Corvinul Hunedoara a promovat în Superliga după 34 de ani

Corvinul Hunedoara a promovat matematic în Superliga după victoria de pe teren propriu (2-0) împotriva celor de la FC Voluntari.

Corvinul Hunedoara a promovat în Superliga după 34 de ani

Antrenorul Florin Maxim (în prim plan, în centrul imaginii) sărbătorește alături de suporteri promovarea Corvinului Hunedoara în Superliga FOTO: Facebook/FC Corvinul 1921 Hunedoara Facebook

Corvinul Hunedoara a promovat matematic în Superliga după victoria de pe teren propriu (2-0) împotriva celor de la FC Voluntari.

Echipa unde Mircea Lucescu și-a început cariera în antrenorat a reușit să promoveze în prima ligă din România după un hiatus de 34 de ani.

Corvinul Hunedoara şi-a asigurat promovarea în Superligă, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa FC Voluntari, în etapa a 8-a din play-off-ul Ligii a II-a, scrie News.ro.

Golurile au fost marcate de Albino (22) şi Goodland (25).

Corvinul are 68 de puncte în clasament şi este lider, în timp ce FC Voluntari este pe 3, cu 58 de puncte.

Lovitura de începere la acest meci a fost dată de doamna Mia, cea care a avut grijă de echipamentele jucătorilor de la Corvinul timp de trei decenii.

Etapa a opta din play-off-ul Ligii a II-a mai programează joi meciul Steaua – Sepsi OSK.

Reacții la promovarea Corvinului Hunedoara în Superliga

Corvinul avea nevoie de un singur punct în partida cu FC Voluntari. Hunedorenii s-au impus însă cu 2-0 și și-au adjudecat matematic promovarea după un sezon pe care l-au dominat de la un capăt la celălalt.

Dan Colesniuc, fostul elev al lui Mircea Lucescu, a fost prezent pe stadion și a declarat:

„Sunt pe stadion, acolo unde trebuie să fiu. E bucurie mare la Hunedoara, meritam acest moment!

Chiar stăteam acum la o poveste cu nea Nelu Petcu, în urmă cu mulți ani ne bucuram și noi pe teren, acum îi susținem pe băieți de aici, din tribună. Ne-a apucat nostalgia anilor în care eram pe teren, cu stadionul plin, publicul alături de noi…

Ne bucurăm că și copiii din ziua de azi simt ce am trăit noi atunci. Ne bucurăm, e un moment deosebit”, a spus Colesniuc, potrivit GSP.ro.

Totodată, el a mai spus că echipa nu va face un simplu act de prezență în prima ligă.

Primarul Hunedoarei, Dan Bobuțanu, a reacționat și el după promovarea „corbilor”.

„Nea’ Mircea! Mi-ai cerut, în urmă cu un an, să duc Corvinul in Liga 1. Am promis că fac tot posibilul. Astăzi, am reușit sa-mi țin promisiunea! Promovarea aceasta v-o dedic și dumneavoastră”, a scris primarul din Hunedoara pe pagina sa de Facebook.

Primăria Hunedoara este direct implicată la Corvinul, iar primarul este principalul factor de decizie.

 

 

 

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.