Dominic Fritz spune că este mândru de miniștrii, parlamentarii și primarii USR.
„Mi-am asumat împreună cu colegii mei din USR guvernarea într-o perioadă cumplit de grea. Chiar dacă suntem sub ploaia de atacuri și presiuni sunt mândru de miniștrii, parlamentarii, primarii care zi de zi livrează pentru oameni. Și că, fie ce-o fi, nu ne-am abătut de la principiile în care credem.
Mulțumesc tuturor celor care au încredere că lucrurile se pot mișca în direcția cea bună.
Mulțumirile cele mai mari celor care pun și umărul, oricât de mică ar fi contribuția.
Te aștept, 2026. Cu chef de muncă și proiecte noi.
Avem treabă, Timișoara. Avem treabă, România”, a transmis liderul USR , într-un mesaj postat pe Facebook.
Nu a fost un an ușor
„Nu a fost un an ușor. Lucrurile se mișcă mai încet decât ne-am dori, dar se mișcă. Pentru că le facem să se miște. Am devenit cetățean român (mulțumesc, România), președinte al USR (mulțumesc, dragi colegi), și am continuat munca pentru Timișoara împreună cu echipa de la primărie”, a mai transmis Fritz.
Au fost zile cu frustrări
„Am continuat lupta pentru recuperarea proprietăților orașului, dar și digitalizarea serviciilor pe care le furnizăm timișorenilor și firmelor. Am atras anul acesta aproape 100 milioane de euro, bani europeni, pentru șantierele care urmează. Pentru prima oară, toți copiii Timișoarei, de la școala primară la liceu au clase cu mobilier nou. Avem primii copii care învață în școli ridicate de la zero. Un nou cinema deschis în Freidorf, creșă nouă, deschiderea pasajului Solventul, primele troleibuze noi după 15 ani. Am continuat proiecte: stadionul, înnoirea flotei de transport public, Turnul de Apă, baza sportivă Vasile Deheleanu, reabilitarea de școli, plantari de copaci și noi spații verzi în cartiere.
Au fost zile cu frustrări și cu absurduri birocratice care testează limitele răbdării. Dar și multe zile care m-au lăsat profund recunoscător pentru echipa pasionată și profesionistă cu care am norocul să mă înconjor”, a conchis edilul.
Timisoreni, sa fim uniti
Vom ajunge-rai cu Fritz
Si-n intreaga Romanie
Va fi joc si veselie
Cu mare petrecere
C-au scapat de USR.
Pe vremea lui Robu, drumurile erau impecabile.Buhaiul ăsta și-a bătut joc de oraș.M-am chinuit o oră să evit toate sensurile unice de pe străzi libere de trafic, pe care le-a transformat în ciclodromuri și că să ocolesc(unde am putut) gropile.90%din oraș e o parcare cu plată, o plată pe care primarul cu turnulețe Ciuhandu, a inventat-o că să”construiască parcări subterane și supraetajate”. Eu n-am văzut una.În schimb, vărul meu zică că Frițulică spune că”construiește parcări” când dă cu bidineaua pe asfalt. Da’ de gură văd că-i bun.