Din 1990 până în prezent, România nu a putut elabora și aplica o strategie a dezvoltării pe termen mediu și lung. Limbajul politic actual încă se teme de folosirea unor cuvinte/concepte/instrumente cum ar fi cel de ”planificare”
Articole scrise:
Actualmente, România nu poate valorifica în interesul cetățenilor și economiei sale plusul de produs generat de creșterea economică.
Dar, care ar fi cauza?