”L-aş încuraja să înapoieze diamantul”
”Dacă aş vorbi cu regele despre alte lucruri în afară de asta, probabil l-aş încuraja să înapoieze diamantul Koh-i-Noor”, a răspuns primarul, întrebat de presă înainte să se întâlnească cu cuplul regal britanic într-o vizită la Memorialul atentatelor teroriste de la 11 septembrie 2001.
Această piatră preţioasă de 105,8 carate, în prezent expusă în Turnul Londrei, a fost cedată Companiei britanice a Indiilor Orientale de către regatul Pendjab în 1849, în cadrul Tratatului de Pace încheiat după Războiul Anglo-Sikh.
Există puţine îndoieli cu privire la faptul că a fost extras din India, însă istoria sa amestecă mituri şi fapte, amestecând revendicări ale mai multor ţări, ca Afganistanul, Iranul şi Pakistanul.
New Delhi a cerut să-i fie înapoiat diamantul în mai multe rânduri, fără succes.
Pentru moment nu se ştie dacă primarul New Yorkului a abordat acest subiect cu regele Charles al III-lea.
Dezbateri pe acest subiect fac scandal în Regatul Unit.
Regina Camilla a decis să nu-l poarte, din această cauză, la încoronarea sa, în 2023.
Un purtător de cuvânt al Partidului Reform UK (antimigraţie), care se află pe primul loc în sondaje în Regatul Unit, Zia Yusuf, a denunţat declaraţiile primarului New Yorkului Zohran Mamdani drept o ”insultă la adresa regelui nostru”.
#Watch | New York City Mayor Zohran Mamdani said he would encourage King Charles III to return the Koh-i-Noor diamond. “If I was to speak to the King separately from that, I would probably encourage him to return the Koh-i-Noor diamond,” Mamdani said at a press conference before… pic.twitter.com/Aj7OeiYYq1
— The Hindu (@the_hindu) April 30, 2026
Da,da inapoi diamantul ! Unde-ai pus diamantul ? Ma,nu ma fa de ras.Exact ca-n scena cu suta,jucata de Jean Constantin,in BD la Munte si la Mare.
Titlu: ‘…Primarul NY îi cere…’ Preambul: ‘…Zohran Mamdani, candidat la Primăria New Yorkului, i-a solicitat…’ – alegerile au fost demult, dar sa nu va obositi sa redactati. E prea stresant… 😉
nu e ‘candidat’ e primar ales:))India trebuie sa se inteleaga cu Iranul si Afganistanul al cui e diamantul
nu e ‘candidat’ e primar ales:))
Regele știe a cui carne a mâncat Albionul sute ani….
ca n-ai venit in Romania sa vezi ca pana si in piatra i-au ridicat statuie la care un tata merge sa-l invete pe copil ca Traian este cel la care sa se inchine, indianul are demnitate si ratiune, romanii si dupa 1900 de ani slavesc pe cel ce le-a rapit bogotiile i-a dus in sclavie pe multi, iar getii liberi care i-au eliberat din sclavie sunt ridiculizati de slugile care se inchina la orice strain ce-l umileste…