Incident grav în Arad: Copil de 12 ani, înjunghiat la școală

O ceartă apărută în timpul pauzei a fost motivul altercației dintre doi elevi. Inspectorul școlar general, Marius Gondor, confirmă situația, precizând totodată că protagoniștii conflictului au 12 ani.

De Redactia Cotidianul - redactor
Incident grav în Arad: Copil de 12 ani, înjunghiat la școală

O ceartă apărută în timpul pauzei a fost motivul altercației dintre doi elevi. Inspectorul școlar general, Marius Gondor, confirmă situația, precizând totodată că protagoniștii conflictului au 12 ani.

Un elev de 12 ani de la Liceul Tehnologic din Vinga a fost înjunghiat de un coleg, vineri, în timpul unei pauze. Victima a fost transportată de urgență la spital cu un elicopter SMURD. Polițiștii au deschis o anchetă pentru a stabili circumstanțele incidentului.

Inspectorul școlar general din județ, Marius Gondor, a declarat, pentru Agerpres, că ambii elevi au 12 ani.  Cei doi sunt din clasa a V-a și sunt colegi de clasă.

S-au certat în pauză

Profesorii au sunat imediat la 112 pentru a solicita ambulanță, după ce unul dintre elevi l-a înjunghiat pe celălalt cu un cuțit.

”La nivelul școlii are loc o cercetare, dar a fost anunțată imediat și Poliția.

Starea copilului înțelegem că e stabilă, a fost dus la spital cu elicopterul SMURD”, a precizat Gondor.

Înjunghiat cu un cuțit de bucătărie

Minorul a fost înjunghiat cu un cuțit de bucătărie în spate și în mână, arată surse din rândul anchetatorilor.

Elevul a fost dus direct la un spital de copii din Timișoara, în stare stabilă, conștient.

Autoritățile efectuează cercetări chiar în incinta unității școlare pentru a clarifica situația.

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.