IT-iștilor li se ia pâinea de la gură. Alt val de concedieri în industria care a creat AI

Gigantul DeepL anunță că va da afară 250 de angajați, invocând eficientizarea muncii cu ajutorul inteligenței artificiale.

IT-iștilor li se ia pâinea de la gură. Alt val de concedieri în industria care a creat AI

Gigantul DeepL anunță că va da afară 250 de angajați, invocând eficientizarea muncii cu ajutorul inteligenței artificiale.

Industria care a construit unele dintre cele mai populare instrumente de inteligență artificială începe să taie din propriile echipe. DeepL, startup-ul german cunoscut pentru aplicația sa de traduceri bazată pe AI, a anunțat că va concedia aproximativ 250 de angajați. Anunțul trist a fost făcut chiar de directorul general al companiei, Jarek Kutylowski, într-un mesaj publicat pe LinkedIn.

CEO-ul DeepL le-a transmis angajaților care pleacă faptul că își asumă responsabilitatea pentru decizie și că firma a ajuns unde este astăzi datorită muncii lor.

Compania, fondată în 2017 la Köln, este cunoscută pentru instrumentele sale de traducere și redactare bazate pe inteligență artificială.

În 2024, startup-ul era evaluat la aproximativ 2 miliarde de dolari.

AI-ul care promite eficiență începe să reducă echipele

Motivul concedierilor ține chiar de evoluția rapidă a inteligenței artificiale. Potrivit CEO-ului DeepL, noua etapă prin care trece compania necesită „echipe mai mici, cu un impact mai puternic” și o organizare mai clară.

Cu alte cuvinte, compania spune că tehnologia permite acum o eficiență mai mare, iar anumite activități pot fi făcute cu mai puțini oameni.

Kutylowski a explicat că firma și-a analizat modul de funcționare pentru a vedea cum poate rămâne competitivă ca jucător global în domeniul AI, într-o perioadă în care tehnologia evoluează foarte rapid.

Deocamdată, DeepL nu a precizat ce departamente vor fi afectate de concedieri și nici ce tipuri de posturi vor dispărea.

Distribuie articolul pe:

3 comentarii

  1. Cea mai mare tâmpenie cu inteligenta artificiala! Omul care e prost se considera deștept!

  2. Ǎsta e doar începutul; urmeazǎ medicii, cadrele didactice, inginerii, economiștii, juriștii și cam toate meseriile „intelectuale”. Rǎmân gunoierii, instalatorii și câțiva alți meseriași. Credeați cǎ viitorul înseamnǎ cǎ veți lenevi și vǎ veți juca pe telefon în timp ce IA vǎ va face treaba? Veți lenevi fiindcǎ nu vor mai fi joburi, dar veți crǎpa de foame!

    1. Va scădea prețul multor produse și servicii. Poate nu va mai costa 300 un RMN, 100-200 o consultație, 1000 sau 2000 o succesiune la notar, etc. Și țesătorilor li s-a luat pâinea de la gură după 1800 prin inventarea războaielor de țesut mecanice. Producția a crescut enorm, țesăturile s-au ieftinit atât de mult încât nimeni nu mai umblă azi rupt în koor.
      Cei mai slabi dintre ingineri, doctori, profesori n-au decât să activeze acolo unde oferta e slabă și din cauza asta, tarifele sunt exagerat de mari: frizeri, zidari, dentiști, etc.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.