Discuțiile dintre parlamentarii UE și guverne privind implementarea unui acord comercial cu SUA s-au încheiat miercuri seară fără niciun progres.
Rezultatul riscă să provoace mânia președintelui Donald Trump.
Acesta a amenințat că va aplica producătorilor auto europeni tarife de 25% dacă UE nu reușește să pună în aplicare acordul comercial transatlantic încheiat la clubul său de golf scoțian anul trecut.
Comisarul UE pentru comerț, Maroa Sefcovic, a îndemnat negociatorii să ajungă la un acord care să contribuie la stabilizarea relațiilor comerciale cu Washingtonul, potrivit unei persoane familiarizate cu întâlnirea.
Fără acord
După aproximativ șase ore de discuții, nu s-a ajuns însă la un acord.
În lipsa unei concluzii clare, Trump este obligat să facă următoarea mutare.
Anterior, Andrew Puzder, ambasadorul american la UE, declarase că SUA vor introduce taxa auto de 25% în viitorul apropiat dacă tratativele stagnează.
O nouă întâlnire
O nouă întâlnire a negociatorilor este planificată provizoriu pentru 19 mai, conform unui oficial al Consiliului.
Eu n-aș cumpăra o rablă europeană nici la prețul actual…
Parlamentul European, Comisia Europeana, Consiliul European foarte greu isi gasesc un numitor comun.