Surse au declarat pentru Cotidianul că Nicușor Dan nu va accepta nici în ruptul capului ca USR să fie scos de la guvernare. „Sunt șanse minime ca președintele să ne lase din mână. Eu nu cred că va face asta. Puterea lui stă și în prezența noastră în guvern”, mărturisește un membru al Uniunii Salvați România cu vechime. „Noi deja suntem obișnuiți cu atacurile PSD. O nouă zi, un nou atac. Dar nu plecăm de la guvernare, oricât ne-ar provoca”, mai spune acesta.
Cum ar putea face Nicușor Dan să salveze USR de planul PSD de a-l debarca de la guvernare?
Nicușor Dan are de ales între a fi un președinte-jucător și un președinte-marionetă al PSD
Există mai mulți ași pe care președintele îi are în mânecă, oricât de slabă ar părea poziția sa. Un președinte independent, fără partid, sprijinit doar de USR, care are un scor de 12% în sondaje. Premisele nu par promițătoare. La tot tabloul se adaugă și lentoarea șefului statului în a lua orice fel de decizie. Plus toate momentele din ultimul an în care a părut că le face hatârul celor de la PSD cam în toate privințele.
Este drept că există și varianta în care Nicușor Dan se predă total PSD, îi dă tot ce dorește. Pune procurorii-șefi agreați de PSD. Eventual îi dă și șefia unui serviciu secret. Îi permite să-l debarce pe Ilie Bolojan și, pe deasupra, să scoată și USR de la guvernare.
Acest scenariu este însă fatal pentru șeful statului. Ar putea pleca a doua zi de la Cotroceni. Căci, și dacă ar mai rămâne, tot degeaba ar fi. Legat de mâini și de picioare. Fără nicio susținere în parlament și guvern. Fără niciun cuvânt de spus în nicio chestiune publică.
Este un motiv suficient de puternic să te gândești că matematicianul olimpic nu poate totuși să nu -și facă niciun calcul. Să nu pregătească nicio mutare de șah. Să nu aibă niciun pion de mutat pe masa negocierilor.
Cum se poate juca Nicușor Dan cu șefiile parchetelor și ale serviciilor ca să țină USR la guvernare
Numirea procurorilor-șefi ai DNA, DIICOT și Parchetului General. Plus desemnarea șefilor SRI și SIE. Sunt primele cărți pe care le poate juca șeful statului. Câți s-au uitat la ce termen generos de gândire are Nicușor Dan pentru a semna decretele de numire pentru șefii parchetelor? Chiar mai mult decât cele 45 de minute de gândire despre care a mărturisit că avea nevoie înainte să aștearnă răspunsurile pe foaia de examen.
Potrivit legii privind statutul judecătorilor și procurorilor, președintele poate reflecta nici mai mult, nici mai puțin de 60 de zile asupra propunerilor făcute de ministrul Justiției. Asta după ce va da CSM avizul, care are la dispoziție alte 30 de zile. E greu de crezut că membrii CSM, care au o atitudine pro-PSD, vor sta atât de mult pe gânduri.
Dar chiar și fără prelungirea unui răspuns de la Consiliul Superior al Magistraturii, Nicușor Dan poate ține PSD în șah timp de două luni. Chiar și dacă până la urmă îi va face hatârul și va semna decretele pentru procurorii propuși de ministrul PSD, așa cum a scris Sebastian Zachmann.
Atâta vreme cât „PSD tremură la ideea unor procurori-șefi care ar putea declanșa din nou zăngănitul cătușelor”, cum a mărturisit pentru Cotidianul un liberal de la vârful partidului, e greu de crezut că Sorin Grindeanu va face vreo mișcare ca să-l supere pe Nicușor Dan și să riște ca acesta din urmă să refuze propunerile actuale.
În privința șefilor SRI și SIE, Nicușor Dan nu are niciun termen. Va putea juca această carte mult și bine pentru a ține în frâu PSD de la a distruge actuala guvernare. Nu e foarte clar dacă Nicușor Dan vrea să-l păstreze în ecuație și pe Ilie Bolojan. Dar pentru menținerea USR în executiv, ar putea prelungi numirea șefilor serviciilor secrete până la infinit. Nu e ca și cum s-a prăbușit SRI pentru că nu are șef civil de doi ani și jumătate. Nu e democratic, dar e o unealtă perfectă într-un joc politic care oricum nu are nimic de-a face cu moralitatea sau interesul public.
Cum poate riposta Nicușor Dan dacă PSD dărâmă Guvernul Bolojan și scoate USR de la guvernare
Să presupunem că PSD va juca tare totuși și va vota o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan. Astfel, l-ar debarca pe Ilie Bolojan și ar scăpa de USR.
A doua zi, practic, ar începe negocierile pentru formarea unui nou guvern. Teoretic, Nicușor Dan nu ar avea niciun as în mânecă. Cu excepția unui joc „la rupere”. Adică să forțeze alegeri anticipate. Ar propune un premier care să nu convină PSD. PSD ar fi nevoit să voteze împotriva propunerii în parlament.
Atunci, Nicușor Dan ar propune un alt premier care să nu le convină social-democraților. De data aceasta însă PSD va sta pe gânduri. Dacă votează împotrivă, creează premisele pentru ca șeful statului să dizolve parlamentul și să declanșeze alegeri anticipate.
Chiar dacă Sorin Grindeanu ar fi dispus să ducă războiul până la capăt și să accepte anticipatele, parlamentarii PSD nu-și vor trage preșul de sub picioare singuri. E greu de crezut că vor vota împotriva premierului propus de Nicușor Dan, indiferent cât de mult le-ar displăcea. Știu că astfel își pierd locul călduț.
Nu au nicio garanție că vor mai prinde unul, după alegeri. Oricum, PSD a pierdut multe procente față de vremurile când avea jumătate din locurile din Camera Deputaților și Senat. Cu 19%, cât are acum în sondaje, mult mai puțini membri PSD vor prinde un loc de parlamentar.
Așa ar putea impune Nicușor Dan un premier care să forțeze includerea USR în viitoarea coaliție de guvernare. E drept că, în acest scenariu, Ilie Bolojan nu e musai să fie salvat. E posibil ca Nicușor Dan să-l sacrifice, dat fiind că oricum nu pare să fie o chimie prea mare între cei doi.
Ce cărți poate juca PSD pentru a-i forța mâna lui Nicușor Dan
Jocul politic nu e mereu etic, dar cu siguranță e interesant. Și PSD are câteva mutări de rezervă.
Poate declanșa suspendarea președintelui. Cu votul AUR, PACE și al neafiliaților rezultați din POT și SOS, plus voturile POT și SOS, ar strânge o majoritate suficientă.
Parlamentul demarează procedura de suspendare dacă demonstrează că președintele a săvârșit fapte grave care încalcă Constituția. De exemplu, PSD îl poate acuza pe șeful statului că refuză să numească un premier propus de o majoritate parlamentară.
E nevoie de un aviz de la CCR, care este consultativ însă. Parlamentul decide, cu votul majorității. Tot ce trebuie să facă PSD este să strângă această majoritate și nu este foarte greu.
Apoi se ajunge la referendum. Pragul de prezență a fost scăzut la 30% plus 1, față de 50% plus 1, cât era în cazul celor două suspendări ale lui Traian Băsescu. Deci nu va fi imposibil de atins prezența necesară pentru ca referendumul să fie validat.
Totuși, PSD va sta de două ori pe gânduri înainte să pornească o astfel de procedură. În primul rând, votul oamenilor este imprevizibil. În 2007, 74% dintre cei care au votat s-au exprimat împotriva suspendării. A doua oară, în 2012, 87,5% au votat pentru suspendare, dar nu s-a întrunit cvorumul.
Suspendarea lui Nicușor Dan, șansa AUR și a lui Călin Georgescu
În plus, PSD ar duce România într-o criză fără precedent, politică și economică. Populația va resimți și mai tare inflația, iar adversarii social-democraților vor profita și îi vor arăta cu degetul ca fiind „crizatorii”.
Există riscul ca furia populară să se reverse în egală măsură și asupra PSD, nu doar asupra lui Nicușor Dan. Iar șansa ca AUR și Călin Georgescu să revină pe cai mari și să preia puterea este imensă. Un scenariu care i-ar distruge în egală măsură pe Nicușor Dan, PNL, USR și PSD.
Cealaltă variantă pentru PSD este opoziția la un guvern format din PNL, USR și, eventual, UDMR și minorități. O opoziție reală, ceea ce ar face ca executivul să fie la cheremul social-democraților, care îl va întoarce cu cheița din parlament.
Este o variantă mai bună decât suspendarea, dar tot are dezavantaje. PSD ar pierde puterea reală și accesul direct la banii guvernamentali. Iar Sorin Grindeanu va reuși cu greu să justifice armatei de membri frustrați de ce merită să fie în fruntea partidului.
EDITAT nu este în stare sa meargă la ceremonii pe covorul rosu si vreți sa joace pe degete pesedeul? Aveți vise eroice!
Vai … Alina , ne zdrobești privirea cu acest dansator eșuat ! L-am admirat atunci cînd a ,, dansat ,, Hora Unirii ,, . Era să dărîme gardul de protecție instalat de SPP și Jandarmerie . Pentru protejarea dansatorului . Iată cine garantează securitatea Romăniei !
Cu Mucinsan si USR in frunte , o sa avem „victorii” multe. Siktir..
Când vorbești despre înzestrarea armatei, reforma în administrație, reducerea deficitului…. ăștia de la PSD și AUR încep să urle de parcă îi dai cu fundul pe răzătoare. Români adevărați.
Cam tendențios acest articol. PSD este acarul de serviciu în orice problema? Acum nu suntem într-o criză fără precedent cu acest guvern de doi bani ?! Că să nu mai vorbim de așa un președinte ! Clar, avem nevoie de alt guvern! Kremlin Georgescu președinte.
Inca tace (H)aurul?
Ce faceti baieti? Semeoane ai de gand sa faci protestul joi cand vine Zele? Ai devenit un tip prea sofisticat! :)))
In cate zile se introduce serviciul militar obligatoriu?
Vreau sa stiu parerea lui Semiom si a turmelor de urlatori, aia care erau parteneriatul cu SUA, cu MAGA, cu LABA in gura toata ziua pe tiktok
Bravo F.K „democracy”, esti tare..
Foarte bine suntem parteneri NATO.
Orcilor si trollilor kgb sau imb…lilor sug…anisti le urez drum bun in haznaua ruSia si multa muwe.
Colvnul de Simion ce parere are despre situatia asta? Tot UE e de vina? :)) Macroaneeeee, Zelenskyyyy, medicameeenteee!
Iar se goleste tara de patrioti. Iar va fi coada la ghiseul de eliberare pasapoarte. Patriotii lui Simion ce rad de Ucraina.
Acum va fi mare agitatie in secta lepadaturilor putiniste romane. Pana azi radeau ca au plecat americanii. Acum sunt nervosi ca vin americanii. Baga iar aceleasi texte expirate ca noi stem colonie, sclavi, nu decidem.
Acum vom vedea cât de american e Simion.
Dacă aur votează contra, probabil Simion nu va mai calca vreodată în Ușă, pt că nu îi va mai da nimeni niciodată viza de intrare. La fel și ceilalți turiști.Kremlim Georgescu președinte.
Dom’ Președinte are reale probleme de percepție. Domnia Sa are nevoie de un timp de gândire cu mult peste media aferentă unui individ cu nivelul mediu al inteligenței umane acceptate de societate
” scenariu este însă fatal pentru șeful statului. Ar putea pleca a doua zi de la Cotroceni. Căci, și dacă ar mai rămâne, tot degeaba ar fi. Legat de mâini și de picioare. Fără nicio susținere în parlament și guvern. Fără niciun cuvânt de spus în nicio chestiune publică.” Am mai vazut chestia asta, nu demult. Invata sa joace golf, copiii vor vedea zebrele la ele acasa, ce-i asa rau in treaba asta ?? Se apuca de meditatii sa iasa si el cu o casa macar din afacerea in care a intrat. Pacat ca va dura „decat” 4 ani.
La gunoi cu voi nenorociților…ati băgat țara în război…bă boule ai copii, ce-ar fi să umble plozii tăi cu cască și cu mască la școală!…răspunzi de eventuala moarte a vreunui român?…
@ Alina Manolache cu ,,jocuri” , probabil turcești , că e meci cu turcii ?
din ciclul ‘ hai sa vorbim degeaba ,ca tot stam de pomana’suspendare:))) ..tara mica,probleme mici,media mica ,totul este la un nivel minim
Cam tendențios acest articol. PSD este acarul de serviciu în orice problema? Acum nu suntem într-o criză fără precedent cu acest guvern de doi bani ?! Că să nu mai vorbim de așa un președinte ! Clar, avem nevoie de alt guvern!
ati avea nevoie dar mai trebuie si majoritatea sa aiba nevoie. Pana atunci, hraniti-va cu energie cosmica, apa vie, tuneluri dacice, eheiii!
pacate este apoape imbrobodit de servicii. Nici daca il promova PSD, nu le erea asa devotat!
Anul acesta, ne mai pleaca 1 milion…