EXCLUSIV Câți bani primesc cei 900 de pensionari speciali din Parlament în 2026

Banii pentru pensionarii speciali sunt și mai mulți în bugetele acceptate inclusiv de Ministerul Finanțelor.

De Radu Eremia - Redactor-șef adjunct
EXCLUSIV Câți bani primesc cei 900 de pensionari speciali din Parlament în 2026

Foto: caracter ilustrativ

Banii pentru pensionarii speciali sunt și mai mulți în bugetele acceptate inclusiv de Ministerul Finanțelor.

Aproximativ 69 milioane de milioane ar urma să plece din conturile Camerei Deputaților și Senatului către pensionarii speciali care au cel puțin un mandat în Parlament.

La Camera Deputaților, suma propusă în bugetul Ministerului Finanțelor este de 47,9 milioane de lei. Conform execuției preliminare pe 2025, suma din anul anterior a fost de 46,64 milioane de lei.

Potrivit bugetului Senatului adoptat de for la finalul lui 2025, în acest an aleșii au solicitat suma de 25 de milioane de lei. Pe execuția preliminară a bugetului din 2025, datele MF arată că au fost cheltuiți 20,98 milioane de lei. Prin urmare, Ministerul Finanțelor a propus 21 de milioane de lei. Bani pentru pensiile speciale ale foștilor parlamentari.

Numărul pensionarilor speciali se apropie de 1.000

902 foști aleși sunt beneficiari de pensii speciale pentru mandatele lor în Parlament. Statisticile au fost date de Camera Deputaților și Senat pentru Cotidianul. Acestea sunt la nivelul lunii decembrie.

Conform datelor Camerei Deputaților, sunt 630 de foști parlamentari care și-au revendicat și primesc pensia specială („indemnizația pentru limită de vârstă”).

Din aceștia 379 de persoane primesc pentru un mandat, 182 de persoane de persoane pentru două mandate, iar 69 pentru trei mandate.

Citește și: Cui îi e frică de super speciali? Legea e blocată de două luni

În schimb, la Senat figurează 272 de foști parlamentari care beneficiază de pensie specială. Cei mai mulți sunt cu un singur mandat, adică 149 de foști parlamentari. Alți 60 de foști parlamentari au avut două mandate, iar cu trei sau mai multe mandate sunt 63.

Veniturile pentru un fost ales în Parlamentul României variază de la 2.187 de lei, adică o persoană care prins doar un mandat de 28 de luni (1990-1992) până la 15.319 de lei (pentru trei mandate sau mai multe), aceasta fiind valoarea brută. În urma aplicării CASS, rezultă o pensie specială aproximativă de 14.100 de lei.

Distribuie articolul pe:

13 comentarii

  1. Pensiile dpeciale nu au nici o baza legala. Ele sunt doar un dar facut de politic pentru ei insisi si pentru slujitorii lor .In materie de pensii speciale”a la Romania”, nu se poate vorbi de „drept castigat” deoarece nu exista contributivitate asa cum, de exemplu , exista in Parlamentul European unde plateste contributie atat beneficiarul pensiei cat si angajatorul. In consecinta toate pensiile speciale pot fi anulate prin lege, prin aceeasi procedura prin care au fost introduse si inlocuite cu pensie de serviciu, pe contributivitate.

  2. Pensia speciala nu exista nicaieri in lume. In Romania, mafia conducatoare si jefuitoare si-a mai creat un beneficiu, nu pentruca ar avea nevoie de el ci pentruca ei, in nimicnicia lor se considera speciali iar suma aceata le definitiveaza „statutul”.In acest timp, aceiasi parlamentari sinistri si speciali au taiat pentru pensionariii actuali pe contributivitate , dar si pentru cei viitori, o treime din pensia obtinuta conform legii prin neaplicarea indexarilor legale pe care toate tarile le dau, nu ca o fapta de generozitate, ci ca o mentinere a pensiei la valoarea reala obtinuta prin calculul initial.Inflatia nu este generata de existena pensiei, ci de prostia guvernelor iar cetatenii platitori de impozite si taxe nu au nici o vina pentru jaful generator de inflatie. Neindexarea pensiilor pe contributivitate este o incalcare grava nu doar a legii , ci si a principiilor universale in materie de pensii. Si camionagii din guvern nu prea inteleg de ce manivela nu poate face sa dispara toti pensionarii, dar sa ramana contributiile pentru „speciali”, adica pentru ei.

  3. Este strigator la cer , ceea cese intampla cu mafia politica ,care si-a creat privilegii din banii celor care trudesc din greu pentru a asigura un trai de supravietuire familiei.
    Rusine nesimtitilor , va autointitulati pro europeni, dar mai extremisti ca voi nu mai exista decat in tarile din lumea a treia.

  4. Cu ce se ocupă marii salvatori ai neamului din pandemie? Presupun că mobilizează oamenii să iasă în stradă pentru pace împotriva agresorului, care este de data aceasta SUA. Nu?

  5. Fostii ”limitati” au liber la desfrau. Imprumutam si ii indestulam, taiem de la cei prosti si ii idestulam pe cei care au distrus o tara.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.