Cotidianul: Domnule Ciprian Ciucu, în ce condiții ar accepta PNL să fie la guvernare? În ce formulă și cu ce premier? Tot Ilie Bolojan? Ar accepta PNL un premier tehnocrat sau venit din rândurile USR?
Ciprian Cicu: Criza politică a fost generată de PSD. PSD este astfel responsabil pentru agravarea crizei politice, care a culminat cu inițierea și votarea moțiunii de cenzură. Partidele care au creat criza politică — PSD și AUR — au datoria să își asume consecințele. Astfel, ar trebui ca PSD să își asume guvernarea și să nu fugă de răspundere, așa cum a făcut în ultimele luni.
Partidul Național Liberal a luat decizia, printr-un vot covârșitor în Biroul Politic Național, să meargă în opoziție. În acest context, in extremis, poate lua în considerare să participe la guvernare, iar poziția de premier, în situația în care PSD refuză public să își asume guvernarea. PNL nu va mai participa într-o coaliție cu PSD. Pentru a guverna este nevoie de o persoană credibilă, care să se bucure de susținerea românilor.
Pe cine pune PNL premier dacă va fi în noul guvern
Astăzi, persoana cu cea mai mare încredere din partidul nostru este Ilie Bolojan, președintele PNL. Acest lucru s-ar putea face, repet, in extremis, pe baza unui protocol de susținere parlamentară pentru obiectivele precizate în decizia BPN al PNL:
- finalizarea obiectivelor din PNRR și adoptarea legislației pentru îndeplinirea jaloanelor;
- susținerea programului de relansare economică;
- programul SAFE;
- procesul de aderare la OCDE;
- menținerea echilibrelor bugetare
Ciprian Ciucu: „Cine acționează în afara deciziilor se situează în afara partidului”
Cotidianul: Cât de mare e tabăra adversarilor lui Ilie Bolojan din PNL? Îi vedeți capabili să voteze un guvern PSD? În acest caz ar trebui să li se retragă sprijinul politic?
Ciprian Ciucu: Din poziția de prim-vicepreședinte al Partidului Național Liberal nu pot face declarații publice, în acest context, cu privire la colegii mei. Mă rezum la a reafirma că fiecare politician este liber să facă ceea ce dorește, dar cu respectarea deciziilor statutare, cele care dau coerență activității politice a partidului nostru. Cine acționează în afara deciziilor se situează în afara partidului, conform statutului partidului.
Cotidianul: Dacă Nicușor Dan propune un premier PNL din tabăra adversarilor lui Ilie Bolojan — cum ar fi Cătălin Predoiu — credeți că liberalii îl vor trăda pe actualul lider de partid și vor prefera să fie cu PSD la guvernare?
Ciprian Ciucu: Nu, nu cred.
Cotidianul: Când organizează PNL un nou congres? Ce rol va avea acest congres?
Ciprian Ciucu: Nu am luat nicio decizie în acest sens.
Cotidianul: Care e planul pe termen mai lung al colaborării cu USR?
Ciprian Ciucu: Coordonarea pașilor următori în fața acestei crize provocate artificial, în Parlament, în Guvernul interimar și la consultările de la Palatul Cotroceni.
Ciprian Ciucu: „Au fost și alte forțe care nu și-au asumat acest lucru”
Cotidianul: Ce se întâmplă cu partidele mici Forța Dreptei, Drept și REPER? Se va face cu acestea și cu USR un pol de dreapta, adică o alianță electorală pentru 2028? Sau e posibilă fuziunea unora dintre ele cu PNL?
Ciprian Ciucu: Este doar normal ca partidele, prin alianțele politice pe care le fac, să încerce să își maximizeze potențialul electoral. Până în acest moment nu am luat nicio decizie în acest sens. Astfel de decizii sunt supuse dezbaterii și votului Biroului Politic și Consiliului Politic Național.
Cotidianul: Va rezista Ilie Bolojan în fața sistemului? Pare singur împotriva tuturor — el și Dominic Fritz.
Ciprian Ciucu: Este ciudat ca Ilie Bolojan să fie portretizat ca fiind singur. Larga susținere, inclusiv populară, de care se bucură arată că nu este singur. Partidul Național Liberal a votat, cu 50 de voturi pentru din 54 de oameni prezenți cu drept de vot la ședința BPN, rezoluția propusă de Ilie Bolojan. De asemenea, se poate observa că este susținut și de către alte partide, pe baza declarațiilor făcute de către liderii acestora: USR, REPER, Forța Dreptei ș.a.m.d.
Cotidianul: Debarcarea lui Ilie Bolojan credeți că a fost făcută de PSD sau de forțe care sunt în exteriorul politicii?
Ciprian Ciucu: It’s complicated. Ilie Bolojan nu a fost debarcat, Guvernul său a fost demis — în special de sistemul PSD și AUR, dar, probabil, au fost și alte forțe care nu și-au asumat acest lucru.
Cotidianul: Vă explicați atitudinea președintelui Nicușor Dan față de Ilie Bolojan? Care credeți că sunt motivele pentru care nu l-a sprijinit?
Ciprian Ciucu: Nu este rolul meu să explic modul în care acționează Președintele României. Nu știu.
Când s-ar putea ajunge la anticipate
Cotidianul: De ce PNL nu vorbește despre anticipate? Cu scorul de acum al lui Ilie Bolojan, nu ar fi avantajos pentru PNL să se întoarcă la popor?
Ciprian Ciucu: Discuția despre anticipate poate fi deschisă doar în momentul în care sunt epuizate toate căile constituționale pentru formarea unui guvern. În acest moment, PSD trebuie să își asume guvernarea sau să refuze public această responsabilitate. Partidul Național Liberal nu va mai participa într-o coaliție cu PSD.
da-da-da !…
Sunt pre multe gauri deja în economia României. Oricine vine și orice face nu mai poate sa o tina pe linia de plutire și sleahta politica știe foarte bine acest lucru.
PNL trebuie sa fie atent sa nu ia hantavirus de la rozatoarele PSD
Dupa ce toti din partidele pro-ukraina au declamat ca AUR e extremist si nefrecventabil acum toti cer in mod parsiv ca PSD si AUR sa-si asume guvernarea stiind ca PSD nu are voie de la stapani sa faca alianta cu AUR. O stratagema ieftina care nu pacaleste pe nimeni.
„Intamplarea” face ca summitul B9 sa se desfasoare cu un guvern demis, cu un Bolojan pe” margine”!!!!! Dece oare???O fi ceva legat de recenta vizita in germania a lui Bolojan si Miruta???.
Pana una-alta cu treburile tari, felicitari pt Ciucu ca pare ca e mai la datorie prin Bucuresti. Predecesorul era mai pe calcule, nu pe spalat borduri. :)
Știu că în Sectorul 6 ați luat anumite măsuri și ați interzis unele activități în anumite intervale orare. Deja ați interzis pescuitul în parcuri, ceea ce nu este neapărat un lucru rău. Întrebarea mea este dacă veți continua să interziceți activități și la nivelul Primăriei Generale, urmând modelul administrației din Sectorul 6?
Domnule Ciucu, aș avea o întrebare referitoare la atribuțiile dumneavoastră ca primar general. Am citit că abia acum locuitorii din zonă au inițiat o petiție din cauza poluării fonice generate de podul Basarab. Acest pod există de foarte mulți ani, iar demersul pare întârziat. Am înțeles că s-au făcut măsurători în acest sens. Considerați că ar fi oportun să se ia măsuri și pentru gradul de poluare cauzat de traficul generat de acel pod?
Bolojane nu fii trist, Ciucu e usrist!