Bucureștiul își salvează patrimoniul: Palatul Dacia-România intră în consolidare

Palatul Dacia-Români va a fi un punct de interes pentru iubitorii de artă din ţară şi străinătate.

De L.V.
Bucureștiul își salvează patrimoniul: Palatul Dacia-România intră în consolidare

Palatul Dacia-Români va a fi un punct de interes pentru iubitorii de artă din ţară şi străinătate.

Primarul general Ciprian Ciucu şi ministrul Dezvoltării Cseke Attila au semnat contractul de finanţare pentru consolidarea şi modernizarea Palatului Dacia-România, clădire care va găzdui colecţia Pinacotecii Bucureştiului.

„Cu fondurile obţinute vom consolida seismic şi vom modernizarea monumentul istoric de valoare naţională, emblema Bucureştiului”, a anunţat PMB.

Construit la sfârşitul secolului al XIX-lea, acesta face parte din ”Ansamblul de arhitectură Strada Lipscani” şi a fost afectat de cutremurele secolului trecut.

„Peste trei ani aici vor fi expuse permanent operele de artă din colecţia Pinacotecii Bucureştiului.

Va fi un punct de interes pentru iubitorii de artă din ţară şi străinătate. La finalul lunii ianuarie, am propus spre aprobare indicatorii tehnico-economici, devizele generale şi documentaţiile de avizare a lucrărilor.

În prezent, suntem în procedura de achiziţie a lucrărilor. O vom începe în câteva săptămâni”, a anunţat edilul Capitalei pe Facebook.

Valoarea totală a lucrărilor va fi de 104,5 milioane de lei (fără TVA).

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.