Imaginile cu ea în timp ce depune jurământul în limba română în Parlamentul Ungariei au devenit virale pe rețelele de socializare și au generat o mulțime de reacții.
@fancsalie Add tovább, lássák Bukarestben is. #ungaria #magyarország #erdély #transilvania #romania @Simion George 🇷🇴 ♬ eredeti hang – Fancsali Ernő
Cotidianul a stat de vorbă cu Csoma Botond, liderul deputaților UDMR din Camera Deputaților, pentru a afla cum a reușit Gurzó Mária să depună jurământul în limba română.
„Pentru că are această posibilitate. Fiind din partea minorității române din Ungaria are această posibilitate”, a precizat Csoma Botond.
Deputatul a mai adăugat că Parlamentul din Ungaria este mai permisiv.
„Vă dați seama ce ar fi la noi dacă un parlamentar de la UDMR ar încerca să depună în jurământul în limba maghiară. Ce ar face șovinii la noi?”, a mai spus Csoma Botond.
Întrebat dacă și-ar dori să depună jurământul în limba maghiar la preluarea mandatului din Parlamentului României, Csoma Botond a precizat că „nu neapărat”.
„Dar eu cred că este un lucru de normalitate. Putea să fie, de exemplu, bilingv în cazul unui deputat minoritar. Să spună și în limba română, care e limba oficială a statului, și să spună și în limba maghiară. Ce s-ar întâmpla?”, a declarat Csoma Botond.
Amintim că depunerea jurământului de către senatori în 2024 a fost marcată de un scandal care a avut în centru UDMR. Mai exact, Cseke Attila nu a rostit și singama „jur credință patriei mele, România”.
Diana Șoșoacă a pornit imediat un scandal, iar senatorul a depus jurământul din nou, complet. Ulterior, Cseke Attila a precizat că a fost o eroare, pentru că jurământul pe care îl avea scris în față nu era complet.
Am văzut înregistrarea, un cuvânt l-a folosit greșit, se vede că românii din Ungaria nu mai vorbesc foarte bine româna. Și are și nume maghiar, spre deosebire de maghiarii din România, care nu au nume românești.
Astea spun multe, Csoma, să nu ne luăm după aparențe!
dar cand vor avea si romanii din ungaria drepturile pe care le au ungurii aici? inclusiv partid in parlamentul ungariei?
Bine, bine, dar cum e cu iredentistii? Sunt „inexistenti” cum sustine altfel decat Tom cel lin cere Braille zis si Mos Martin siberian? Cati parlamentari romani din Ungaria au depus juramantul in limba romana din 1989 pana azi si din partea carui partid sau ONG? Si sa nu uit, cine a maghiarizat-o pe parlamentara, respectiv pe parintii ei, constitutia bolsevica de dupa 1945 sau aia hortysta anterioara?
ABSOLUT CORECT ! Acum viseaza si la austroungaria ,desigur cu gândul la Transilvania !
Diferență de inteligență
Cam asa se intampla atunci cand altii sunt mai destupati la cap comparativ cu noi ! Noi avem marea pasiune sa speculam ori ce punct sau virgula si bine inteles sa declansem tot felul de scandaluri cu constitutia in mana .Circ si nimic mai mult !
Și, care-i baiul ?
„Așa să-mi ajute Dumnezeu!” – Corect este sa te bazezi pe un inexistent, imaginar, imaterial, care actioneaza prin oameni, exact ca seco.ritatea globalizata, Gyuri baci, pe limba maghiara. „In $ we trust” !
De altfel, deputații, senatorii și miniștrii UDMR depun de regulă jurământul în limba română în Parlamentul de la București sau la Palatul Cotroceni, adăugând în limba maghiară: „Așa să-mi ajute Dumnezeu!”:)))
PSputeti sa nu mai fiti ipocriti…auzi,’ sovinii’ ..
@Gerula Gyula, spune tu ce e normal, ca să fii normal la cap. La capul de șarpe.
Lasa Csoma Botond, ca Gurzo Maria nu vrea autonomia regiunii Gyula din Ungaria!
Nu mai fa pe persecutatul ca sunteti la putere de 30’de ani non stop si aveti ca scop autonomia unei parti de Românii!!
Cu voi trebuie sa avem grija ca si cu șerpii veninosi!