Inspectorul școlar general din județ, Marius Gondor, a declarat, pentru Agerpres, că ambii elevi au 12 ani. Cei doi sunt din clasa a V-a și sunt colegi de clasă.
S-au certat în pauză
Profesorii au sunat imediat la 112 pentru a solicita ambulanță, după ce unul dintre elevi l-a înjunghiat pe celălalt cu un cuțit.
”La nivelul școlii are loc o cercetare, dar a fost anunțată imediat și Poliția.
Starea copilului înțelegem că e stabilă, a fost dus la spital cu elicopterul SMURD”, a precizat Gondor.
Înjunghiat cu un cuțit de bucătărie
Minorul a fost înjunghiat cu un cuțit de bucătărie în spate și în mână, arată surse din rândul anchetatorilor.
Elevul a fost dus direct la un spital de copii din Timișoara, în stare stabilă, conștient.
Autoritățile efectuează cercetări chiar în incinta unității școlare pentru a clarifica situația.