Critici la adresa lui Băsescu: „Nimeni nu apără un slăbănog”

„Stimate dle Băsescu, dvs. ce ați făcut în perioada în care ați fost președintele României pentru dezvoltarea capacităților de apărare ale României?”, se arată în critica istoricului Marius Diaconescu.

De Bianca Dumbraveanu - Redactor coordonator
Critici la adresa lui Băsescu: „Nimeni nu apără un slăbănog”

Sursa FOTO: Facebook / Traian Basescu

„Stimate dle Băsescu, dvs. ce ați făcut în perioada în care ați fost președintele României pentru dezvoltarea capacităților de apărare ale României?”, se arată în critica istoricului Marius Diaconescu.

Traian Băsescu a fost criticat după declarațiile făcute în urma Summitului B9 de la București. Fostului șef al statului i s-a reproșat că vorbește despre vulnerabilitatea României în fața Rusiei, deși a condus țara timp de două mandate și a avut responsabilitatea strategiei de apărare și a politicii externe a țării.

Criticile vin după ce Băsescu a declarat că Europa va putea să își asigure singură securitatea în următorii ani și că statele europene trebuie să investească mai mult în apărare și tehnologie militară. În acest context, fostul președinte a spus că România și Europa trebuie să își regândească strategiile de securitate în raport cu Rusia și cu noile tipuri de război.

Criticile lui Marius Diaconescu

Într-o postare publicată pe Facebook, istoricul Marius Diaconescu susține că războiul „nu este un act de caritate, ci un joc de interese” și afirmă că România a rămas fără o strategie clară de apărare după eliminarea recrutării obligatorii. Istoricul consideră că deciziile luate în timpul mandatelor fostului lider au contribuit la vulnerabilitatea actuală a țării pe flancul estic al NATO.

„Nimeni nu apără un slăbănog, războiul nu este un act de caritate, ci un joc de interese. După ce ați fost președintele României două mandate, să recunoașteți că România nu ar rezista 72 de ore în fața unui atac masiv al Rusiei, asta este o adevărată performanță în politica românească”, a scris Marius Diaconescu pe Facebook.

Diaconescu îl întreabă direct pe fostul șef de la Cotroceni ce măsuri concrete a luat pentru dezvoltarea capacităților de apărare ale României și îl acuză că a mizat prea mult pe sprijinul aliaților occidentali, fără investiții suficiente în armata română.

„Din rațiuni electorale ați desființat recrutarea obligatorie fără să o înlocuiți cu nimic. Acum se culeg roadele proiectului Dvs.”, a mai spus istoricul.

Marius Diaconescu afirmă și că mesajul „ne apără americanii” a fost promovat în spațiul public și în vremea mandatelor lui Băsescu. El spune că un stat trebuie să conteze militar în cadrul unei alianțe pentru a putea beneficia de sprijin real într-o situație de criză.

„Ori ești suficient de bine înarmat ca să contezi în alianță, ori oferi ceva de ce au nevoie cei mai importanți din alianță, ca să fie motivați să intervină pentru tine”, a scris acesta.

El mai spune că România a devenit „irelevantă” în eventualitatea unor negocieri de pace cu Rusia și îl consideră pe fostul președinte responsabil pentru actuala situație a armatei și pentru poziția vulnerabilă a țării în regiune.

„Nu CCR este de vină pentru starea actuală a armatei române și a poziției vulnerabile a țării noastre pe flancul estic al NATO. Cine este comandantul suprem al armatei? Președintele României”, a afirmat Diaconescu.

„Ați căutat un sac cu cenușă, stimate dle președinte Băsescu?”, conchide istoricul.

Ce declarase Băsescu

Reacția istoricului a venit după ce fostul președinte a spus că România nu are capacitatea militară de a rezista timp de 72 de ore unei invazii rusești de amploare. Potrivit acestuia, acesta ar fi intervalul necesar pentru ca forțele NATO de reacție rapidă să intervină.

„Nu rezistăm 72 de ore, nu avem echipamentele necesare”, a declarat Traian Băsescu.

Fostul șef al statului a pus lipsa dotărilor militare și pe seama finanțării insuficiente a armatei. El a susținut că, în timpul mandatului său, a refuzat la un moment dat să avizeze bugetul din cauza sumelor prea mici alocate pentru apărare.

„La un moment dat nu am vrut să semnez avizul din cauza alocărilor insuficiente, iar CCR a spus: și ce dacă, merge și fără avizul CSAT”, a afirmat Băsescu.

Acesta a vorbit și despre securitatea din zona Mării Negre și a spus că România trebuie să își consolideze cooperarea cu Polonia și Turcia.

Băsescu a declarat că Europa poate ajunge în următorii ani să își asigure singură securitatea, însă statele europene trebuie să investească rapid în tehnologie militară, drone și sateliți. El a susținut că războiul din Ucraina a schimbat regulile conflictelor moderne.

Traian Băsescu a afirmat și că România trebuie să păstreze parteneriatul strategic cu Statele Unite, dar în același timp să colaboreze mai strâns cu aliații europeni, inclusiv cu Franța.

CITEȘTE ȘI

Traian Băsescu a identificat cauza crizei politice: Organizarea ticăloasă a alegerilor

Distribuie articolul pe:

1 comentariu

  1. La bilanțul SMG din ianuarie 2009,Petrov a tipat că nu s-a terminat restructurarea armatei și că e un excedent de 1.000 de colonei! Apoi au plecat coloneii patrioți și au fost înlocuiti 1.000 de generali de carton ( făcuți la apelul de seara de Petrov) care au ieșit la pensii nesimțite de 3 ori mai mari decât ale coloneilor patrioți dați afară de Petrov! Vezi cazul Ciuca!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.