Fotbal – Liga I: Concordia Chiajna – CS Mioveni 3-1

Concordia Chiajna a învins pe CS Mioveni cu scorul de 3-1 (1-1), luni seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 12-a a Ligii I de fotbal.

Oaspeţii au deschis scorul prin Nicolae Dică (13), dintr-un penalty scos de Ciprian Tănasă, dar peste doar două minute Dică a fost eliminat după ce l-a lovit involuntar cu cotul pe Vitinha. Soarta meciului s-a schimbat, iar Alexandru Radu a egalat la scurt timp (19), ilfovenii desprinzându-se după pauză, graţie golurilor reuşite de Alex Bălţoi (65 – penalty / foto) şi Ciprian Iliescu (74). Oaspeţii au ratat un penalty în prelungiri, prin Tănasă, după ce tot el fusese faultat.
Radu şi Iliescu au marcat primele lor goluri în Liga I, iar Dică primul gol de când joacă la Mioveni.
Concordia a avut o bară transversală, prin Vlad Munteanu (42).
Pentru Concordia este a doua victorie în Liga I, dar şi pe prima a obţinut-o (cu FC Braşov) după ce a fost condusă cu 1-0.
Concordia a pasat ”lanterna roşie” învinsei sale după acest meci.
Ambele formaţii şi cei trei arbitri au pătruns pe teren înaintea meciului purtând tricouri pe care scria ”Nu rasism, Nu violenţă!”. AGERPRES.