Hidroelectrica schimbă oferta la energie. Ce preț vor plăti românii

Hidroelectrica a publicat noua ofertă pentru clienții casnici care aleg compania în mai și iunie.

Hidroelectrica schimbă oferta la energie. Ce preț vor plăti românii

Hidroelectrica a publicat noua ofertă pentru clienții casnici care aleg compania în mai și iunie.

Hidroelectrica, cel mai mare producător de energie electrică din România, a anunțat o nouă ofertă pentru persoanele fizice care vor să devină clienți ai companiei în lunile mai și iunie.

Cea mai importantă schimbare este legată de prețul energiei electrice.

Dacă în oferta anterioară compania aplica un tarif de 0,40 lei/kWh în primele trei luni și apoi 0,45 lei/kWh pentru restul contractului, noua ofertă vine cu un preț fix de 0,45 lei/kWh pe toată durata contractuală.

Tariful este valabil timp de 12 luni și se aplică exclusiv energiei consumate, fără taxe și tarife de rețea incluse.

Cât ajunge să fie factura finală în funcție de regiune?

Prețul final facturat diferă în funcție de zona de distribuție din România.

Astfel, clienții din Muntenia, Banat și Dobrogea vor plăti un tarif final de 1,11 lei/kWh. În Muntenia Nord și Transilvania Nord și Sud, prețul ajunge la 1,15 lei/kWh.

Pentru Oltenia, tariful final este de 1,13 lei/kWh, în timp ce în Moldova prețul ajunge la 1,19 lei/kWh.

Oferta este destinată exclusiv persoanelor fizice care aleg să devină clienți noi ai companiei.

Ce se întâmplă dacă îți montezi panouri fotovoltaice?

Compania a anunțat și condițiile pentru clienții care își montează panouri fotovoltaice și devin prosumatori în timpul contractului.

În acest caz, energia consumată din rețea va costa în continuare 0,45 lei/kWh, iar energia produsă de panouri și livrată în rețea va fi cumpărată de companie la același preț.

Hidroelectrica este cel mai mare producător de energie verde din România și operează 188 de hidrocentrale cu o capacitate totală de 6,4 GW.

Compania deține și Parcul Eolian Crucea, care are o putere instalată de 108 MW.

Distribuie articolul pe:

2 comentarii

  1. LE-A DAT TZEAPA ! A PORNIT CU PRETZUL MIC CA SA AIBA CAT MAI MULTZI CLIENTZI IAR DUPA ACEEA A MARIT PRETZUL CUM FAC TOTZI !

  2. plateste cu taraita dupa doi ani, banii la prosumatori. Bine, ca altii platesc prosumatorilor aproape dublu, asta este alta treaba…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.