Ciprian Ciucu a declarat că discută cu preşedintele Nicuşor Dan despre chestiuni importante. Declarațiile sunt dintr-un interviu acordat G4Media și preluat de news.ro.
”Ne consultăm pe chestiunile majore. Ne-am consultat pe referendum. Ne-am consultat pe partea de urbanism. Ne-am consultat pe buget. Eu îl sun mai des, ce-i drept. Dar îmi răspunde la telefon”, a declarat Ciprian Ciucu.
Observația este interesantă, dat fiind că Nicușor Dan era cunoscut pentru faptul că răspunde greu la telefon.
Candidează Ciprian Ciucu la Cotroceni în 2030?
Ciprian Ciucu a fost întrebat dacă ia în calcul o candidatură la Cotroceni în 2030. Mai ales că din postura de primar al Bucureştiului ar fi avantajat. Deja sunt doi primari generali care au ajuns la Cotroceni – Traian Băsescu și Nicușor Dan. Plus că și Klaus Iohannis a fost tot primar, la Sibiu.
Ciprian Ciucu a exclus această posibilitate, potrivit news.ro care a preluat interviul de la G4Media.
”Exclus. De ce să candidez? Eu am zis că vreau să fac din Bucureşti proiectul vieţii mele. Am zis că am nevoie de zece ani ca să pun cu adevărat lucrurile la punct.
Majoritatea politică este destul de şubredă. Vedeţi cum am apucat să reorganizez primăria. Să reorganizez serviciile publice, instituţiile pentru a le eficientiza. Am şi multe proiecte în derulare pe termie, pe mediu urban, pe trafic.”
Ciprian Ciucu susţine că Bucureştiul nu este ”o rampă de lansare” pentru el.
”Nu ştiu dacă vreau ca după două mandate să mai fiu primar sau să rămân în politică. Voi avea deja spre 60 de ani. Poate mai am şi eu ceva de făcut viaţa mea decât să rămân în politică până la adânci bătrâneţi.”
Replica lui Ciprian Ciucu pentru Hubert Thuma
Întrebat cum colaborează cu Hubert Thuma, unul dintre principalii critici din interiorul PNL, Ciucu nu a vrut să intre în joc.
”Eu nu am intrat în logica unor contre venite de la domnia sa. N-am răspuns. Este preşedinte la Consiliul Judeţean Ilfov. Sunt mai multe instituţii … ADI-uri pe care le avem împreună. Suntem cumva nevoiţi să colaborăm. Serviciile publice sunt interconectate între Bucureşti şi Ilfov”.
Ciucu ar vrea să reformeze PNL București
Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, afirmă că o reformă internă a PNL Bucureşti este foarte necesară. Anunţă că şi-ar dori ”o echipă care să fie în aceeaşi linie” cu el. Deocamdată, însă, din cauza prevederilor Statutului PNL, nu s-au putut face unele modificări în anumite filiale. Ciucu nu vede asta ca pe un eşec.
Ciprian Ciucu a vorbit, într-un interviu la G4 Media, despre încercarea de la începutul lunii februarie de a fi schimbate conducerile în anumite filiale ale PNL.
”În condiţiile în care partidul are un Statut foarte strict, în care poţi schimba doar dacă ai două treimi din numărul tuturor voturilor din ţară, că sunt sau nu prezenţi … Două treimi înseamnă, cred, undeva la 38 de voturi sau 39 de voturi din 52.
În acest context, când îţi lipseşte un singur vot, deja două treimi din partid sunt cu tine. Şi pentru că cineva a lipsit şi nu a putut participa la şedinţă sau n-au vrut să participe la şedinţă nu am avut atunci două treimi”, a explicat Ciprian Ciucu.
Ciucu vrea să aibă putere în PNL cum are Băluță în PSD
„Trebuie să mai avem discuţii interne. Problema este că mi-aş dori să am o echipă pe care să o coordonez. Pe care să o asum şi care să fie în aceeaşi linie cu mine. Adică Daniel Băluţă, după ce a pierdut, a avut locul trei, a reuşit cumva să îşi facă o echipă. Să schimbe din conducerea filialelor din PSD Bucureşti.
Eu, ca învingător detaşat, de pe locul unu, partidul meu a conştientizat – două treimi aproximativ – că merit această şansă. Este vorba şi despre o reformă internă a PNL Bucureşti, care este foarte necesară, dar deocamdată suntem în această minoritate de blocaj”.
Cu ignorantul Ciucu primar o sa va manance cainii …