Mă tem că dosarul Adrian Severin va rămîne nedezlegat pentru multă vreme, poate chiar pentru totdeauna, și că va persista ca o certitudine betonată care nu va lăsa loc de trecere pentru nici o îndoială. Foarte puțini oameni vor fi dispuși să se întoarcă asupra detaliilor incidentului de la Parlamentul European și să reia povestea de la capăt, să ceară lămuriri, să „sape”, să asculte, să revină la cei implicați și să își rescrie singuri concluziile, fie că duc la un alt adevăr decît cel pompat cu insistență de autoritățile române și de presa subordonată, fie că ajung la unele diferențe sau chiar la cel oficial.
Faptul că Biblioteca Centrală Universitară a recurs la anularea evenimentului programat pentru vineri 20 noiembrie în Aula BCU, antamat pentru lansarea cărții „România și interesul național românesc în contextul dezordinii mondiale actuale. Proiect geo-politic” (Editura Oscar Print), mă întoarce cu gîndul la incidentele prin care a trecut Adrian Severin și din care, spre marea surprindere a celor care au pus umărul, chiar a supraviețuit. După înscenarea ziarului britanic de investigații The Sunday Times, Adrian Severin a supraviețuit doar intelectual și profesional, politic fiind complet demolat, exact așa cum și-au propus cei care l-au „executat”.
Trebuie să afirm dintru început că sunt între cei care se îndoiesc de vinovăția lui, de veridicitatea faptelor și de substanța acuzațiilor, în ciuda abilității excepționale a lucrăturii aplicate lui Adrian Severin. Nu de alta, dar pe vremurile bune ale Evenimentului zilei, am avut ideea unei emisiuni de investigații numită „Incognito”, am și adus în țară aparatura necesară și i-am pus-o la dispoziție unui tînăr jurnalist care a făcut din ea atît cît l-a dus mintea și caracterul. Am tutelat primele 10 emisiuni difuzate pe Prima TV și știu cît de consistentă și de valabilă este o investigație jurnalistică de genul „Incognito” și în ce măsură un om poate fi condamnat pe un asemenea demers. Investigația jurnalistică este una, flagrantul penal-regina probelor, altceva. Cercetarea penală și ea este foarte diferită de cea jurnalistică. Trebuie să se bazeze pe probe în cel mai juridic sens al termenului. Or, Adrian Severin a căzut într-o capcană, a fost îngropat mediatic și executat juridic, semn că forța celor interesați să-l vadă scos din joc era mai mare și mai puternică decît a argumentelor, probelor și procedurilor.
Să tot fie 50 de ani de cînd l-am văzut pentru prima oară la Uniunea studenților, boboc la Facultatea de Drept din București, vorbind cu dezinvoltura unui diplomat de carieră. Șoca din prima prin retorică, prin calitatea argumentației, prin limpezime. Nu i-am fost aproape în nici un fel, dar, de atunci, l-am urmărit cu atenție și în guvernul Petre Roman, și ca ministru de Externe pe vremea lui Ciorbea și Emil Constantinescu, și ca președinte al OSCE și îl ascult și acum la înregistrările sale care circulă pe social media.
Orice ar zice purtătorii de serviciu cu verdicte, calificative și ștampile, Adrian Severin este un profesor de drept dotat cu calități excepționale, cu o forță a argumentației cum n-am mai întîlnit niciodată. Un pledant în politică, în diplomație, în cazuri juridice cum Romania n-a prea avut, cele mai multe dintre demonstrațiile sale nu lasă loc la nici o îndoială. Concluziile sale sunt limpezi, nuanțate și definitive. Asta mă și determină să spun că prin demolarea lui Romania și politica europeană au pierdut un cap, un lider, un om greu de împins în hățișul demonstrațiilor încropite. Toate acestea mă și fac să cred că Adrian Severin a fost victima unei înscenări, a unei împrejurări montate și a unei concluzii prestabilite. Adrian Severin era incomod la vîrful politicii europene și a celei din Romania. Poate și cu concursul neatenției și dintr-o scăpare a sa a fost „executat” politic și penal.
Asta nu-i anulează și nu-i minimalizează valoarea producției intelectuale, nu-i îngroapă analizele, ideile și luciditatea. Anvergura sa intelectuală și juridică îl fac periculos pentru comoditatea și superficialitatea intelectuală a clasei noastre politice, inclusiv a băieților care l-au demolat. Faptul că Biblioteca Centrală Universitară prin a sa „directoare generală” au anulat un eveniment editorial ne arată că Adrian Severin rămîne periculos pentru o anume categorie de oameni și pentru o anume lume politică. Mai mult, ne arată la ce practici se pot deda băieții cînd e vorba de incomozi și periculoși pentru liniștea puterii. Anulează, reprogramează, declanșează campanii de presă, porcăiesc și pun la zid. Fac tot ce pot să anuleze o personalitate incomodă pentru liniștea lor.
Cazul Severin merită privit ca fiind cel mai nenorocit exemplu pentru ce pot face statul paralel și puterea în general cu cei care care încurcă jocurile și interesele de la vîrf.

Cum sa fie SECU si acolitii de acord cu dl.Severin cand dlui.a dovedit in edtorialele publicate in Cotidianul,cat se poate de elocvent,din punct de vedere juridic,politic,constitutional,si a denuntat lovitura de stat din Decembrie 2024 ?
Ce este bolsevismul? Spune AI:
Bolșevismul este un regim politic dictatorial, instalat în Rusia în urma revoluției din noiembrie 1917, bazat pe ideologia marxistă și condus de Lenin. Termenul provine de la „bolșevic”, care înseamnă „membru al majorității” în rusă și se referă la facțiunea din Partidul Social Democrat al Muncii din Rusia care a preluat puterea.
Ideologie: Bolșevismul este o ramură a marxismului, o ideologie politică care a condus la instalarea unui regim dictatorial în Rusia.
Originile termenului: Cuvântul „bolșevic” („большеви́к”) provine din limba rusă și înseamnă „membru al majorității”.
Context istoric: Denumirea este legată de revoluția din noiembrie 1917, în urma căreia bolșevicii au preluat puterea în Rusia.
Caracteristici: A fost descris ca un regim dictatorial, bazat pe demagogie și teroare, care a afectat industria, comerțul și a dus la foamete.
Nu stiu daca va trece dupa cum nu a trecut nici un fragment din Ioan Stanomir. Am cautat o explicatie pentru care Charlie insista cu bolsevismul…
Irene e și talentata .
„Draga prietene KCharlie”,Irene are pile.
Tu te-ai certat cu toți!
Madam Irene poate vorbi pro stii despre bolsevism in timp ce mie-mi este refuzat pt. ca spun ADEVARUL
care deranjeaza…Chiar daca trec de re du-te sunt rezolvat la caudine…
Nu l-a pus nimeni să ia șpagă maestre!
pinä cind vom accepta aceastä constructie morbidä ce conduce tara,..ce blocheazä tara..
ne este teamä sä i spunem numele..ii spunem sistem,si cu asta sistemul il doare undeva ..
Sa nu-mi spuna Nistro Rex u ca Krim Mina Li i batrani precum Brueckner nu au nimic de-a face cu nepotzeii crescuti in acelasi spirit…
Bolsevismul.
Am citit pe Wiki o prezentare a lui Jonas Salk; October 28, 1914 – June 23, 1995, cel care a salvat cu vaccinul lui, copiii lumii de poliomielita invalidanta. Asa am aflat ca pana aproximativ, 1960, marile universitati aveau cote de admitere… Ce deziluzie tarzie a fost pentru mine, aceasta descoperire tarzie… Cum am crezut eu in basme…
Vom afla curind , ca a fost achitat pe motiv de prescriere a faptei , conform deciziei CCR ! ICCJ si pesedinta ei LIA SAVONEA , lucreaza la asta ! In asteptare , ADRIAN NASTASE , TRUICA , si care mai sunt !
@ Nea Cornele, așa v-ați ”format” bre, , ,,Toma Caragiu – Mefisto” ?
Chiar im prici Cina atu recunostea ca „neoBolsh Shev vismul l-a nenorocit” cu toate ca Bolsh Shev Vis Mul a l-a facut fericit!!!
De cate ori sa va spun ca inteligenta si cultura indi vid zilor care servesc ideologia Geni Cid ului ii des Calif fiica? Pe ei si idolatraii lor de aceeasi sorginte…
Intr’adevar, Bolsh Shev vis Mul a a fost si a ramas o nenorocire iremediabila nu numai pentru Romania!!!
@ Nistorescule, ce faci bă, iar te-ai ”expozat”, în editorial ?
negustorescu are darul uitarii,’de la mana pana la gura’cum zice poetuI
@Ioane ,Vai mama ta,ai frati?
Adevarul.
Se zice ca ursul avea cea mai frumoasa coada. Dna lui era foarte mandra si le sfida pe toate. Intr-o zi, ursoaica l-a suparat atat de tare incat ursul, ca sa o pedepseasca si-a retezat coada.
Triumful adevarului.
Youtube mi-a facut cadou boleroul lui Ravel. M-am trezit la un moment dat, zambind. Sfarsitul? Apoteotic. Celibidache transfigurat, suuperb!
Adevarul are atat de multe nuante…
Când unui sistem îi este frică de carti este destul de clar ce hram poartă…
Ati uitat 3 Mai 1997 – Kiev? Triunghiul Constantinescu, Roman, Severin(ministru de externe atunci) – cel mai mare act de tradare la adresa Romaniei! Asa ceva nici cind ai Altsheimer nu ai voie sa uiti!
Să fie acel „incident” urmare a uitatei „liste a lui Severin”? Eu cred că da. Autorul vorbește de niște „băieți” care s-au ocupat de domnul Severin, care devenise prea incomod. Citind comentariile se pare că „băieții” sunt încă printre noi și nu pot accepta o conferință pe tema interesului național.
In aceashi oala a cazut shi un austriac,
unul Strasser. Pentru ca a inproshcat
cu noroi imaginea „inmaculata” a Austriei shit-a pierdut painea politica.
La noi domnul Severin a primit a doua sau mai multe shanse.
Autorul evita sa-i numească și pe ceilalți politicieni care au „cazut” prada investigației jurnalistice. Severin nu a fost singurul căruia i s-a „înscenat” dosarul. Mulți ar crede ca fiind roman, cineva a avut ceva cu el.
Slab,nimic despre sorosism…
Și ce a făcut „capul” respectiv pentru România, pentru Europa, cât a fost europarlamentar.
Rasoleasca e bine plătită sa spună tîmpenii!
Metode pur staliniste, in ce partid este directoarea? USR?
O carte precum „România și interesul național românesc în contextul dezordinii mondiale actuale. Proiect geo-politic” nu convine o.n.g.-urior finantate de „antisemitism” pentru ca aceasta ideologie doreste sa acapareze parghiile puterii in tara . Am vazut si vedem mereu cum aceste o.n.g. uri finantate de antisemitismul globalist se infiltreaza peste tot . Ei cer, pretind, sa fie cei care dirijeaza. Ar fi util de aplicat politica ungurului Orban fata de o.n.g.-uri, sa fie obligate sa-si declare conturile,cine si cum le finanteaza…..
Da d-le Nistorescu, inca un Oblio excomunicat, expulzat, ostracizat. De catre cine, spuneati?
Vezi si mai jos.
Va multumesc, maestre, pentru acest articol.
In comentariile lui dl. profesor Adrian Severin spune ca in Romania este un regim bolsevic.Mai era nevoie s-o spuna?
Oare cine a adus bolsevismul in tara? 😜
Așa că rămâne ce spun eu de mult timp,Democrația e captiva într-o vitrină și statul paralel aprinde și stinge becul că sa ne atragă atenția că acolo e „Democrația”.
Și noi mergem sa vedem ,mergem în vizită de lucru dragi tovarăși și prieteni.
negustorescu pe un magar alb,pus la dispozitie de Cotidianul,intra in cetate cu un severin corupt de mizeria vietii in bot si cu ramura de maslin in laba…
Cine se aseamana ,se aduna nimic mai adevarat ca si latinescul’asinus asinum fricat’..dar negustoresu nu le are cu latina,a evitat liceul
Cred ca a procedat foarte bine Biblioteca Centrală Universitară ca recurs la anularea evenimentului ,impiedicand negustorimea prostocrata sa se intilneasca la lumina zilei
Te ridici cumva la nivelul de inteligenta și cultură al domnului Severin ? Și noi nu am auzit de tine!! De ce păgubești poporul român de prea strălucirea ta ?
Spune-mi câți din tara asta sunt la nivelul intelectual al d-lui Severin ? Îi numeri pe degetele de la o mână.
incearca pe toate caile readucerea lui Severin si Nastase.
Astia se dau de trei ori peste cap si devin fecioare!
„Se” pare ca, vremea USR-oizilor lui Coldea „se” apropie de sfarsit. Pe puntea corabiei ce a inceput sa ia apa, astia au inceput sa „se” autodevoreze (pe sine „se”).
Îi rog pe toți soberanistii o…i în g…t :luați cu asalt Oficiile forțelor de muncă.Castigati și voi o pâine 🍞 cinstită.Cine mai muncește în țara asta?Primar,dau in scris,va fi Ciucu(paranteza, îl creditez și pe Băluță câștigător),nu e de voi ,ciracii rupți de foame ai lui Alexandreasca!
madam , am cotizat la penzie gramezi de bani , inca sint in cimpul muncii , legea scholgutza pisede VPR ma jecmaneste , nu tu puncte de instabilitate !
Rasoleasca e bine plătită sa spună tîmpenii!
Mai ales că ieri s-a încălzit vremea în București, astăzi ajungându-se la o căldură considerabilă. Așadar, scuza nu prea stă în picioare. Statul paralel trebuie destructurat. Își permite cam multe.