Pentru unii liberali ar fi tentant să scape de Ilie Bolojan. Clientela de partid și primarii ar răsufla ușurați. Nu ar mai avea în coaste un om care s-a angajat să reducă deficitul și chiar se ține de treabă. E drept, cu prețul unei austerități care lovește nu doar în populație, ci și în rețelele de partid. Ar fi însă și la fel de avantajos, pe cât este de tentant?
Vicepreședintele PNL Alexandru Muraru contrazice scenariul care circulă de două zile, potrivit căruia Ilie Bolojan ar vrea să demisioneze și astfel ar pica guvernul și s-ar rupe coaliția. El reclamă că este o intoxicare venită de la cuplul Olguța Vasilescu – Claudiu Manda, doi dintre liderii de frunte ai PSD.
Duminică, la ceas de seară, Sorin Grindeanu i-a trimis o scrisoare lui Ilie Bolojan în care l-a avertizat public că PSD contestă bugetul și, în general, politicile economice ale guvernului din care face parte. Câtă dreptate are Grindeanu? Analiza pas cu pas a criticilor liderului PSD.
Nicușor Dan pare nehotărât în confruntarea din ce în ce mai evidentă dintre SUA lui Trump și UE. Anumite gesturi îi trădează preferințele.
Dan Dungaciu spune că traducerea expresiei faimoase „Make America Great Again” în limba română este „Să facem România măreață din nou!”. De aceea, AUR nu a votat pentru solicitarea Statelor Unite.
România va permite armatei americane să folosească bazele de la Mihail Kogălniceanu și Câmpia Turzii, dar numai în scop defensiv. Decizia a fost luată astăzi în CSAT, dar e nevoie și de votul Parlamentului. Peste 500 de militari americani vor veni în România, susțin surse politice pentru Cotidianul.
Câți s-au uitat la ce termen generos de gândire are Nicușor Dan pentru a semna decretele de numire pentru șefii parchetelor? Chiar mai mult decât cele 45 de minute de gândire despre care a mărturisit că avea nevoie înainte să aștearnă răspunsurile pe foaia de examen.
Zelenski ajunge în România într-un moment de răscruce pentru Ucraina.
Am făcut calculele. PSD este la 11 parlamentari distanță de visul său cel mare. Să scape de USR și să aibă PNL la degetul mic, fără să fie obligat să apeleze la voturile AUR.
Am ales să scriu un editorial și nu un articol informativ, pentru că uneori aroganța și sfidarea merită un răspuns cu aceeași monedă.
Cel mai nou sondaj INSCOP arată că partidele își păstrează ordinea în preferințele publicului. În cazul procentelor, unele formațiuni înregistrează scăderi față de vara anului trecut. PSD se zbate în continuare să ajungă AUR, fără succes. Nici PNL și USR nu se pot lăuda cu procente mulțumitoare. Câteva partide apărute în ultimii ani nu ar mai intra în Parlament.
Partidele vor primi 209 milioane de lei în 2026, cea mai mică sumă din 2019 încoace. Chiar și așa, finanțarea este de 26 de ori mai mare decât în 2008, primul an în care a fost aplicată legea finanțării partidelor politice. Cotidianul vă arată pas cu pas cum a crescut spectaculos suma alocată politicienilor de-a lungul anilor și ce artificiu legal a dus la explozia subvenției.
Partidele politice vor simți și ele austeritatea, la peste o jumătate de an de când tăierile și disponibilizările i-au afectat cel mai mult pe cetățenii de rând. Subvenția va fi mai mică. Totuși, le vor rămâne sume consistente pentru propagandă, componenta cea mai costisitoare din bugetul lor.
Analistul de politică externă Ștefan Popescu a declarat, în interviul pentru Cotidianul, că România a ratat o șansă unică de a se poziționa alături de marile puteri europene pe tema umbrelei nucleare, de teama nejustificată de a nu-i supăra pe americani. Ștefan Popescu spune că Polonia, care e chiar mai apropiată de SUA, a sesizat momentul, a spus „da” umbrelei nucleare franceze și s-a poziționat ca lider pe Flancul Estic. Analistul critică declarațiile ministrului Apărării, afirmații despre care spune că arată o Românie lipsită de strategie și viziune.
Marian Vanghelie a înființat Partidul România Românilor și vrea să îl facă pe Călin Georgescu președinte. Despre George Simion are o părere foarte proastă, îl acuză că nu e suveranist autentic.
Interviu cu omul doi din ASF, prim-vicepreședintele Gabriel Avrămescu
Am sunat 47 de lideri de filială ai PSD ca să aflu dacă îl mai vor premier pe Ilie Bolojan și dacă mai tolerează USR la guvernare. Demersul a fost inspirat de consultarea largă pe care a anunțat-o Sorin Grindeanu în PSD pe această temă. Unele filiale deja au stabilit ce vor, în altele subiectul va fi abordat zilele viitoare. Din 47 de lideri de organizații județene, 20 au răspuns maratonului jurnalistic. Concluzia aproape că se scrie de la sine. Unii spun răspicat că Ilie Bolojan ar trebui să plece, alții îi transmit că poate rămâne premier doar dacă acceptă măsurile PSD. Cât despre USR, nu e o singură voce de social-democrat care să vrea partidul lui Dominic Fritz la guvernare. De asemenea, niciun social-democrat nu a pus pe masă cartea opoziției.
Șefii mai multor instituții publice puși pe funcție politic ar rămâne fără privilegii dacă s-ar aplica un principiu enunțat de Sorin Grindeanu. Acesta a spus că PSD nu susține propunerea USR pentru Avocatul Poporului pentru că persoana propusă are și pensie specială. Șeful PSD îi cere Roxanei Rizoiu să renunțe la pensie dacă vrea să fie numită. Principiul enunțat de Grindeanu nu a fost aplicat până acum de PSD niciodată. Ba dimpotrivă, partidul are cei mai mulți clienți politici cu pensii speciale, numiți în fruntea unor instituții. Dacă totuși Grindeanu ar aplica principiul pentru toată lumea, atunci mulți și-ar pierde sinecurile.
Marius Saizu este corespondent special al Prima TV, prezentator și realizatorul unei emisiuni despre zone de conflict. Acum patru ani, la doar câteva zile de la începerea războiului declanșat de Rusia, a mers în Ucraina pentru a transmite de la fața locului. De atunci a mai fost de multe ori și i-au rămas întipărite în minte multe amintiri dureroase. Marius Saizu a vorbit pentru cititorii Cotidianul despre experiența sa pe front.
Conform unor surse, propunerea de eliminare a normei de hrană pentru polițiști și militari a venit din partea Danielei Pescaru.
Ministrul Sănătății a explicat pentru cititorii Cotidianul de ce a decis să anunțe mobilizarea spitalelor, pe Facebook, după ce un avion cu peste 180 de pasageri la bord, cu destinația Egipt, a întâmpinat dificultăți în zbor.
În primele șase luni cu Ilie Bolojan la cârma Guvernului, județele din zona Moldovei au primit cei mai mulți bani pe Anghel Saligny, top cinci fiind din această regiune istorică.
Robinetul cu bani din Programul „Anghel Saligny” a fost deschis mai ales către județele cu influență politică mare, fie direct prin liderii săi, fie prin persoane plasate în funcții-cheie.
Mult hulit de unii și iubit de alții, Programul Anghel Saligny a însemnat pentru liderii locali cu greutate o vacă de muls din 2022 până azi. Întâmplător sau nu, cei mai câștigați au fost baronii PSD. Dar sunt și vreo doi liberali care au prins topul. Cotidianul a obținut de la Ministerul Dezvoltării cele mai noi date despre Programul Anghel Saligny.
Referendumul președintelui pentru Capitală se va aplica, au decis liderii Coaliției. Legea depusă de Cătălin Drulă în Parlament privind împărțirea banilor Capitalei ar urma să fie votată de toate partidele de la guvernare.
Liderii PSD, PNL, USR, UDMR și minoritățile au bătut palma pe reforma administrației și relansarea economică, după mai bine de trei ore de negocieri.
