„O relație de corectitudine și o relație onestă. Cred că avem cu toții interesul mai mare al României în minte. Pare că pe moment vedem poate soluțiile diferit”, a spus, mai exact, Diana Buzoianu, întrebată care mai este acum relația dintre USR și președinte.
Despre o posibilă retragere a sprijinului USR pentru Nicușor Dan, Diana Buzoianu susține că „pentru noi nu se pune niciodată problema de susținut cu cec în alb”.
„E cumva ce nu a înțeles niciun partid politic până acum. Nu avem o susținere oarbă pentru nimeni și pentru nimic. Am votat în ultimii mulți ani de zile, de când suntem în Parlament, proiecte depuse de PSD, de exemplu, care erau bune pentru cetățeni. Chiar dacă, fundamental, ne separă un ocean între viziunile politice. Dacă proiectele respective erau corecte, noi le-am votat.
Avem o relație de respect și, repet, de corectitudine față de președinte. Asta înseamnă că atunci când vedem soluții propuse corect cu care noi ne aliniem ca viziune evident că le vom susține, dacă noi credem că asta e bine pentru români. Dacă noi credem că anumite propuneri care vin ar putea să ducă la mai mult rău pentru români pe termen mediu sau lung, vom vota în funcție de valorile și viziunea pe care o avem”, a explicat Diana Buzoianu.
„Ne separă o viziune despre soluțiile pentru România. În acest moment”
Întrebată dacă declarația sa că USR nu oferă „un cec în alb” poate fi interpretată că la un moment dat ar putea fi ruptă definitiv relația dintre partid și Nicușor Dan, Diana Buzoianu a precizat că „nu gândim în termeni de am rupt sau păstrăm o relație”.
„E vorba despre o relație de corectitudine pe care o aplicăm tuturor. Și anume, dacă avem valori care nu unesc, dacă avem proiecte care ne unesc, noi votăm acele proiecte. Iar cu domnul Nicușor Dan, eu cred în continuare că ne unesc foarte multe valori.
Dar cred, de asemenea, că soluțiile pe care le-a propus în această perioadă nu erau soluții corecte pentru România pe termen mediu sau lung. Asta nu înseamnă că plecăm de la premisa că unii erau de rea credință. Pur și simplu, ne separă o viziune despre soluțiile pentru România. În acest moment.
Misiune poate să fie aceeași, amândoi, și USR și Nicușor Dan, să ne propunem același lucru, și anume să nu avem mișcări extremiste în doi ani de zile crescute cu procente halucinante, să reușim să absorbim banii din PNRR, să reușim să folosim banii corect din SAFE. Acestea sunt lucruri care ne unesc, cu siguranță. Dar vedem perspective diferite pe soluția propusă efectiv”, a precizat Diana Buzoianu.
„Un guvern minoritar va fi permanent sabotat”
În ceea ce privește respingerea categorică a alegerilor anticipate din partea lui Nicușor Dan, ministra USR susține că „nu pot să îmi dau seama dacă este o greșeală sau nu”.
„Ce pot să zic este că fiecare dintre noi avem niște perspective despre cum ar trebui să iasă România din criza asta. Majoritatea oamenilor care își doresc să rămână în continuare în Parlament pe fotoliilor lor, vin și explică foarte frumos, cu argumente foarte logice și reci, calculate: «domnule, avem nevoie de un guvern stabil, nu putem să ne jucăm cu asta cu alegerile. Dar ce va ieși din alegerile repective?”. Dacă am știi ce ar ieși din alegerile respective, nu ar mai trebui să avem alegeri, nu?”, a spus Diana Buzoianu.
Aceasta a mai adăugat că „alegerile anticipate sunt ultima soluție”.
„Dar eu nu pot să nu observ că suntem într-un punct în care nu avem majoritate stabilă. Și un guvern minoritar care va fi pus nu va fi un guvern care să aibă puterea posibilă să își asume o ordonanță de urgență care să treacă automat și în Parlament. Adică va fi un guvern care va fi permanent sabotat, reîntors în Parlament”, a precizat Diana Buzoianu.