Damen, în faliment. Angajații rămân fără joburi înainte de Paște

Șantierul Naval Mangalia intră în faliment după ce Damen a respins planul de reorganizare. Peste 1.000 de angajați rămân fără locuri de muncă și au salarii neplătite de trei luni.

De Bianca Dumbraveanu - Redactor coordonator
Damen, în faliment. Angajații rămân fără joburi înainte de Paște

Șantierul Naval Mangalia intră în faliment după ce Damen a respins planul de reorganizare. Peste 1.000 de angajați rămân fără locuri de muncă și au salarii neplătite de trei luni.

Șantierul Naval Mangalia intră în faliment după ce planul de reorganizare a fost respins. Peste o mie de angajați rămân fără locuri de muncă înainte de Paște. Oamenii nu și-au mai primit salariile de trei luni.

Procedura de redresare a societății s-a oprit în cadrul Adunării Generale a Creditorilor. Din cauza faptului că planul de salvare a eșuat, judecătorii vor deschide acum procedura de faliment. Toate bunurile șantierului vor fi inventariate și vândute pentru a acoperii daunele.

Proteste pentru salariile neplătite

Muncitorii din Mangalia au ieșit în stradă în ultimele zile. Aceștia nu mai fuseseră plătiți de trei luni.

CITEȘTE ȘI: USR îi trimite la muncă pe greviștii neplătiți de la Damen: ‘‘Mi-aș căuta de muncă‘’

Distribuie articolul pe:

6 comentarii

  1. Asta înseamnǎ sǎ fii colonie: slugǎ la strǎini. Diferența este cǎ în cazul tipic coloniștii se așezau în zone sǎrace; noi am avut o țarǎ industrializatǎ în toate ramurile care a fost distrusǎ ca sǎ ne supunǎ și sǎ ne îndatoreze. Vor închide și Dacia la fel ca siderurgia, combinatele de azotați etc și vor pleca fiindcǎ cu energia scumpǎ nu le mai convine. Bravo, trotinetiștilor, veți crǎpa de foame și mizerie. Aveți ce ați votat.

  2. Daca este sa mearga ceva PERFEKT in Rromanistanul Epocii de Aur Capitaliste, concedierile si inchiderea intreprinderilor merg perfect.

  3. nici acum, cand este nevoie de vapoare, de armament, nu am dorit sa repunem santierul pe picioare, inseamna ca la Bucuresti s-au strans multi incompetenti si Doamne-fereste, tradatori.

    1. Santierul este proprietate privata de mult, ce sa caute Guvernul acolo ? In capitalism contractele se castiga prin licitatie, nici 36 de ani nu v-au ajuns sa intelegeti pe ce lume traiti ! In plus, firma este in insolventa, deci, tot ce intra in ea, pleaca la plata datoriilor, cum sa construiesti nave de razboi fara sa ai bani ? Nici asta n-ati invatat, desi sunteti plini de datorii de la „plata pe caiet” !

    2. Nepotrivitule, chiar nu înțelegi nimic mai departe de câteva lozinci soroșiste. În capitalism existǎ și mecanismul naționalizǎrii atunci când o companie importantǎ se îndreaptǎ spre faliment fiindcǎ ar afecta siguranța naționalǎ. În Franța, de unde sunt stǎpânii la care slugǎresc comandanții voștri Nicușor sau Cioloș s-a întâmplat de multe ori ca statul sǎ intervinǎ.

  4. Sa le dea si lor Bolo comenzi si banii, ca la electrocentrale Crajova si benzina la bucuresteni. Daca e deficit, deficit sa fie !

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.