Autoritatea pentru Supraveghere Financiară a transmis Cotidianul un drept la replică la articolul „24 de milioane de euro. Miza bugetarilor de lux care contestă tăierile de la ASF, ANRE și ANCOM”. ASF spune că, începând cu 1 ianuarie 2026, au fost reduse 75 de posturi din 544. Rezultă o reducere de 13,7% în total. Nu toate posturile erau ocupate. Acasă au plecat 38 de angajați. Rezultă că reducerea efectivă de personal este de 7%. Reamintim că legea spune că se reduc 30% din posturile suport și 10% din cele de specialitate.
Dreptul integral la replică al ASF
Având în vedere informațiile publicate de către Cotidianul.ro în articolul „24 de milioane de euro. Miza bugetarilor de lux care contestă tăierile de la ASF, ANRE și ANCOM”, semnat de către Alina Manolache în data de 23 ianuarie 2026, Autoritatea de Supraveghere Financiară dorește să facă următoarele precizări și solicită ca acestea să fie publicate în regim de drept la replică.
„Așa cum a mai anunțat în mod public, Autoritatea de Supraveghere Financiară s-a conformat, în termenul prevăzut, prevederilor Legii 145/2025 privind eficientizarea activității unor autorități administrative autonome:
– Începând cu data de 1 ianuarie 2026, au fost desființate 75 de posturi din totalul de 544 posturi din cadrul instituției;
– De asemenea, în contextul generat la nivelul ASF de aplicarea prevederilor Legii 145/2025, au fost afectați un număr de 38 de angajați, pentru aceștia fiind emise preavize de concediere sau fiind dispusă încetarea raporturilor de muncă prin acordul părților;
– A fost redus cu 30% atât nivelul indemnizațiilor nete lunare ale membrilor Consilului ASF, cât și cel al salariilor aflate în plată pentru salariații ASF.
Nu putem vorbi așadar de amânarea, de către Autoritate, a unor obligații prevăzute prin lege.
„Banii nu sunt de la buget”
În cadrul articolului se mai face referire la o „economie la buget consistentă” prin aplicarea acestor măsuri. Reiterăm faptul că ASF, în calitate de instituție care se autofinanțează, nu utilizează resurse financiare de la bugetul de stat. În acest context, aplicarea măsurilor de restructurare prevăzute de Legea 145/2025 nu contribuie la reducerea cheltuielilor bugetare.
Reamintim faptul că în anii anteriori aplicării procesului de restructurare (1 ianuarie 2023 – 1 ianuarie 2025) numărul angajaților instituției a fost în continuă scădere – de la 535 la 503, iar în anul 2024 veniturile individuale ale personalului au fost deja reduse cu un procent de aproximativ 20%.
Autoritatea de Supraveghere Financiară își reafirmă așadar preocuparea constantă pentru eficientizarea și consolidarea activității, precum și pentru menținerea capacității sale operaționale necesare îndeplinirii atribuțiilor exercitate asupra piețelor financiare non-bancare și a obligațiilor asumate în cadrul sistemului european de supraveghere financiară.”
Reamintim că, în cazul ANCOM, Curtea de Apel București a dat câștig de cauză angajaților și a suspendat reforma implementată de la 1 ianuarie 2026. În cazul ASF și ANRE deciziile nu au fost încă pronunțate. Decizia în privința ASF este așteptată pe 3 februarie. Surse din instituție au declarat pentru Cotidianul că angajații nu ar fi contestat concedierile, ci doar scăderea salariilor.
Angajații Autorității de Supraveghere Financiară, venituri reduse la aproape jumătate în doi ani. „Nu se mai angajează nimeni”
Surse din Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) au descris situația și atmosfera din instituție după tăierile dictate de reforma Guvernului Bolojan. Cea mai dură măsură a fost reducerea salariilor cu 30%. Sursele spun că, din februarie 2024, nu se mai acordă niciun fel de prime sau bonusuri. Acestea erau un imbold pentru cei care doreau să lucreze în instituție. Așa s-a ajuns ca reducerea efectivă, după implementarea tăierilor, să fie de „45-50%”.
„Responsabilitatea angajaților ASF este uriașă”, spun sursele. Munca unui specialist care controlează piața financiară înseamnă „complexitate, responsabilitate și grad înalt de specializare”. „Noi nu avem de unde să luăm specialiști, trebuie să îi formăm. Înseamnă 2-3 ani. Dacă nu sunt plătiți corespunzător, pleacă la BNR sau pe piața financiară, pe salarii mult mai mari decât la ASF.”
Sursele spun că publicul nu cunoaște complexitatea muncii din Autoritatea de Supraveghere Financiară. „Piețele supravegheate de ASF au o pondere de circa 15% din PIB, 11% este doar piața pensiilor private. Vorbim de cel puțin zece milioane de oameni ai căror bani sunt supravegheați de instituție.”
Aceleași surse au precizat că unii dintre angajați câștigă, raportat la puterea de cumpărare, un salariu comparativ cu 2009. „Mulți au început să plece. Specialiștii, când se angajează în altă parte, pot obține pachete salariale chiar și de 12.000 sau 15.000 de lei lunar.”
O altă problemă este că ASF va trebui să supravegheze piața cripto și are nevoie, de exemplu, de auditori IT. Instituția nu mai poate face însă angajări, iar salariile nu mai sunt ofertante. „Un auditor IT fără 12.000-15.000 de lei nu vine””, au adăugat sursele Cotidianul.
Salariul mediu net în ASF era de 13.562 lei, potrivit unei situații prezentate în vara trecută de Spotmedia. Reducerea de 30% înseamnă că salariile medii nete au ajuns la 9.493 de lei.
CITEȘTE ȘI
Va autofinantati din banii contribuabililor , doar nu produceti bunuri materiale si le vindeti pe piata concurentiala, produceti hartogaraie, birocratie.
Ar trebui sa fiti platiti cu salariul minim pe economie si nu cu mii de euro.
Cei de la aceste autorități au dreptate relativă. Salariile lor nu sunt plătite de la bugetul de stat, ci din plăti de la distribuitori de utilități (energiei, gaze, asigurări inclusiv pensiile private, apă, etc) iar acest lucru se reflectă în prețul acestor servicii de noi consumatori. Tot vorbim că plătim cel mai scump curent electric, nu credeți domnilor că mai puțini angajați o taxă mai mică pentru noi cei de la capătul șirului. Dacă considerați că meritați aceste salarii va rog sa va gândiți la binele făcut pentru cei care va plătesc, nu care va numesc. Vă reamintesc că SUA are o singura autoritate de reglementare și face parte din structurile statului, pentru că așa au autoritate.
gata ma calmeaza-te am inteles nu punem cv-uri la tine sa-ti nu stricam concursurile. oricum nu le puneam ca stim cum functioneaza treaba hai jet
Lasati trombonul ba.. Banii nu sunt de la buget, dar sunt din taxe foarte mari. Micsorati-le. Economiile voastre merg apoi la stat.
Desființați – vă (editat) ! Peste 2-3 zile iar ne spuneți că a mai dat o firmă de asigurări un tun ! Eu am impozit pe pensie și plătesc cass că să supravegheați voi ce mă (editat)?
Auzi, cica se autofinanteaza. Ce pisicii masii produc astia, ca tot din taxele noastra isi iau banii?
La ei sunt cele 230 de miliarde de euro împrumutați! Ăștia cu venituri mai mari decât ale „președintelui meu” ar trebui să înfunde pușcăria. Numai biruri pun pe amărâți iar ei se lăfăie în lux!
Daca ar fi pe bune restructurarea, ar fi de peste 50% având de in vedere cate soții de demnitari si alti „truditori ai sistemului” sunt angajati la ASF de cand s-a infiintat. Gogomănia aia ca banii nu sunt de la buget e o sfidare a bunului simt, banii provin din taxele si polițele excesive platite de asigurați, ceea ce a afaugat o povara in plus asupra consumatorilor in general
Deci sunt BANIi NOSTRIi.
Ăștia trebuiau ARESTAȚI INSTANT, veniturile lor pe ultimii 15 ani confiscate integral, iar ei băgați în pușcărie pe 10 ani, fiecare, fără posibilitatea eliberării mai devreme!
Ce vrajeala , cica numai vine nimeni daca se taie salariile.
Organizati concursuri de angajare oneste si pe bune.
Afisati posturile libere online pe saitul ASF.
Vaaai, specialiștii puli! Bă retardaților, toți lefegii plantați acolo sunt pe pile si apartenență la clanurile mafiote autointitulate partide politice. Marș la privat să munciți jigodiilor!
Dreptul la replica ASF e o bascalie 100%nici un ziar serios nu l-ar fi titrat altfel;”Nimeninu mai vrea sa vina la noi,in cuibusorul serviciilor’
Aguceti nepalezi!
se poate si mai bine inca sunt multe amante si rude in organigrama
ce crezi au dat afară niște oameni fără pile , vai mama lor. să dea bine în presă au sacrificat niște amărâți
si putin si mult daca aveti tot va faceti k inchideti ochii la comenzi politice. asa ca nu conteaza leafa cat nu sunteti profi
Prea multi, care livreaza prea putin. Mai suplu e mai bine. Suntem in criza.
ca asa bine v-ati facut ”supravegherea” de ati avut niste ”asiguratori in ”plop” si in loc de pere a facut pierderi…nici o paguba sa mearaga in mediul privat ca am vazut cum isi reduc numarul de sedii parca nu mai au clienti…sau poate ii angajaza vreun privat sa-i tina evidenta, atunci sigur in loc de zeci de mii vor lua 10.000 de lei brut sau net…
„Banii nu sunt de la buget” – averea matusii Tamara si banii cistigati prin munca sint Impozitabili functie de…functie
Ma,mistretule,e suficient sa ma uit doar la ceasul tau pentru a-ti spune ca Cheloo: „mintea mea e mai curata ca o boala / Am doar vise vesele de natura PENALA”. Cu TINE. Chiar nu va mai satura drk de bani ?
Bandiții din Vânători-Galati care și-au construit viloaice in extravilan sunt impozitați cu 13.000 de lei. Sunt numai bastani hoți! Pentru ei legea nu există! Numai clișee și pufuleți au în cap! Romania,ca o prada!
esti tare invidios, dar un impozit de 13.000 de lei de ce ti se pare putin, in presa s-a scris ca un apartament in Bucuresti ar avea un impozit sub 300 de lei, deci ar fi echivalentul a 40 de apartamente…