![politie_catuse_arest_arges_camata_99648200](https://www.cotidianul.ro/wp-content/uploads/2023/09/11/politie_catuse_arest_arges_camata_99648200-1000x600.jpg)
Cosmin Andreica, președintele Europol, a comentat subiectul privind restanțele salariale, dar și refuzul ministrului de Finanțe, Marcel Boloș, care spune că nu are ce bani să le dea sindicatelor din poliție.
„Noi nu vorbim despre creșteri salariale. Noi vorbim despre restanțe salariale. La momentul în care noul guvern și-a preluat mandatul, în mijlocul acestui an, ne-a promis atât Cătălin Predoiu, cât și Marcel Ciolacu faptul că vor respecta, în cele din urmă, obligația de plată a ultimei tranșe din legea salarizării, lucru care trebuia să fie realizat la rectificarea bugetară care, iată, nu a mai avut loc”, a spus Andreica la B1 TV.
Acum se fac că plouă
”Acum se fac că plouă și încearcă să omită faptul că din august, septembrie, de când s-a promis acest lucru, ei au făcut economie pe spatele restanțelor pe care trebuiau să le achite polițiștilor. Noi nu putem vorbi despre faptul că cei 5 % creștere propusă este suficientă, în condițiile în care noi suntem ultima categorie bugetară, căreia nu i se aplică legea salarizării. Deci nu vorbim despre majorări, creșteri, ci doar vrem să ni se respecte drepturile prevăzute de lege. Nu vrem niciun ban în plus”, a explicat președintele Europol.
”Vorbim despre două tipuri de restanțe, cele care compun drepturile litigioase câștigate în instanță din trecut și vorbim despre acea tranșă de 25-35 %, din acea creanță pe care ministerul o are față de polițiști, dar vorbim și despre stabilirea pe viitor a nivelului salarial, care, la acest moment, este sub nivelul prevăzut de legea 153.
Adică nu putem vorbi despre o nouă lege a salarizării sau despre un nou început în privința salarizării polițiștilor atâta vreme cât noi încă nici nu suntem la nivelul zero, la nivelul prevăzut de lege, cu toate drepturile la zi.
Noi avem drepturi salariale blocate la cuantumuri încă din 2009
Compensația de chirie a unui polițist cu toate că în lege este menționat faptul că este de 50 % din salariul de funcție în plată și sigur că opinia publică poate avea impresia că este o sumă exorbitantă, se aplică la salariul din 2009. Ceea ce înseamnă că un polițist în Capitală primește 385 de lei, 50 % din salariul pe care îl avea în 2009″.
Vor protesta polițiștii pentru a-și obține drepturile?
Nimeni nu va mai dori și nu va mai accepta compromisul să greșească, la fel ca și polițistul de la Petea, ceea ce înseamnă că timpii de așteptare în punctele de trecere a frontierei vor fi și de 10 ori mai mari”.
Cum adicatelea sa crești salariile bastanilor apărați de furia poporului de către slugi și să nu dai o fărâmă la slugile de polițiști? Nu se poate!
cand se poate cumpara „tot”(cea mai mare parte) ce e de cumparat din 2.5% de la aparare ,acest procent nu ar trebui sa fie fix ci variabil!
cand se ivesc crize rectificat de la 2.5 la minimum 2.1 , deci cu valori -depinde de situatie- intre 2.1 si 2.5 !
si din alte ministere.. un 0. ceva din buget rezolvati problemele cu toate salariile si pensiile mici!
(si asa sunt sume mici ,in comparatie cu cerintele UE si ceea ce ne ofera UE=accesul exporturilor deficitare noastre in schenghen)
la munca cinstita,nu la intins mana,politistilor …pe vremea lui Ceausescu culegeati recolta