Israelul și Libanul contrazic SUA: Trupele israeliene nu s-au retras din sudul Libanului

Oficialii libanezi și israelieni dezmint informațiile venite de la Washington, conform cărora armata israeliană ar fi fost retrasă parțial din sudul Libanului.

Israelul și Libanul contrazic SUA: Trupele israeliene nu s-au retras din sudul Libanului

[arhiva] Le premier ministre israelien Benjamin Benyamin Netanyahou assiste à la réunion annuelle de l’Aipac, (Comité des affaires publiques américano-israélien) à Washington le 2 mars 2015. Prime Minister Benjamin Netanyahu speaking at the AIPAC Policy Conference in Washington DC

Oficialii libanezi și israelieni dezmint informațiile venite de la Washington, conform cărora armata israeliană ar fi fost retrasă parțial din sudul Libanului.

Oficiali de rang înalt din Israel și Liban dezmint informația lansată de Washington conform căreia armata israeliană s-ar fi retras parțial din sudul ocupat al Libanului. Israelul şi Libanul discută o propunere susţinută de SUA privind retrocedarea de către armata israeliană a unei părţi din teritoriul ocupat în contextul războiului cu gruparea şiită pro-iraniană Hezbollah.

Propunerea unei „zone pilot” a fost dezbătută la ultima rundă de negocieri bilaterale mediate de americani, potrivit G4Media.

Oficialul din Departamentul de Stat susţinuse că „Israelul a făcut deja un pas concret retrăgându-se dintr-o parte a zonei sale tampon”, ca „o demonstraţie semnificativă a bunei-credinţe faţă de guvernul legitim al Libanului”.

El a adăugat că forţele armate libaneze „ar trebui acum să avanseze şi să elimine verificabil armamentul şi infrastructura teroriştilor”.

„Acest model va fi repetat în întreg sudul Libanului, permiţând revenirea în siguranţă a familiilor strămutate, reconstrucţia sudului şi restabilirea suveranităţii libaneze concrete”, a mai spus el.

Zona-tampon din sudul Libanului

Aşa-numita zonă-tampon este o suprafaţă mare din sudul Libanului, ocupată de Israel la nord de frontieră, pe o adâncime de circa 10 km, de unde populaţia a fost expulzată şi unde au avut loc raiduri în sate şi distrugeri de clădiri.

Israelul susţine că îşi apără astfel comunităţile din nordul propriului său teritoriu de atacurile Hezbollah.

Un oficial israelian a negat că ar fi avut loc orice fel de retragere şi a precizat că Israelul nu are astfel de intenţii în legătură cu zona respectivă.

David Mencer, purtător de cuvânt al guvernului israelian, a declarat presei că orice „redesfăşurare” a armatei se va face doar după demilitarizarea sudului Libanului şi după dezarmarea Hezbollah.

Armata israeliană a comunicat că poziţia forţelor din zonă nu s-a modificat.

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a declarat de asemenea de mai multe ori că nu va avea loc o retragere.

Un militar libanez cu grad mare a afirmat că evoluţiile de pe teren din ultimele zile „indică opusul unei retrageri”. Israelul apără zona tampon de orice intruziuni, inclusiv ale armatei libaneze, a arătat el.

Citește și

VIDEO Trump, despre atacul asupra unei școli din Iran: „Poate că nu era racheta noastră”

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.