Prezent în studioul Euronews, Dominic Fritz susține că va ataca această sentință la CEDO.
„Statul român poate fi somat să revizuiască sancţiunea, de exemplu. Adică nu este deloc exclus. O decizie CEDO, bineînţeles, poate să fie un motiv pentru o revizuire a unei decizii” susține Dominic Fritz.
O decizie „extrem de gravă”
Președint al USR și primar la Timișoara, Dominic Fritz consideră că decizia Înaltei Curți de Casație și Justiție este „extrem de gravă”.
„Este o decizie extrem de gravă, o sancţiune extrem de serioasă şi complet disproporţionată. Tocmai de aceea nu mă pot lăsa intimidat de ea, pentru că eu am primit un mandat din partea timişorenilor, pe care trebuie să-l duc până la capăt. Am primit un mandat şi din partea colegilor de partid. Tocmai de aceea am cerut şi reconfirmarea colegilor în Biroul Naţional, unde l-am primit în unanimitate. La fel voi face şi în Comitetul Politic, la fel şi în Congresul USR din toamnă” susține președintele USR, potrivit sursei citate.
Sprijin din partea românilor
Dominic Frtiz consideră că a simțit un val de solidaritate din partea societății românești.
„Lumea cred că vede că lucrurile sunt disproporţionate, dacă nu chiar abuzive. Lumea vede că ANI, şi a spus-o şi preşedintele, evident că închide ochii în multe părţi serioase ca să scormonească prin virgule şi să te agaţe de lucruri absolut ridicole. Ăsta este şi motivul pentru care mă voi duce la CEDO”, a mai adăugat Dominic Fritz.
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a menţinut hotărârea Curţii de Apel Timişoara prin care primarul municipiului, Dominic Fritz, a fost găsit în conflict de interese.
Cu doi ani în urmă, Agenția Națională de Integritate a precizat că Dominic Fritz s-a aflat în conflict de interese administrativ pentru că, în 2020, a luat o decizie în beneficiul unei persoane de la care primise un împrumut în campania electorală din acel an. Este vorba despre suma de 25.000 de lei.
Decizia ANI a fost atacată la Curtea de Apel Timișoara, însă judecătorii au înclinat balanța în favoarea instituției.