Dinamo 1948 S.A., echipa care evoluează în Superliga, va schimba sigla clubului începând cu data de 1 iulie, potrivit News.ro.
„Acesta este rezultatul vizibil al unui proces plecând de la moştenirea istorică, combinată cu viziunea axată pe viitor. Emblema e compusă din geometrie, control şi forţă, o expresie esenţializată a valorilor, a clarităţii şi a direcţiei. Nu e doar un simbol, ci un nucleu structural, gândit să reziste în timp şi să ofere stabilitate”, a transmis şi Dinamo pe reţelele sociale.
Noul logo cuprinde litera „D”, iniţiala clubului Dinamo. Logo-ul e în culoarea roşie, tradiţională a echipei, şi apare şi capul de câine roşu.
În partea stânga sus este o stea galbenă care reprezintă faptul că au fost câştigate minimum 10 titluri la nivel naţional.
„CELE TREI AXE” de pe emblemă: „Onorează trecutul, îşi asumă prezentul şi îndrăzneşte viitorul.”
Linia orizontală – trecutul
Reprezintă fundaţia solidă a clubului, tradiţia şi valorile pe care Dinamo a fost construit.
Linia verticală – prezentul
Simbolizează stabilitatea, onoarea şi gândirea lucidă din identitatea actuală a clubului, susţinută de suporteri şi echipă.
Linia diagonală – viitorul
Indică progresul, ambiţia şi direcţia către noi performanţe şi evoluţie.

De asemenea, „Unghiul este setat la 19.48° – un detaliu simbolic care face trimitere directă la anul fondării clubului, 1948, subliniind astfel legătura profundă dintre identitatea vizuală şi istoria Dinamo.”
Noua siglă a lui Dinamo, motiv de glume printre fani. Dinu și Prunea o desconsideră
Imediat după anunțul clubului, suporterii lui Dinamo s-au întrecut în glume, cu privire la noua siglă.
- „Am făcut eu una mai bună în două minute. Contactați-mă, dacă vreți, vă mai fac 10. Nu lăsați acest D pentru că este sub orice critică”
- „Mie mi-a ieșit mai bine”
- „Tot ChatGPT ați folosit și voi?”
- „Până și ChatGPT le face mai bune decât voi”
- „ChatGPT se mișcă mai bine”, au fost câteva dintre reacțiile fanilor, potrivit GSP.ro.
Fost jucător la Dinamo, Florin Prunea consideră că schimbarea siglei e „o tâmpenie”, cu atât mai mult cu cât a fost făcută „pe ascuns”.
„Nu a spus nimănui de ce îi cheamă la acest eveniment. Mi se pare că e totul așa făcut pe ascuns. Pe mine asta mă deranjează, în afara de schimbarea siglei care este o tâmpenie. Băi, e urâtă rău, iertați-mă, pe bune dacă nu! Zici că e făcută după chipul și asemănarea lui Nicolescu, pe cuvântul meu de onoare.
Băi, seamănă cu el? Băi, uitați-vă atent și o să vedeți! Băi, am rămas frapat. Ce face ăsta, mă? Ăsta își face sigla lui? Pe cuvântul meu de onoare. M-a sunat lumea din Italia, din Spania, m-au sunat să am și eu o poziție. Băi, eu nu am știut despre ce este vorba”, a transmis Florin Prunea la emisiunea Totul pentru Dinamo, potrivit sursei citate.
Legenda lui Dinamo, Cornel Dinu, a avut și el o reacție dură la adresa acestui demers și a rezultatului.
„Este o rușine făcută de niște venetici. Cine a făcut asta este un imbecil sau imbecili, poate sunt mai mulți. Orice club se identifică prin originea sa și originea nu trebuie schimbată indiferent care ar fi ea.
Originea lui Dinamo nu este o rușine, din contră. Dar să apari cu așa ceva… e un fel de virgulă cu răhăței. Combinație de virgule cu răhăței. Gândirea lui Nicolescu.
Când vin veneticii care nu se identifică cu nimic, schimbă tot, schimbă stema. Pentru că ei nu se identifică cu nimic vor să-și facă prezent cu Dinamo. Asta e amprenta veneticilor și a impostorilor care nimeresc peste o echipă de tradiție și cu istorie”, a declarat Dinu, conform prosport.ro.
NU este inspirata ideea cu *STEAUA GALBENA * in piept !.
Caini si dupa muarte. „Cine o moara pe Siret ? Venea !”