Ce-i cere Europa lui Trump pentru a-l ajuta să redeschidă Strâmtoarea Ormuz

Deși aliații nu sunt de acord să-l susțină pe Trump în acțiunea sa militară din Iran, Europa ar putea să-i acorde sprijinul, dar are o condiție esențială pentru un astfel de demers.

Ce-i cere Europa lui Trump pentru a-l ajuta să redeschidă Strâmtoarea Ormuz

Deși aliații nu sunt de acord să-l susțină pe Trump în acțiunea sa militară din Iran, Europa ar putea să-i acorde sprijinul, dar are o condiție esențială pentru un astfel de demers.





Un oficial european susține că pentru Europa este importantă susținerea Ucrainei de către Statele Unite ale Americii. Aceasta ar fi de fapt condiția ca Europa să-l susțină pe Trump în acțiunile sale privind redeschiderea Strâmtorii Ormuz.

Apropiat al lui Donald Trump, președintele finlandez Alexandre Stubb consideră că este importantă o negociere cu Trump, astfel încât Europa să-l poată ajuta să redeschidă Strâmtoarea Ormuz.

Europa are însă și o condiție, aceea ca președintele SUA să ofere tot ajutorul de care Ucraina are nevoie pentru a obține o pace acceptabilă cu Rusia.

„Cred că este o idee foarte bună” a spus Stubb, prezent la Chatham House, în Londra.

Oficialii – inclusiv Stubb – se tem că, cu cât războiul lui Trump împotriva Iranului continuă mai mult, cu atât ar putea fi mai mult îngreunată lupta Ucrainei împotriva forţelor ruse invadatoare.

Trump, supărat pe aliați

Într-o declarație publică, Donald Trump și-a arătat nemulțumirea față de decizia aliaților NATO de a nu susține demersurile președintelui SUA de a redeschide Strâmtoarea Ormuz.

„Cred că NATO face o greşeală foarte prostească. Toată lumea este de acord cu noi, dar nu vor să ajute. Şi noi, ştiţi, noi, ca Statele Unite, trebuie să ţinem minte asta, pentru că ni se pare destul de şocant” a precizat Donald Trump.

Opinia unor lideri europeni importanți este unanimă față de războiul din Iran și sprijinul lui Trump. Emmanuel Macron, președintele Franței, a declarat încă de la izbucnirea conflictului faptul că această acțiune militară încalcă dreptul internațional. „Nu noi am început acest război” susține și Boris Pistorius, ministrul german al Apărării.

Citiți și: Donald Trump, supărat pe aliați: Nu mai avem nevoie de țările NATO

 

Distribuie articolul pe:

7 comentarii

  1. Dacă ar fi pacea din Ucraina la schimb, ar fi o scuza bună, altfel e de neînțeles cum liderii Europei cer milă Iranului sa poata trece cu navele lor., lăsând cale apariției unei „Corei de Nord* în vecinătate, căreia după câțiva ani sa nu mai și ce-i face și să cheltui trilioane de euro pe apărare antiatomică.

  2. Am vazut-o pe Ursula si pe ceilalti din jurul ei, cum striga sus si tare cum ca acest razboi din Orient nu-i razboiul Europei. F. corect!!! Dar cand noi din tara sustinem ca suntem extrem de afectati financiar si nu numai, de razboiul din Ucraina fata de care tot Ursula ne obilga sa-l sustinem prin toate mijloacele ”se pune”? Ce treaba avem noi cu faptul ca Putin se razboieste cu Zelensky pt niste teritorii pe care care in decursul istoriei le-au aruncat ca la jocul de pinkponk – cand intr-o parte cand in alta, iar acum le revendica amandoi. Ba, au mai luat si de pe la noi, si NU! nici pt acestea nu le cerem, sa le tina sanatosi dar sa ne lase in pace! Sa-si sponsorizeze singuri ”galceava” cu pretul vietii cetatenilor lor, cu bani multi aruncati pe arme, in loc de dezvoltare. Sa ne lase pe noi cu saracia noastra, avem problemele noastre interne, iar colaborarea cu ei sa fie exclusiv economica si de buna vecinatate. Acestea sunt valorile democratiei pe care ar trebui sa se bazeze orice lider care ajunge in fruntea unei tari. Nu are dreptate Trump cand afirma ca acheltuit trilioane pe razboiul din Ucraina fara niciun rezultat?! Efortul repetat pt a ajuta la instituirea pacii in Ucraina a fost ignorat, ”trenul a plecat!” Ce ți-ar fi si cu acesti lideri, cand ”bârna din ochii lor, pare mai mica decat paiul din ochiul altora”! Cand Trump lupta pt pacea din Ucraina, Ursula si cei din jur, actionau contra.

  3. Tot cu mizeria de Ucraina ,înainte! După ce au spălat miliarde de euro și distrug un întreg continent pentru nimic,acum moș Teacă de la Pol vine cu povesti pentru cretini! Hai ,pa ! Ucraina nu va mai exista curând! O vor face franjuri rușii! Alături de alții! E cazul să ne luăm teritoriile înapoi!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.