții, fac pe moraliștii. Dar nu e treaba mea să-i judec, e treaba românilor să-i judece pe fiecare dintre cei care, în acest moment, pun mai presus funcțiile lor personale decât binele României. Partidul Social-Democrat, v-am spus de la început, nu fuge de o asemenea responsabilitate.”
Acceptă Sorin Grindeanu să fie premier?
„Paul Stănescu vă trimite la Palatul Victoria, vă duceți?”, a fost una dintre întrebările-cheie adresate de jurnaliști.
„Acum, în Partidul Social-Democrat este democrație. Fiecare dintre membri, așa cum ați văzut, poate să-și emită părerile. Dar, într-un final, Partidul Social-Democrat acționează ca o echipă, iar deciziile le luăm împreună. Dacă președintele ne va chema mâine, și eu cred că, în zilele următoare, destul de repede va face acest lucru, Partidul Social-Democrat nu fuge de această responsabilitate”, a răspuns Grindeanu, evitând de fapt să pună punctul pe „i”.
„Dar care e prima variantă cu care mergeți la aceste consultări?”, au insistat jurnaliștii. „Să vedem… O să avem o discuție și, imediat după, o să decidem.”
Sorin Grindeanu nu a negat că suntem la un pas de anticipate. De asemenea, a exclus ca PSD să facă un guvern cu AUR. A spus că nu acceptă nici ca PSD să susțină un guvern minoritar PNL-USR-UDMR-minorități, mai ales cu Ilie Bolojan premier.
„La cum știu eu Partidul Social-Democrat, că îl știu bine, Partidul Social-Democrat nu va vota un guvern minoritar de la PNL, USR, UDMR. Asta ca să fie clar. Deci Partidul Social-Democrat nu va vota așa ceva. Dacă, în urma consultărilor de la Cotroceni, președintele va acorda Partidului Social-Democrat acest mandat, o să vedem în ce formulă vom veni în fața Parlamentului. Dar vă mai spun o dată, Partidul Social-Democrat nu fuge de această…”
Sorin Grindeanu îi răspunde lui Paul Stănescu
Confruntat cu criticile subtile ale colegului Paul Stănescu, Sorin Grindeanu nu a vrut să dea replica.
– Paul Stănescu spunea că, pentru eșecul neînvestirii, ar trebui să își asume responsabilitatea ceilalți de la conducerea partidului. Credeți că ar trebui să fiți responsabili?
– Fiecare dintre noi e responsabil de ceea ce face.
– O analiză?
– Haideți să vedem cum se finalizează. E o etapă. Într-un final, cred că le va veni mintea de pe urmă și celor care, unii dintre ei, au lipsit, alții au ales să nu voteze, și le va veni mintea de pe urmă să voteze un guvern, fiindcă România are nevoie de un guvern stabil. Nu are nevoie PSD-ul, nu are nevoie Nicușor Dan, are nevoie România de un asemenea guvern. Eu vă spun că, în scurt timp, acest lucru ar trebui să se întâmple într-o formulă care ar trebui să fie discutată în zilele următoare și să se vină rapid în fața Parlamentului cu o nouă formulă.
Pisicherul Grindeanu ar trebui sa demisioneze in urma puciului esuat.