Insider politic: Îl susțineți în continuare pe Ilie Bolojan sau vă aliați cu AUR? Astea sunt cele două opțiuni mari.
Daniel Băluță: Există și a treia opțiune.
Insider politic: Să plece Ilie Bolojan să vină alt în premier?
Daniel Băluță: Bineînțeles! Avem nevoie de un om care să poată să înțeleagă că nu mai putem să tăiem, că noi guvernăm pentru români. Când iese toată România în stradă și noi suntem ca în… ”Vrem capul lui Moțoc”. Dacă voi nu mă vreți, eu vă vreau. Nu se poate așa. O grămadă de oameni când aud de domnul Bolojan fug. La fel cum fugeau de Jupuitu’ în Moromeții când venea să ia ”fonciirea” (impozitul – n.r.). Vedem că toată România este în stradă. Sunt revoltați medicii, sunt revoltați profesorii, sunt revoltați polițiștii, sunt revoltați cei de la armată. Societatea este în aer. Noi imposibili, ne vedem de treabă, să venim cu următorul pachet, să tăiem în continuare. Îmi cer scuze, niciodată nu o să pot să fiu de acord să guvernăm împotriva oamenilor.
Insider politic: Și ce faceți cu Bolojan?
Daniel Băluță: Problema este ce face de dânsul cu dânsul, nu ce facem noi.
Insider politic: V-a spus că nu pleacă de la Guvern.
Daniel Băluță: Nicio problemă, nici noi nu avem cum să votăm în continuare tăieri. În niciun caz! Suntem promotorii unor obiective de relansare economică. Avem creditul fiscal, de exemplu, pe care l-am propus pentru investiții mai mari de 20 milioane de euro sau mai mari de 5 milioane de euro în zone defavorizate. Și alte măsuri menite să stimuleze mediul privat fără să cheltuim un leu de la bugetul național. Dar nici astea nu sunt bune! Dacă cea mai importantă idee este doar ideea mea și nu contează nimic din ceea ce spun partenerii, există și această soluție – nu mai avem compatibilitate. Dar asta nu înseamnă că mergem în secunda doi și generăm alianțe cu entități politice nepotrivite. În niciun caz.
Insider politic: În varianta favorabilă pentru dumneavoastră ar veni un alt premier de la PNL în locul domnului Bolojan și ați continua cu această coaliție, asta spuneți?
Daniel Băluță: Noi avem o înțelegere cu Partidul Național Liberal, un protocol de colaborare. Și e bine să respectăm lucrurile acestea. Atâta timp cât cei care sunt parte acestui protocol se lovesc de un astfel de obstacol, una dintre opțiunile posibile este aceea de a îndepărta obstacolul. E simplu. Și lucrurile merg în continuare mai departe. Avem nevoie de un interlocutor care are această capacitate să înțeleagă faptul că societatea românească astăzi este în pragul exploziei. Nu putem să continuăm cu astfel de măsuri pentru că distrugem România. Deci nu se mai poate așa. Gata cu niște lucruri! Să facem rău oamenilor, nu mai pot. Câtă inflație să mai suporte, cât TVA să mai suporte, câtă creștere a impozitului pe profit, a impozitului pe dividende, taxe și impozite locale? Ni s-au spus că ele cresc cu 70%, au crescut și de zeci de ori, mai ales pentru agenții economic valorile pentru această taxare. Nu putem să mergem în felul ăsta. Sunt și concedieri, sunt oameni care rămân fără locuri de muncă. Totuși, vine un moment în care trebuie să spunem stop. Acum ne apucăm și de medici, și de artiști, și de toată lumea. Nu putem să facem așa ceva pentru că suntem niște oameni normali și raționali și nu guvernăm împotriva românilor. Este timpul să spunem stop și este timpul să pună și alții picioarele în apă rece și să-și revină la sentimente mai bune. Și nu-i un discurs populist, dar dacă ieșim împreună pe stradă, vedem că este pulbere în aer. Noi trebuie să fim solidari cu populația, nu trebuie să ne aruncăm cu toții în aer.
Insider politic: Ați discutat vreodată direct cu Ilie Bolojan?
Daniel Băluță: Bineînțeles, am discutat, dar nu despre lucrurile acestea. Am discutat probleme tehnice, am discutat probleme legate de activitatea primăriei. Adevărat, nu în ultima perioadă. Este o foarte mare diferență între domnul Bolojan de la începutul mandatului, domnul Bolojan președinte interimar, domnul Bolojan președinte al Consiliului Județean, față de acest Bolojan 2.0 sau reloaded (reîncărcat – n.r.). E altceva. Nu mai are aceeași disponibilitate către dialog, nu mai este atent la argumentele pe care partenerii politici sau adversarii politici le au. Nu este atent în stradă. Asta e cea mai gravă problemă. Este cu totul și cu totul alt om decât cel pe care eu l-am cunoscut și pe care l-am apreciat și l-am respectat foarte mult, și îl respect în continuare, pentru că este esențial, chiar dacă avem opinii contrare, este esențial să ne respectăm.
ingerul baluta…
muhahahahahahaha
p.s. ingerii au coarne?
Excelenta comparatia,numai ca Moromete a putut sa_l fenteze cu plata „foncierei”noi cum sa fentam taxele Bolovan?
si nu „fentand”, asa vei putea sa scapi de Bolojan.
Cib , probabil ești un mic pui de PSD ist sau aur ist nu impresionezi cu expresii din astea,,nene,ce fumezi „, dimpotrivă,oricum nu ai nici vârsta mea si nici studiile mele, categoric,țin să-ți spun că sunt în cunoștință de cauză cu Bolojan,merg la Băile Felix de vreo treizeci de ani,și am văzut cu ochii mei ce a făcut Omul ăsta acolo vreme de trei mandate, ție ce-ți spune măcar faptul că a câștigat ori de câte ori a candidat?nu ți-ar strica o porție de bun simț, încă se mai găsește dar depinde dacă mai ai și timp.
citisi Morometii, nu se poate! Ai vazut cel mult filmul, asa cred.
Cea mai tare afirmație (minciuna) „guvernăm pentru români” . Când va dispărea cancerul PSD din organismul România atunci o să revină speranta
pesedistii de el, sa nu-si piarda privilegiile!
Oare ce concurs de competenta ai dat, ca sa ajungi primar?
Înainte de alegerile parlamentare, PSD-ul nu ne-a spus că after va face coaliție cu PNL, USR și UDMR. Daca tot ați gândit coaliția înainte, de ce nu ați candidat pe aceeasi lista?
Observăm ca ,,bagatela “ cu penalul Negoiță s-a băgat la ,,sertar”. Este o sfidare pentru bucureșteni și nu numai . Un hoț ordinar ca Negoiță este ,,spălat” de PSD . Ca din senin Negoiță ( identic cu Baluta pentru ,,performanțe” ) apare în media cum ca nu a consumat droguri. Incredibil. Acest produs tipic PSD care prin drumurile construite peste conductele de gaze care amenință securitatea bucureștenilor ne râde în nas. Inca o probă ca Justiția română este ,,arestată “ de PSD. Și din vară PSD vine la guvernare. Pericol public.
”că românii au ajuns să fugă de premierul Ilie Bolojan la fel cum țăranii din romanul Moromeții” Exact! Fara cuvinte o descriere facuta in spatiul public de o batranica, pt ac Bolojan. Este fara egal la asa nu! Ne stupefiaza. Minte cum respira. PSD si ceilalti ne-au dat in ”gura lupului” cu buna stiinta, pe mana unui om fara scrupule. Au inceput sa apara in spatiul public imagini si despre politicile lui facute la Oradea, in aceeasi nota. Atatia ani!….cum de tara nu a auzit cine-i Bolojan?! Acest domn nu se ghideaza dupa nicio lege. E ca pe mosia sa. Are un tupeu fantastic. Cu apucaturi de dictator. Iar partidele care l-au impins in frunte….au stiut ce fac. Doar un asemenea om putea sa actioneze dupa cum vedem . Cel mai caraghios acum este chiar PSD-ul. Le convine !
”că românii au ajuns să fugă de premierul Ilie Bolojan la fel cum țăranii din romanul Moromeții” Exact! Fara cuvinte o descriere facuta in spatiul public de o batranica, pt ac Bolojan. Este fara egal la asa nu! Ne stupefiaza. Minte cum respira. PSD si ceilalti ne-au dat in ”gura lupului” cu buna stiinta, pe mana unui om fara scrupule. Au inceput sa apara in spatiul public imagini si despre politicile lui facute la Oradea, in aceeasi nota. Atatia ani!….cum de tara nu a auzit cine-i Bolojan?! Acest domn nu se ghideaza dupa nicio lege. E ca pe mosia sa. Are un tupeu fantastic. Cu apucaturi de dictator. Iar partidele care l-au impins in frunte….au stiut ce fac. Doar un asemenea om putea sa actioneze dupa cum vedem . Cel mai caraghis acum este chiar PSD-ul. Le convine !
Bolojan este in mainile PSD-ului. Si tot ei tipa mai tare. Ne lasi?! De un an de zile vedeti ca Bolojan merge ca racul, si nu-i puneti o stavila sau o carma corecta. Efectele le vedem.
Bolojan trebuie sa plece de unde-a venit, in Oradea sau la mama-drak’, este dusmanul incrancenat al romanilor, a taiat veniturile categoriilor sociale fara aparare, varstnicii, bolnavii, mamele si copii, elevii si studentii. Nu se atinge de salariile regesti ale bugetarilor de lux din Guvern, Parlament, ANAF, ANCOM, nenorocitul a bagat consilieri gras platiti in Guvern.
Ai și tu dreptate!
Ntz, Ntz, te-a taiat imprejur la inima?
Desene animate, mai taci! Vorbesti si racesti la limba.
Psdnl pare să uite, convenabil, câte categorii au boierit ei ca să-și acopere baronii iar acum plâng de milă câtorva dintre categoriile trântite de inepția lor din economia pe care au călarit-o ca să facă cadouri boierilor că pensionarea anticipată și imensă aplicată celor care le-ar fi putut face necazuri și sinecurile finanțatorilor de partid și ale nemoșagurilor.
Da cine nu va lăsat sa relansați economia pe vremea lui Ciolacu ? Nu era președintele PSD ? Nu a fost prim-ministru României,?Eu cred că voi ați guvernat altă țară, probabil Bulgaria care a trecut la euro.Domnule Băluță prea ne crezi pe noi românii că avem mintea scurtă,nu va dați seama că sunteți ridicoli toți cei din PSD? De ce nu l-ați pus pe Manda pe Grindeanu și a-ți alergat cu limba scoasă după Bolojan, lăsați Omul să-și facă treaba nu fiți invidioși pe el,nu încercați să-i furați succesul că nu o să reușiți,va fi și următorul președinte pe pariu, aștept răspunsul dumneavoastră pentru a face public pariul
„…lăsați Omul să-și facă treaba nu fiți invidioși pe el,nu încercați să-i furați succesul că nu o să reușiți,va fi și următorul președinte pe pariu, aștept răspunsul dumneavoastră pentru a face public pariul”. Nene, ce fumezi? Ca pare de calitate si vreau si eu. Bah, Bolo va fi presedintele unui cadavru daca mai sta mult la Victoria. Omul e nu numai pafarist dar e si ticalos.
D..Mitră eu nu te cred … mai vedem …. ruda-i in gard… pe unde o scoate bolovanu-ți …??? prin ușa din dos ??