George Simion lansează sondaj pe Facebook după votul din Parlament: „Am făcut bine că nu am votat?”

George Simion a inițiat un sondaj pe Facebook privind decizia partidului AUR de a nu vota un guvernul Veștea.

De Mădălina Hodea - redactor
George Simion lansează sondaj pe Facebook după votul din Parlament: „Am făcut bine că nu am votat?”

FOTO: partidulaur.ro

George Simion a inițiat un sondaj pe Facebook privind decizia partidului AUR de a nu vota un guvernul Veștea.

George Simion a lansat pe pagina sa de Facebook un sondaj în care își întreabă susținătorii dacă a procedat corect prin faptul că nu a votat pentru învestirea guvernului.

Postarea a generat rapid reacții în rândul simpatizanților. O mare parte dintre comentarii sunt în acord cu decizia luată de partidul AUR. Susținători consideră că decizia este în linie cu poziția politică a liderului AUR și cu promisiunile făcute electoratului.

Exemple de reacții din mediul online:

„Corect, nu trebuie legitimat un guvern cu care nu sunteți de acord.”

„Ar fi trebuit totuși să votați, indiferent de poziție, era o decizie importantă pentru țară.”

„Ați fost consecvent cu ceea ce ați spus până acum.”

„Da! Sah- mat! Bravo!”

„Te felicit pt modul cum cum ai procedat dar și a parlamentarilor AUR. Unitate ,forță și soluții pentru a prelua guvernarea.”

Postarea a adunat până în acest moment peste 30.000 de comentarii și 43.ooo de like-uri.

Parlamentarii AUR au părăsit sala de plen

Parlamentarii AUR și liderul lor George Simion nu au acordat votul de învestire pentru Adrian Veștea. Aceștia au plecat din plenul Parlamentului.

”Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu şi toţi oamenii din această sală care nu sunt trădători ne ridicăm în picioare, părăsim această sală sinonimă cu trădarea şi de mâine aşteptăm să ne croim un alt viitor pentru România, pentru ţara noastră, pentru poporul român”, a spus George Simion în plenul reunit.

 

Răspunsul lui Simion, la întrebarea Cotidianul: Fără AUR nu se poate

Nicușor Dan a convocat marți consultări cu partidele politice și grupurile parlamentare, după ce luni seară premierul desemnat Adrian Veștea nu a trecut de votul din Parlament. După delegația PSD, George Simion și liderii din partid au mers la consultări. Timp de 11 minute au discutat cu președintele Nicușor Dan. Întrebat de jurnalistul Cotidianul dacă AUR ar putea vota un viitor Guvern, George Simion a declarat că formațiunea va susține doar un premier propus de AUR și un Executiv din care partidul să facă parte. Liderul AUR a afirmat că, în lipsa unei astfel de variante, soluția o reprezintă organizarea de alegeri anticipate.

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.