Ce vrea Nicușor Dan să obțină prin Summitul B9

Statele prezente ar putea schimba opinii despre cum fiecare vede dezvoltarea industriilor naționale de apărare – programe de achiziții comune, programe de producție comune.

De Elena Crangasu - senior editor
Ce vrea Nicușor Dan să obțină prin Summitul B9

Statele prezente ar putea schimba opinii despre cum fiecare vede dezvoltarea industriilor naționale de apărare – programe de achiziții comune, programe de producție comune.

Miercuri, Palatul Cotroceni va găzdui a unsprezecea ediție a Summitului B9, care reunește țările de pe Flancul Estic și Țările Nordice. Evenimentul va fi co-prezidat de președintele Poloniei, Karol Nawrocki. Nicușor Dan va avea o întâlnire bilaterală cu președintele Ucrainei. Unul dintre obiectivele Summitului este întărirea relației transatlantice, care momentan este mai puțin bună decât și-ar fi dorit Administrația Prezidențială din România. SUA va fi reprezentată de subsecretarul de stat Thomas DiNanno, întrucât Administrația Prezidențială a „țintit prea sus” sperând la prezența lui Marco Rubio, conform unor surse oficiale.

Summitul Formatului București 9 (B9) și al Țărilor Nordice este o reuniune dedicată securității flancului estic al NATO și cooperării transatlantice. Este al patrulea Summit găzduit de România din cele 11 care au avut loc din 2015, când a fost lansat de Klaus Iohannis și Andrzej Duda.

Summitul B9 precede Summitul NATO din iulie, de la Ankara.

Întărirea relației cu SUA. Marco Rubio, o țintă prea mare

Administrația Prezidențială speră ca B9 să contribuie la relația transatlantică, iar acesta va fi unul dintre mesajele principale care vor fi transmise de la București. B9 adună „cele mai proamericane” state europene, au specificat surse oficiale.

SUA va fi reprezentată de subsecretarul de stat pentru controlul armamentelor şi securitate internaţională, Thomas DiNanno. Inițial, s-a vorbit despre Marco Rubio, numărul 1 din diplomația americană, dar a fost o țintă prea înaltă, au specificat surse din Administrația Prezidențială.

Obiectivul României e ca SUA să creeze în România și să mențină active economice pe care vor dori să le apere. Alte subiecte care ar putea fi abordate sunt: coridorul vertical, minereuri critice, metale rare.

Cu cine va discuta Nicușor Dan

Mâine, în ziua precedentă Summitului, președintele polonez, Karol Nawrocki, și secretarul general al NATO, Mark Rutte, vor fi cei dintâi întâmpinați de președintele Dan.

Șeful statului va avea, miercuri, o întâlnire bilaterală și cu Volodimir Zelenski, însoțit de prima doamnă Olena Zelenska. Prima doamnă, alături de Mirabela Grădinaru, vor avea un program comun.

Consolidarea ajutorului pentru Ucraina este una dintre temele Summitului, iar cei doi președinți ar putea discuta despre producția comună de drone.

Prezență slabă din partea Ungariei și Bulgariei

Ungaria va fi reprezentată de ambasadorul Kissné Hlatki Katalin, iar Bulgaria de Nikolay Milkov, reprezentantul permanent al Bulgariei la NATO. Motivul este legat de proaspăta instalare a guvernelor din țările vecine.

Mai participă: președintele Lituaniei, Estoniei, Cehiei, Slovaciei, Finlandei, prim-ministra Danemarcei.

Statele prezente ar putea schimba opinii despre cum fiecare vede dezvoltarea industriilor naționale de apărare – programe de achiziții comune, programe de producție comune.

 

 

 

 

 

 

Distribuie articolul pe:

4 comentarii

  1. E un eveniment fǎrǎ nicio mizǎ. Vedeți agenda. Se întǎlnesc, cuvintele de deschidere, o orǎ și jumǎtate prezentǎri/discuții, poza, masa de prânz, încǎ o orǎ de vorbe în vânt și s-a terminat! Asta-i tot „summitul”.

  2. va face samitul cu PSD si AUR, ca europenii cam fug de el.
    Nu am crezut vreodata ca cineva poate sa-l urasca pe Bolojan in asa hal.
    Pizmas om.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.